Bežne sa jej hovorí zápis a spravidla najväčší stres z nej, paradoxne, mávajú samotní rodičia. Týždeň či dva pred dňom D „drilujú“ svojho potomka rôznymi cvičeniami, básničkami či pesničkami, aby sa potom pred budúcimi pedagógmi predstavil v najlepšom svetle. Pritom podľa odborníkov panika nie je na mieste. Najmä, ak sa so svojmu synovi či dcére venujete pravidelne.
„Zápis je pre dieťa zábava. Každá škola má vypracovaný svoj vlastný systém, spravidla však učitelia hravou formou u detí zisťujú, či spĺňajú predpoklady školskej zrelosti – fyzickej i psychickej. Deti majú k dispozícii rôzne skladačky, stavebnice, určujú farby, počítajú do päť, rozprávajú sa s učiteľom,“ hovorí riaditeľ Pedagogicko-psychologickej poradne v Prievidzi Karol Jarábek a zároveň zdôrazňuje, že pri každom zápise by mal byť prítomný špeciálny pedagóg. Ten totiž najlepšie posúdi prípadné odchýlky. Nie každé dieťa je totiž pre vstup do školy rovnako zrelé. „Zovšeobecnenia neplatia, každé dieťa je individuálne, a to, či je na školu zrelé, dokáže posúdiť jedine špeciálny pedagóg. Preto by všetky žiadosti o odklad školskej dochádzky alebo o skoršie zaškolenie mali prejsť cez pedagogicko-psychologickú poradňu,“ tvrdí.
Odklady sa v súčasnosti stávajú doslova módnou záležitosťou, o ktorej často rozhodujú len samotní rodičia. „Ak dieťa nastúpi do školy nezrelé, je to problém. Ak sa však jeho nástup do školy oneskorí, môže to narobiť ešte väčšie škody. Dieťa stratí rok školskej dochádzky, medzi deťmi v škôlke sa bude nudiť. Keď potom nastúpi do školy, pred svojimi rovesníkmi bude mať náskok, ktorý bude naňho pôsobiť demotivujúco,“ vysvetľuje K. Jarábek. Oneskorene zaškolené deti síce učivo zvládajú ľahko, horšie to už býva so správaním. V škole sa nudia a svoj pobyt sa snažia spestrovať si rôznymi spôsobmi. Podceňujú školské povinnosti a často aj svojich spolužiakov.
Rozhodnutie, či je vaše dieťa zrelé na školskú dochádzku radšej teda nechajte na odborníkov. Vyšetrenia, ktoré v pedagogicko-psychologickej poradni absolvuje, nie sú vôbec nepríjemné a nespôsobia mu žiadnu traumu. O posúdenie školskej spôsobilosti môže okrem rodiča požiadať aj lekár alebo učiteľ. Zoznam detí, ktoré sa pri zápise javili ako problémové nahlási škola priamo pedagogicko - psychologickej poradni, kam potom dieťa pozvú na vyšetrenie. Na jeho základe poradňa odporučí zaškolenie alebo odklad. Rozhodnutie o odklade potom vydá základná škola.