Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Aký bol rok 2004 na hornej Nitre? 1. časť

JANUÁR + Hoci astrológovia nás ešte pred Silvestrom 2003 varovali, že nadchádzajúci rok nebude z tých najšťastnejších, v jeho prvých dňoch sme sa ešte tešili.

JANUÁR
+ Hoci astrológovia nás ešte pred Silvestrom 2003 varovali, že nadchádzajúci rok nebude z tých najšťastnejších, v jeho prvých dňoch sme sa ešte tešili. Asi najviac šampanského tieklo v rodinách, kde hneď 1. januára pribudli nové prírastky. O pol druhej ráno prišla v handlovskej nemocnici na svet Alica Tomešová, čím si vyslúžila titul „prvé novorodeniatko roka“ na hornej Nitre. Do deviatej hodiny ráno nechala svojich najbližších na seba čakať Katka Erneková z Cigľa, ktorej plač (okrem rodičov) počuli ako prví lekári a sestričky v bojnickej nemocnici.
-Podstatne menej sa už v piatok 16. januára tešili rybári. Tentokrát nesmútili za vianočnými kaprami, ale za obrovským množstvom rýb, ktoré uhynuli v potoku Ciglianka. V jeho vodách sa totiž objavila močovka, ktorá zabila viac ako 2 tisíc pstruhov a ďalšie tri tisícky iných rýb. Prvé podozrenia padli na neďalekú farmu v Koši, ktorú krátko predtým postihol mor ošípaných. Ako sa neskôr potvrdilo, boli opodstatnené.
-Do nelichotivých súvislostí sa v ten istý deň dostali aj Prievidžania. Jeden z nich, 20-ročný Filip, po roztržke zastrelil primátora mesta Poltár, ktorý si do Prievidze prišiel po nové auto. Niekoľko stotisícová hotovosť mladíkovi zrejme opantala rozum natoľko, že sa po lúpežnej vražde pokúsil ujsť. Jeho únik však netrval dlho a už o niekoľko hodín sedel v cele predbežného zadržania. Z trestného činu lúpeže formou organizátorstva bol neskôr obvinený aj ďalší Prievidžan.
+Významný úspech si na svoje konto pripísali pracovníci Výskumného ústavu pre petrochémiu v Prievidzi. Po trojročnom výskume sa im podarilo vyrobiť produkt, ktorý sa zatiaľ v Európe nevyrába. Vyvinutá surovina sa používa pri výrobe atramentu do farebných tlačiarní a viac ako 90 percent produkcie poputuje na export.
+Trojnásobná radosť zavládla v rodine Mokrišovcov v Sebedraží 21. januára, keď sa im v martinskej nemocnici narodili trojčatá. Jasmínka, Barborka a Nikolka už čoskoro oslávia prvé narodeniny.
-Zdesenie a panika vypukla na hornej Nitre 22. januára. V tento deň minister zdravotníctva Rudolf Zajac podal návrh na pozastavenie licencie bojnickej nemocnice. Dôvodom bola „nejasná“ smrť pacienta hemodialyzačného strediska, pri ktorej vzniklo podozrenie, že osudnú chybu urobil ošetrujúci personál.
-Predposledný januárový týždeň sa čiernymi písmenami zapísal aj do dejín najväčšieho chovu ošípaných na hornej Nitre. Na košskej farme SPP utratili 9 tisíc kusov ošípaných, pretože aj tu sa nakoniec potvrdil klasický mor ošípaných. Chovateľom a spracovateľom ošípaných v okrese Prievidze po tejto udalosti už došla trpezlivosť a ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona požiadali o náhradu škôd, ktorú im nákaza moru na prelome rokov 2003 a 2004 spôsobila.
+V handlovskej nemocnici sa koncom januára tešili z nového laparoskopického vybavenia pre chirurgické a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Prístroje nemocnici daroval Karpatonemecký spolok na Slovensku. Ako však následne jeho predseda Ondrej Pöss doplnil, zariadenie je určené všetkým pacientom, nielen dvojpercentnej nemeckej národnostnej menšine.
FEBRUÁR
+Bojnická nemocnica sa zatvárať nebude! Tak znel oficiálny verdikt ministerstva zdravotníctva. Po troch týždňoch od vypuknutia škandálu sa na základe kontroly ministerstvo spolu s vedením TSK a nemocnice dohodli, že zodpovednosť ponesú traja lekári, ktorí zosnulého pacienta nesprávne ošetrili. Razantné odmietnutie kolektívnej viny nemocnice teda nakoniec na ministra zabralo.
-Lupiči si cez sviatky oddýchli a po niekoľkotýždňovej prestávke sa opäť pustili „do práce“. Prvé lúpežné prepadnutie banky v novom roku sa tentokrát odohralo v Dolných Vesteniciach. Páchateľ si z pobočky VÚB odniesol tristotisíc korún. Kradlo sa aj v kostole sv. Bartolomeja v Prievidzi, odkiaľ zlodej odniesol cenný kalich za 250 tisíc. V tomto prípade sa však už u dotyčného ozvalo svedomie a o týždeň kalich sám priniesol na mestskú políciu.
+Snáď najveselšie fašiangy boli tento rok v Porube. Pestrofarebné masky doslova zaplavili celú obec, vidieť ich bolo v kultúrnom dome, na ľade i na svahu. Festival masiek bol prvým podujatím Zimných slávností Hornonitria, ktoré trvali až do 21. februára.
