Zimné slávnosti Hornonitria ponúkajú podujatia v siedmich dedinách pravnianskej doliny
V poslednú januárovú sobotu toto podujatie otvorili v centre mikroregiónu – v Nitrianskom Pravne. Riaditeľka HNOS Amália Lomnická pripomenula, že slávnosti boli v minulom roku tak úspešné, že z nich mohla vzniknúť tradícia.
Už aj prvý vyšívač
Slávnostné otvorenie slávností v obradnej sále Obecného úradu v Nitrianskom Pravne bolo zároveň aj vernisážou výstavy Čarované ihlou. Už vlani boli návštevníkom predstavené všetky druhy pravnianskej výšivky, tentoraz bola výstava zameraná na sieťovanie. „V našej oblasti sa tejto technike hovorí aj necovanie,“ vysvetlila riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Iveta Géczyová a priblížila aj históriu sieťovania. „Korene tejto techniky siahajú až do starovekej Perzie. V 15. storočí sa rozšírila aj do Európy, teda aj na územie dnešného Slovenska. Sieťovanie sa objavovalo najskôr medzi vyššími vrstvami obyvateľstva. V obydliach to boli predovšetkým obrusy a prestieradlá, ženy mali zo sieťovaných textílií čepce či závoje. Táto technika sa využívala aj pri zhotovovaní cirkevných obradových textílií. Postupom rokov sa dostali aj do dedinského prostredia, kde sa využívalo sieťovanie nielen na odevoch, ale aj pri ozdobovaní príbytkov. Je potešiteľné, že sieťovaniu sa opäť venujú v Nitrianskom Pravne ženy, ktoré navštevujú kurz tradičných techník, čo je záruka, že zostane zachované aj pre budúce generácie.“
Iniciátorom kurzov tradičných techník, zameraných na pravniansku výšivku je Rastislav Haroník. „Kurz mal veľmi dobrú odozvu medzi ženami, dokonca sa našiel aj prvý muž – vyšívač. Najčastejšie kurz navštevujú ženy v strednom veku. Tento rok sme sa venovali sieťovaniu, na budúci plánujeme robiť vyťahované výšivky. Chceli by sme skúsiť aj paličkovanie, i keď v Nitrianskom Pravne sa táto technika nikdy nepoužívala. A to je paradox, pretože v iných karpatonemeckých obciach bolo veľmi obľúbené.“ Ženy sa na kurze stretávajú od Vianoc do Veľkej noci, čo je podľa R. Haroníka dosť času, aby sa niečo naučili. Kurzy sa pričinili o záchranu tradičnej pravňanskej výšivky pre budúce generácie, pretože už dnes je v obci niekoľko žien, ktoré ju vedia vytvárať.
Festival masiek
Sprievod masiek dedinou otvoril v Porube už tretí ročník Festivalu masiek, ktorý je súčasťou Zimných slávností Hornonitria. „Získal si u nás obrovskú popularitu nielen medzi deťmi, ale aj dospelými,“ povedal pre Prieboj starosta Poruby Ladislav Čavojský. Hlavnými organizátormi festivalu sú základná a materská škola v tejto obci. Masky si deti mohli vytvoriť samy doma s rodičmi, alebo aj v škole. V sprievode nechýbali rôzne rozprávkové bytosti, ale aj moderné postavičky z televízie. Niektoré deti sa premenili aj na obyčajné veci, ktoré sú okolo nás.
Začiatok sprievodu tvorili chlapci v kožuštekoch a nechýbala ani maska turoňa. „Aj takouto formou sme chceli pripomenúť, že sú tu fašiangy a že takéto masky kedysi patrili k fašiangovým sprievodom. Navyše počas maškarného plesu vystúpil aj náš detský folklórny súbor Kapsiarik v tradičných krojoch“ doplnil L. Čavojský.
Folkór – aj pioniersky
I keď Zimné slávnosti folklóru v tomto roku napísali už svoju 14. kapitolu, predsa boli zaradené pod Zimné slávnosti Hornonitria, kanajúce sa len po druhý raz. Konali sa totiž už po siedmi raz v jednej z obcí mikroregónu – v Pravenci. Folklórne slávnosti sú však prehliadkou folklórnych skupín a súborov z celej hornej Nitry. Do Pravenca ich tentoraz prišiel rovný tucet.
V komornom prostredí Obecného domu v Pravenci sa spievalo, tancovalo, no predovšetkým výborne zabávalo. Vtipné slová aj piesne sú totiž vždy korením Zimných slávností folklóru, pretože sa konajú vo veselom období fašiangov. Diváci sa zabávali na tradičnej dedinskej zábave, fašiangovom sprievode, svadbe a veselo bolo dokonca aj pri pôrode dieťaťa. O netradičný úvod slávností sa postaral Folklórny súbor Košovan z Kanianky. Tentoraz jeho členovia vsadili na recesiu. Na pódiu sa totiž nepredstavili v krojoch, nespievali ľudové piesne. V programe nazvanom „Naše mladé časy“ si zaspomínali na svoje pionierske a „szmácke“ časy. Vyšívané kroje preto nahradili modré košele, pionierske šatky, kravaty, odznaky. K tomu všetkému sa pridali pionierske piesne, či tie, ktoré sa spievali na rôznych školských výletoch a v táboroch. Dievčatá pridali aj zopár básničiek, pričom celý program bol ohraničený neodmysliteľnými hláseniami s heslom „Buď pripravený – vždy pripravený!“
Starosta Pravenca Jozef Majzlan pri otvorení slávností povedal: „Som rád, že aj v modernej dobe, keď Slovensko hľadá Superstar, sa nájdu skupiny ľudí, často mladých, ktorí sa venujú folklóru a zachovávaniu ľudových tradícií. Za to im patrí naše poďakovanie.“
Čo nás ešte čaká?
Súčasťou Zimných slávností Hornonitria bola túto nedeľu aj ukážka tradičnej ľudovej výroby a ľudového remesla v lazianskom kultúrnom dome pod názvom Majstri pravňanskej doliny. Deň detského folklóru v Nedožeroch-Brezanoch je naplánovaný na utorok 8. februára. Spevácke skupiny Karpatských Nemcov z Malinovej, Tužiny, Kľačna a Nitrianskeho Pravna sa stretnú 12. februára v Kultúrnom dome v Kľačne. Vyvrcholením sérií podujatí v rámci slávností bude 19. februára tradičná Pamätnica Jozefa Strečanského v Poluvsí. Jej súčasťou bude súťaž mladých muzikantov – huslistov a neprofesionálnych interpretov ľudových piesní.