Zamestnávateľ bude aj naďalej poskytovať zamestnancovi, ktorý bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného, alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie, náhradu príjmu od prvého najdlhšie do desiateho dňa pracovnej neschopnosti. Na nemocenské má občan nárok vtedy, keď jeho dočasná pracovná neschopnosť (alebo karanténne opatrenie) trvá dlhšie ako desať dní. Nárok naň si uplatňuje podaním žiadosti na predpísanom tlačive. Nárok na nemocenské posúdi, a pri splnení všetkým podmienok, vyplatí príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.
Na ošetrovné má zamestnanec nárok od prvého dňa, kedy musí ošetrovať chorého člena rodiny (dieťa, manžel, manželka, rodič, rodič manžela, rodič manželky) alebo sa musí starať o dieťa do desiatich rokov veku. Budúca mamička, ktorá je v tehotenstve preradená na inú prácu (je pre ňu nevhodná alebo podľa lekára ohrozuje tehotenstvo) a nie vlastnou vinou dosahuje nižší príjem, má nárok na vyrovnávaciu dávku. O nároku na tieto dávky, ako aj na materskú, rozhoduje a vypláca príslušná pobočka Sociálnej poisťovne. V nej musia o ňu aj zamestnanci požiadať na predpísanom tlačive. Žiadosť o ošetrovné a o materské predloží zamestnanec Sociálnej poisťovni, kópiu však musí odovzdať zamestnávateľovi. Žiadosť o vyrovnávaciu dávku musí dať tehotná žena potvrdiť zamestnávateľovi a až potom ju doručí do poisťovne.
Bolo by potrebné, aby o týchto zmenách zamestnávatelia informovali svojich zamestnancov. Rovnako by im mali poskytnúť informácie o tom, ktorá pobočka je miestne príslušná na rozhodovanie a vyplácanie nemocenských dávok. Len tak sa predíde rôznym nezrovnalostiam a občania ich budú mať včas vyplatené.
Autor: vká