Mimoriadne úspešní boli v roku 2004 najmä členovia Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra
Aspoň tým z hornej Nitry. Región so 150 tisíc obyvateľmi zareagoval na ponuku celkom pružne a do týchto dní sa žiadateľom z okresu Prievidza podarilo získať viac ako 97 miliónov eur. O úspešnej bilancii sme sa rozprávali s riaditeľom Regionálnej a rozvojovej agentúry v Prievidzi Jozefom Takácsom.
*Zdá sa, že rok 2004 bol pre hornú Nitru z hľadiska čerpania prostriedkov zo zdrojov Európskej únie viac ako úspešný...
Určite áno, a tento fakt je o to pozitívnejší, že naše subjekty sa pred vstupom Slovenskej republiky do EÚ nemohli plnohodnotne zapájať do získavania zdrojov z predvstupových fondov, pretože sme nepatrili medzi prioritné regióny v rámci zákona o podpore regionálneho rozvoja.
*Združenie pre rozvoj regiónu horná Nitra (ZRRHN) má 29 členov, ako sa im darilo pri získavaní nenávratného finančného príspevku z eurofondov?
Interným prieskumom sme získali celkom zaujímavú štatistiku – deväť našich členov uspelo pri získavaní nenávratného finančného príspevku priamo prostredníctvom svojich projektov, ďalší dvaja zase nepriamo prostredníctvom národných projektov. Vo finančnom vyjadrení získali len naši členovia viac ako 55,4 milióna korún. K tomu treba prirátať aj projekt ZRRHN, ktorý sa bude realizovať v rokoch 2005 až 2007, na ktorý sme získali 12 miliónov korún. Podľa našich informácií však získalo z eurofondov príspevok v celkovej výške 20,3 milióna aj ďalších 10 subjektov z regiónu. Územie našej pôsobnosti teda priamo absorbovalo, resp. absorbuje minimálne 87 miliónov korún z eurofondov.
*To sú dosť vysoké sumy, na čo všetko boli či budú použité?
Ide o široké spektrum aktivít, ktoré treba vnímať ako doplnkové, lebo taký je základný charakter EU fondov. Napríklad, naša organizácia bude riadiť v rokoch2005-2008 projekt zameraný na zavádzanie teleworku (spôsob práce doma a komunikácia so spolupracovníkmi, obchodníkmi pomocou počítača a modemu) v rámci malých a stredných podnikov medzi staršími ľuďmi v Trenčianskom kraji. Mesto Prievidza realizuje projekt Prievidzská zlatá cesta zameraný na zatraktívnenie nášho mesta v rámci cestovného ruchu, Handlová zase projekt Nová kvalita sociálnych služieb a bude realizovať projekt HELP zameraný na program zaraďovania sa ťažko zamestnateľných občanov na trh práce. Ďalší úspešní žiadatelia použijú nenávratné finančné prostriedky napríklad na technickú pomoc pre strategické plánovanie, dobudovanie turistických ciest, výstavbu relaxačno-športového klubu, nákup plazmového stroja, rekonštrukciu kultúrneho domu, a pod.
*Akú úlohu v tomto procese zohrala Regionálna rozvojová agentúra?
Naše aktivity sú veľmi široké, ich podstatou je však snaha zvýšiť absorbčnú schopnosť tohto regiónu pre čerpanie eurofondov a aktivizovať aktérov regionálneho rozvoja. Snažíme sa stimulovať tvorbu verejno-súkromných partnerstiev a posilňovať sociálny kapitál. Počet našich členov sa zvýšil zo štyroch na 29, čo je tiež indikátor, ktorý svedčí o tom, že sme nastúpili dobrý trend. Ak sa totiž chceme stať konkurencieschopnými v rámci EÚ, musíme hľadať cesty spolupráce aktérov regionálneho rozvoja v rámci územia s minimálne 100 tisíc obyvateľmi.
*Akými spôsobmi sa chcete k tomuto cieľu dopracovať?
Na začiatku všetkého stoja vždy informácie. Medzi naše hlavné aktivity teda patrí poskytovanie informácií pre potenciálnych konečných prijímateľov pomoci EÚ, či už prostredníctvom priamych konzultácií, telefonickej infolinky, rôznych seminárov, prezentácií, informačných materiálov a pod. Aktuálne i pripravované výzvy prezentujeme napríklad na pracovných poradách starostov a primátorov, informačných seminároch či v rámci konferencií. Naša agentúra zároveň funguje ako oficiálne kontaktné miesto pre potenciálnych konečných prijímateľov pomoci EÚ. Priebežne monitorujeme aj grantové schémy a o týchto príležitostiach informujeme potenciálnych uchádzačov. Okrem toho sa podieľame na spracovávaní a dopĺňaní zásobníka projektov v rámci celého Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ak napríklad niektorý z predložených projektov neuspeje z dôvodu nedostatočných finančných zdrojov, presunie sa do zásobníka a o nenávratný príspevok sa môže uchádzať v budúcom období.
*Keď sme už pri tej budúcnosti, ako to vyzerá s prípravou ďalších projektov?
Ku koncu roka 2004 bolo v rámci územnej pôsobnosti našej agentúry predložených resp. pripravovaných 10 projektov za 351 miliónov korún v rámci operačného programu Základná infraštruktúra, ďalších šesť bolo doporučených z úrovne TSK. V rámci sektorového operačného programu Priemysel a služby predložilo 14 subjektov projekty za viac ako 231 miliónov korún. My registrujeme ďalších 7 potenciálnych žiadateľov vo výške viac ako 1,3 miliardy korún. Celkovo teda hovoríme o projektoch za takmer 2 miliardy korún, ktoré sú v procese rozpracovania a schvaľovania.