Prezentuje ich Slovenská národná knižnica v Martine, spoločne s Ministerstvom vnútra SR - Štátnym archívom Nitra, pobočka Bojnice.
Knihy už od svojho vzniku obsahujú nielen veľa informácií, ale aj množstvo výtvarných prvkov. Reštaurátori kníh sa ich aj po stovkách rokov snažia zachrániť. „Každá jedna z vystavených kníh je niečím špecifická, jedinečná“, hovorí vedúca reštaurátorka Slovenskej národnej knižnice v Martine Anna Boďová a pokračuje: „Výrobcovia kníh kedysi používali naozaj najrozmanitejšie materiály na knižné dosky. Jedna z kníh je napríklad vyrobená zo žihľavového plátna. V ďalšej vzácnej publikácii sme našli v texte mnoho prelepov, pravdepodobne preto, že vtedajšej vrchnosti sa niektoré informácie z nej nepáčili. Rozmýšľali sme, ktoré vyjadrenia tam pri reštaurovaní necháme, radili sme sa aj s odborníkmi. Nakoniec sme vymysleli akési krídelka, na ktorých sú uverejnené všetky verzie. Za vzácne považujeme aj rukopisné listiny, či zaujímavé pergamenové poťahy na knihách.“
Reštaurovanie obrazov, sôch, nástenných malieb, či nábytku si vyžaduje trpezlivosť a presné technologické postupy. V prípade kníh je renovácia ešte zložitejšia. „Je to náročná práca. Pri obnove kníh musíme ovládať reštaurovanie dreva, textilu, kože, pergamenu, ale aj slonoviny, či kaučukových vecí. U nás to vyzerá ako v malej dielni domáceho majstra, pretože bežne využívame napríklad kladivko, pílku, brúsku, klince a mnoho ďalších nástrojov,“ približuje prácu reštaurátorov kníh, ktorí pracujú v Bratislave pri Univerzitnej knižnici a v archíve, v spomínanej Slovenskej národnej knižnici v Martine, ale tiež v Košiciach a najnovšie aj v Levoči A. Boďová.
Výstava „Vonkajšia a vnútorná výzdoba historických kníh“ bola inštalovaná v piatich slovenských mestách, Prievidza je už šiestym v poradí. Hornonitrianska knižnica sa pre ňu nerozhodla náhodou. Jej pracovníci totiž pravidelne ponúkajú svojim čitateľom a návštevníkom zaujímavé podujatia a prezentácie. Predstavili už knihu ako hlinenú doštičku, či papyrusový zvitok, ukázali ju ako vzácny majetok, ale tiež aj ako nenávidený symbol pokroku. Nikdy však Hornonitrianska knižnica v Prievidzi neprezentovala krásu historických kníh, ich umeleckú výzdobu a prínos reštaurátov pre ich záchranu.
V priestoroch knižnice je výstava „Vonkajšia a vnútorná výzdoba historických kníh“ prístupná do 18. februára.