„Mnohí si myslia, že je to len letný šport, ale nie je to tak. Fotografie z vtáčej perspektívy sa totiž dajú robiť aj v zime, panoráma zasnežených hôr je ešte krajšia. Zaujímavé je tiež, keď je plný svah lyžiarov, ktorí nás sledujú ako letíme. Keď pristaneme, zväčša sa okolo nás zídu a všeličo sa nás vypytujú,“ hovorí o dojmoch zo zimného lietania Dušan Lukáč.
Porubu si paraglaidisti pre svoje lety nevybrali náhodou. Tvrdia, že sú tam výborní ľudia, ktorí ich šport podporujú. „Prevádzkovateľ vleku Vladimír Bugár umožnil, aby sme mohli tento svah využiť. Je totiž otočený na juh a juhovýchod, čo nám vyhovuje. Samozrejme, máme v okrese aj ďalšie zaujímavé svahy a kopce, ktoré by sa dali v zime využiť,“ uvažuje D. Lukáč. Rozdiel medzi lietaním v lete a zime je podľa Mariána Kitku v tom, že paraglaidista v zime využíva len vietor, v lete aj termiku. „V oboch prípadoch však paraglaidig spájame s iným športom. V lete je to turistika, keď musíme šliapať na kopec, v zime zas lyžovanie. V zime samozrejme musíme byť teplejšie oblečení pri lietaní a je dobré mať na tvári aj kuklu.“
Napriek tomu, že nadšenci paragliadingu, v okrese Prievidza ich je približne tridsať, využívajú dobré snehové podmienky na zimné lietanie, myslia už aj na leto. „Vlani sme celkom úspešne pripravili nulté podujatie pod názvom Paraglaiding cup. Pravdepodobne v júli tohto roku zorganizujeme jeho oficiálny prvý ročník. Veríme, že aj vďaka tomuto podujatiu nájdeme nových prívržencov a podporovateľov, ktorí sa budú venovať paraglaidingu,“ zdôrazňuje D. Lukáč. Akcia by sa mala konať, tak ako vlani, v Liešťanoch na Chotej hore. „Turisti sľúbili, že na úpätí hory postavia prístrešok na posedenie a svoj sľub dodržali. Takže toto veľmi pekné miesto rudnianskej doliny je opäť zaujímavejšie nielen pre nás paraglaidistov, ale aj milovníkov peších túr,“ dodal M. Kitko.