- Snehová nádielka na hornej Nitre spôsobila začiatkom februára doslova kalmitu. Nadávali nielen vodiči, ale aj chodci, ktorí sa brodili kašovitým snehom a neskôr poriadnou čľapkanicou. Hromadná havária, pri ktorej na dvojkilometrovom úseku dostalo šmyk až 25 osobných vozidiel „upchala“ cestu medzi Prievidzou a Novákmi, desať hodín odstraňovali skrížený kamión na ceste z Handlovej do Žiaru nad Hronom.
-Banícki invalidi začínajú vlnu intenzívnych protestov. Baníkov pobúrilo prehodnocovanie invalidných dôchodkov i zastavenie vyplácania baníckej renty. Meno ministra práce, rodiny a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka sa na hornej Nitre v roku 2004 skloňovalo ešte niekoľkokrát. Väčšinou nie v pozitívnych súvislostiach.
+Pekný valentínsky darček si darovali dnes už bývalí klienti Provitalu – Domu života bez drog v Koši Martin a Michaela. Po tŕnistej ceste z drogového pekla sa dostali až k oltáru miestneho kostola, kde prijali sviatosť manželstva. Od starostu obce Štefana Zavadinku dostali mladomanželia nájomný byt.
MAREC
+Na hornú Nitru si opäť spomenuli politici. Tentokrát to boli traja prezidentskí kandidáti – Rudolf Schuster, Vladimír Mečiar a Ján Králik. Kým bývalý prezident akúkoľvek súvislosť s kampaňou popieral, jeho protikandidát V. Mečiar sa so svojimi ambíciami vôbec netajil. Prečo aj, voličom sa pred voľbami treba pripomenúť.
+K marcu patrí kniha, a tá ktorú napísal riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice určite stojí za zmienku. Dielo Rakúsky barok a Slovensko má úctyhodných 1024 strán, dve tisícky fotografií a je výsledkom jedenásťročného bádania autora v prítmí kostolov, galérií a múzeí.
+Novú učebňu sieťových technológií Cisco otvorili 17. marca na handlovskej Združenej strednej škole obchodu a služieb. Internetové vzdelávanie v oblasti počítačových sietí, ktoré Cisco zabezpečuje, je jediné v regióne.
-Nádej vraj zomiera posledná a v prípade rodiny Kalinayovcov sa definitívne stratila 19. marca. Ich 33-ročného syna Ľubomíra našli po dvoch mesiacoch pátrania mŕtveho. Mladý muž bol nezvestný od 23. januára, kedy ho naposledy videli na diskotéke v Lehote pod Vtáčnikom.
-Mládež sa väčšinou baví pri alkohole – aj to je záver z policajne akcie, ktorú na prievidzských diskotékach vykonali pracovníci mestskej polície a Obvodného oddelenia PZ v Prievidzi. Výsledky kontroly ukázali, že alkohol sa bežne predáva aj mladistvým, za čo majitelia podnikov a čašníci zaplatili niekoľkotisícové pokuty.
+Ochotníkom sa na hornej Nitre darí. Potvrdila to aj súťažná prehliadka Ochotnícke javisko 2004. Ocenenia si medzi inými odniesli aj lazianska Sielnica, prievidzské Divadlo A a Divadlo na doske a ŠESŤ PÉ z Partizánskeho.
- Topiaci sa sneh na horách a vytrvalý dážď narobili predposledný marcový týždeň veľké starosti obyvateľom Lehoty pod Vtáčnikom a Zemianskych Kostolian. Hasiči sa s odčerpávaním vody zo zatopených pivníc trápili celé hodiny.
+Bolesť a žiaľ z odchodu jedného zo zakladateľov skupiny Louziana Stanislava Cisíka, ktorý zomrel 27. marca 2003, inšpirovali jeho priateľov k usporiadaniu spomienkového koncertu na jeho počesť. Nakoniec však nezostalo iba pri slzách a spomienkach a v Dome kultúry v Bojniciach zavládla pohoda, aká býva, keď sa hovorí o ľuďoch, ktorí svetu dali veľa dobrého.
APRÍL
-Kým voliči na celom Slovensku rozhodovali o mene nového prezidenta republiky i o osude vlády, v Diviackej Novej Vsi mali o hlasovanie viac. V miestnom referende sa mali vyjadriť, či sú za odvolanie S. Znamenáka z funkcie starostu alebo si želajú jeho ďalšie zotrvanie na tomto poste. Starosta nakoniec o svoj mandát prišiel aj vďaka 184 sympatizantom, ktorí mu síce dali hlas, avšak svojou účasťou zároveň pomohli k splneniu podmienky nadpolovičnej účasti oprávnených voličov.
-Šiesti „bieli“ na štyroch Rómov, taká je bilancia rasovo motivovaného útoku šiestich mladíkov vo veku 14 až 18 rokov, ktorí s nožmi napadli štyroch Rómov na prievidzskej železničnej stanici. Nechýbali kopance a nenávistné výkriky, a tak sa do prievidzskej histórie prejavov rasizmu zapísal ďalší čierny dátum.
+Deň narcisov tentokrát pripadol na 2. apríl. V regióne ho opäť zabezpečovalo niekoľko organizácií. Onkologické oddelenie bojnickej nemocnice získalo 53 tisíc korún, približne rovnakú sumu vyzbierali aj prievidzskí gymnazisti. V aktivite však nezaostávali ani iné školy, škôlky a skauti.
