K sv. Valentínovi, ktorého dnes poznáme predovšetkým ako patróna zaľúbených, si v minulosti ako svätca s príkladným životom uctievali kresťania z Novák a blízkeho okolia na veľkých pútiach. „Ľudia často navzdory snehu a mrazu putovali pešo bosí do Novák až z Lehoty, či Diviak,“ hovorí kňaz, ktorý je v súčasnosti správcom farnosti v Novákoch. Zaujímavosťou je, že dlhé roky bola v nováckom kostole aj socha sv. Valentína. Na začiatku deväťdesiatych rokov sa jej však zmocnili zlodeji.
Vzácnu pamiatku v hodnote 1 milión 200 tisíc korún, rozpílenú na tri časti, sa snažili previezť do Rakúska. Colníci však ich zámer zmarili. Do Novák sa vrátila už len hlava zo sochy svätca. Podľa nej a fotografií bola vytvorená len jej replika.
Názory na sviatok sv. Valentína – patróna zašením prijímajú, u ž skutoch spájaný len so srdieje však pravá podstata tohto sviatku? Kde siahajú jeho korene? Na tieto otázky sme hže práve veriaci v Novákoch si v minulosti veá vo februári na sviatok sv. Valentína,“ hovorí súuje: „Február je vešak nie. i Diviak, aj navzdory snehu, ak mali sv. Valentína naJej osud je tiež veúska, no našón 200 tisíc korún, rozpílili na tri šia ópiu. Slávnostne, aj za úálu, je uložená v trezore.
Zaujímavosili v ranom kresovaný so srdcom v ruke. V ou. Práve preto, že sobášil „Druhý sv. Valentín, tak ako aj na našej soche, je znázorárovi Claudiusovi II. sa nepánou slepou dcérou. Valentín sa tak vrúcne modlil, že dievsa spomína, veé by mu boli zasvätené. Zaujímavosúsok z jeho tela a to aj napriek tomu, že žil v starom Ríme v treášho mesta, neviem. I keležitejší príkladný život sv. Valentína, z ktorého máme úsprávca farnosti. Niekoínovi v Novákoch. K„Svätý Valentín by mal byadali