Medzi dospelými v januári bodoval Malý princ, dievčatá zaujal Denník princeznej
Ako sme vás už informovali, v januári vyhlásila hornonitrianska knižnica v Prievidzi anketu o najobľúbenejšiu knihu. Zapojiť sa do nej môže každý Prievidžan, ktorý rád číta a svoj najobľúbenejší titul by rád odporučil aj ostatným. Nejde pritom o to, či sa mu páči próza, poézia alebo odborná literatúra. Stačí, keď nejakej, podľa neho výnimočnej, knihe dá svoj hlas vyplnením anketového lístka, ktorý potom odovzdá v niektorej z pobočiek Hornonitrianskej knižnice. Môže to byť kniha, ktorá ho v živote najviac ovplyvnila, zmenila jeho pohľad na svet, alebo jednoducho dielko, ku ktorému sa vždy rád vracia. Celomestská anketa potrvá do konca marca a jej víťaz (samozrejme, ten knižný) bude známy koncom apríla. Dovtedy knižnica zostaví aj rebríček najobľúbenejšej knižnej „päťdesiatky“.
A ako vyzerajú priebežné výsledky hlasovania? Na to sme sa spýtali Agnesy Šenitkovej z Hornonitrianskej knižnice. „Za prvý mesiac sme zozbierali už takmer štyristo vyplnených anketových lístkov. Hoci pri konečnom spočítavaní hlasov nebudeme hodnotiť osobitne kategóriu dospelých a kategóriu detských čitateľov, teraz sme si hlasovanie vyhodnotili aj z tohto pohľadu,“ hovorí A. Šenitková. Podľa jej slov je momentálne najobľúbenejšou knihou dospelých Malý princ, za ním nasleduje Pohár z brúseného skla od Jozefa Cígera Hronského. Na treťom mieste sa zatiaľ drží momentálny bestseller – Da Vinciho kód od Dana Browna. Deti zatiaľ najviac hlasov pridelili Denníku princeznej, na druhom miestne sa ocitol stále populárny Harry Potter. Prvú trojku uzatvára „klasika“ – Anna zo zeleného domu.
Ako to už býva, anketa nie je len o víťazoch. Svojím výsledkom nastavuje zrkadlo všetkým tým, ktorí sa na nej zúčastnili. A čo teda hovorí o prievidzských čitateľoch? „Myslím, že väčšina z nich hlasovala za knihy, ktoré im utkveli v pamäti ešte v detstve či mladosti,“ hovorí A Šenitková. Anketa podľa nej poukázala i na známy fakt, že knihy sú stále doménou žien a dievčat. „Dospelí muži čítajú, siahajú najmä po odbornej literatúre. Horšie je to už s chlapcami, tí chodia do knižnice pomenej. Tí, čo chodia sa zaujímajú predovšetkým o vesmír, dinosaury ale aj rybárstvo, najmä ak majú podobný koníček aj otcovia. Dnešných chlapcov však asi viac lákajú počítače,“ myslí si knihovníčka s dlhoročnou praxou. Celkovo však podľa nej knižnica nedostatkom čitateľov netrpí, veď len koncom roka 2004 ich bolo zaregistrovaných takmer 11 tisíc. Horšie je to už s knihami, nové tituly sa nakupujú skôr len symbolicky. „Finančne nám pomohlo jedine mesto vďaka projektu, ktorý pripravil poslanec Michal Dobiaš. Kníh však na trhu neustále pribúda a čitatelia si novinky žiadajú. Snáď sa situácia v tomto smere ešte zlepší,“ dodala na záver A. Šenitková.