+Titanic po viac ako dvadsiatich rokoch konečne ožíva. Stavební robotníci zahájili výkopové práce, výsledkom ktorých by už koncom roka 2006 mal byť moderný polyfunkčný objekt Regionálneho obchodného centra za viac ako 800 miliónov korún.
+Mor ošípaných je zažehnaný. Prednosta Obvodného úradu v Prievidzi Jozef Topoľský odvolal mimoriadnu situáciu v okrese Prievidza.
-Voliči v Nevidzanoch zostali počas druhého kola prezidentských volieb bez obálok. Okrsková komisia i obec priznali svoju chybu, v dôsledku ktorej bolo niekoľko desiatok vhodených hlasovacích lístkov neplatných. Ani verejné ospravedlnenie však starostovi zrejme nepomohlo a za tento „prešľap“ sa bude zodpovedať orgánom činným v trestnom konaní.
+Pavilón opíc bojnickej ZOO získal ocenenie Expozícia roka, ktoré pravidelne udeľuje občianske združenie Česká ZOO. Pavilón, ktorý stavali 67 mesiacov a stál viac ako 39 miliónov korún obstál v tvrdej konkurencii ďalších troch zoologických záhrad z Čiech.
+Na hornú Nitru putoval aj certifikát a zlatá medaila Slovak Gold. Získala ich spoločnosť AEROSPOOL Prievidza za športové mikroľahké lietadlo WT9 Dynamic. Jeho konštruktérom je Tadeáš Wala.
MÁJ
Foto z titulky –č.18
+Dočkali sme sa! Slovensko je v Európskej únii!
-Čereňany zaliala voda, ktorá ochromila život v obci uprostred sviatočného popoludnia. Prvá májová búrka priniesla do obce pohromu, z ktorej sa miestni obyvatelia spamätávali ešte dlho. Obes vyčíslila škody na 830 tisíc, na poisťovne sa obrátili aj majitelia 38 domov, ktorým voda zaplavila pivnice a prízemie.
-Viac ako 400 invalidných občanov sa stretlo na Námestí slobody, aby poukázali na zákon č. 461 o sociálnom poistení, ktorý je podľa nich retroaktívny, diskriminačný a protizákonný. Akčný výbor pohrozil občianskou neposlušnosťou a žalobou na SR ako štát, ktorý porušuje ľudské práva svojich občanov.
+Prievidzskí skauti oslávili 80. výročie svojho založenia. Záujem o skauting neopadol ani po toľkých rokoch, pričom základňa má dnes viac ako 140 členov.
+Zborovému spevu sa na hornej Nitre výnimočne darí. Dokázal to aj siedmy ročník prehliadky zborového spevu Prievidza spieva, ktorý sa konal nielen v okresnom meste. Niektoré koncerty sa konali aj v Nitrianskom Pravne, Lehote pod Vtáčnikom a v Nitrianskom Rudne. Zo zahraničia do Prievidze pricestoval aj bieloruský zbor Mečta.
JÚN
+Súčasní i budúci študenti Gymnázia V.B. Nedožerského sa môžu tešiť na nové priestory. Škola začala s nadstavbou jedného podlažia, ktorá by mala vyriešiť problémy s nedostatočnou kapacitou. Niektoré triedy sa totiž museli učiť aj v priestoroch Stredného odborného učilišťa strojárskeho. TSK na tento účel vyčlenil 20 miliónov korún.
+Najpopulárnejšie handlovské podujatie – Cestu rozprávkovým lesom ohrozovalo nepríjemné počasie a silný lejak. Ani ten však ľudí od celodennej výpravy na Jednu studničku neodradilo, a tak si 26. ročník akcie opäť všetci užili. Najviac, prirodzene, deti.
+Netradičnú volebnú nedeľu sme zažili v nedeľu 13. júna, kedy sme po prvýkrát volili svojich zástupcov do európskeho parlamentu. Kandidátov bolo až 187, vyberať teda bol z čoho. „Unavení“ voliči z hornej Nitre však nedeľu radšej trávili po svojom, a tak ich k urnám prišlo len 16,2 percenta. V Europarlamente nás však bude zastupovať aj rodáčka z Bojníc Anna Záborská.
-Krátko pred vypuknutím hlavnej dovolenkovej sezóny zanikla cestovná kancelária Travel L+B, ktorá sídlila aj v Bojniciach. Jedinou útechou pre rozčarovaných klientov bol fakt, že cestovka bola poistená proti úpadku.
+Záchranári z prievidzskej Hlavnej banskej a záchrannej stanice zožali svetový úspech. Na svojich prvých majstrovstvách sveta získali v konkurencii 15 družstiev pekné siedme miesto a s ním aj pozvánku na ďalšie majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v roku 2006 v Číne.
-Základná škola v Pravenci presne po sto rokoch svojej existencie definitívne zatvorila brány. Ako jedna z mnohých obecných škôl a škôlok nedokázala odolať tlaku demografického úbytku a nedostatku peňazí. Táto novodobá kombinácia pochovala k 30. júnu v okrese Prievidza hneď niekoľko školských a predškolských zariadení.
+Za viac ako osemdesiat darovaní krvi a krvnej plazmy prevzal diamantovú plaketu prof. Jana Janského 33-ročný Róbert Duchoň z Prievidze. Okrem neho Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Prievidzi udelil 30 zlatých, 73 strieborných a 52 bronzových plakiet bezpríspevkovým darcom krvi .

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 5. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 2. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 3. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 4. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 5. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 6. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 10. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 116
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 048
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 10 387
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 909
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 8 738
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 7 731
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 421
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 251
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 6 022
 10. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 5 678
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ponuku môžete využiť aj vtedy, ak v súčasnosti máte aktívne predplatné - nové predplatné vám začne platiť automaticky po skončení vášho súčasného.

23. apr

Čelnú zrážku dvoch osobných motorových vozidiel vo Vyšehradnom, časti Nitrianskeho Pravna v okrese Prievidza, neprežil v stredu (12. 5.) podvečer jeden človek.

6 h
Tréner Danilo Rakočević.

Minulú sezónu asistoval Nagličovi v Interi, túto viedol Handlovčanov.

11 h
Škôlka začne fungovať od septembra.

Od septembra musia všetky päťročné deti absolvovať povinné predškolské vzdelávanie. Môže tak dôjsť k situácii, keď pre mladšie deti v škôlke nebude miesto. Zisťovali sme, ako sú na tom niektoré obce v okrese Prievidza.

13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto zastavili na obchvate mesta.

12. máj

Možno vás prekvapí, kde vznikol príbeh úspešnej La Donuterie.

12. máj

Tradičný zvyk stavania májov zachovávajú aj v Liptovských Sliačoch. Slobodní mládenci ich postavili sedemnásť. Niektorí si pritom odniesli neželaný darček.

12. máj

Dvaja malí chlapci zrazení na priechode pre chodcov, 14-ročný nevodič za volantom a prirýchly mladík zamestnali policajtov aj záchranárov.

10 h

Už ste čítali?