Svet autistov – svet, ktorý nikdy nepochopíme

„Tušila som, že náš Tomáško nie je ako ostatné deti. No nechcela som si to pripustiť. Keď nám po sérii vyšetrení odborníci povedali, že je to pravdepodobne autizmus, myslela som, že to prejde, že sa to raz dostane do normálu. Mýlila som sa.“


To sú slová Jany Stankovičovej z Handlovej, matky, ktorá sa stará o dieťa s autizmom.

Nie sú drzé a nevychované
Autizmus je porucha, ktorá postihuje celú osobnosť. Komunikáciu, fantáziu, tvorivosť, vzťahy. Nie je to choroba, ako by sa mohlo zdať. Je to, žiaľ, stav, ktorý je celoživotný, trvalý. Znamená to, že autizmus sa nedá liečiť, ale možno ho vhodnými prístupmi eliminovať. Jednou z možností je vzdelávanie v špeciálnych triedach. Pred piatimi rokmi vznikla jedna aj v priestoroch Špeciálnej základnej školy internátnej v Prievidzi, i keď nazvať ju triedou nie je celkom presné. Kým v roku 1999 sa pedagógovia venovali štyrom deťom, teraz ich je už dvanásť. Učitelia, ktorých je šesť, majú už teda dostatok skúsenosti s autizmom. Daniela Krumlovská tvrdí, že dôležitá je včasná diagnostika autizmu. „Čím skôr sa začne s terapeutickou pomocou, tým je to lepšie pre dieťa, ale aj okolie, v ktorom žije. Na väčšinu ľudí pôsobia autistické deti ako nevychované, drzé, neschopné sa slušne správať, nechápajúce, čo od nich chceme. Oni však svet vnímajú v detailoch, neberú skutočnosť ako celok . Vyberú si z neho len niečo, drobný detail.“

Uvedieme príklad. Ak vidí autistické dieťa sako, nevníma jeho strih, neuvedomuje si farbu. Zapamätá si napríklad gombík.„Autisti si tieto detaily potom skladajú ako puzzle. Vytvoria si určitý obraz, ktorý je však väčšinou mylný a my ostatní ho nechápeme. Je preto našou úlohou opäť ho rozobrať a zložiť správne. Musíme zničiť staré návyky a budovať nové, aby sa dokázali orientovať v bežných situáciách ako je napríklad prechod cez cestu, či obliekanie teplého šatstva v zime,“ zdôrazňuje D. Krumlovská.



Domček z karát
Každý jeden deň v škole s autistickými deťmi je pre pedagógov mimoriadne náročný. Ak ich chcú niečo naučiť, musia sa im venovať individuálne. Možno sa niekomu zdá, že ak má jeden učiteľ na starosti dve deti, je to luxus. Každé dieťa je ale iné, má iný typ autizmu. Niekedy plačú, hnevajú sa, sú agresívne. Zväčša je to vtedy, ak sa v ich „zabehnutom“ svete niečo udeje. Stačí, ak napríklad necestuje do školy autobusom ako každé ráno, pretože sa pokazil a musí ísť vlakom. Autista nechápe čo sa stalo, je podráždený, nevie sa sústrediť. V takomto prípade má pedagóg veľmi ťažkú pozíciu, učebné plány, ktoré si na daný deň pripravil sa často rozsypú ako domček z karát.
V škole má dieťa svoj vlastný priestor, kútik, ktorý je jeho teritóriom. „Ak ho chceme niečo naučiť, využívame na to kartičky. Na nich má nakreslený postup krokov, ktoré musí urobiť. Napríklad, že pri obliekaní musí začať spodnou bielizňou a ponožkami, pokračuje košeľou, až sa nakoniec dostane k vetrovke. Ak to takto robí častejšie, postupne sa mu takáto činnosť zautomatizuje. Pozornosť autistického dieťaťa je však pri takýchto úlohách veľmi rozptýlená. Vydrží robiť jednu činnosť možno desať až pätnásť minút, preto majú u nás k dispozícii aj chodbu, kde sa môžu hrať a odreagovať, sami si pripravujú stôl na olovrant, či desiatu,“ približuje atmosféru v škole D. Krumlovská . Pedagógovia sa venujú deťom od 6 do 14 rokov, pričom je medzi nimi len jedno dievča. Autizmus totiž postihuje zväčša chlapcov. Rodičia, keď sa dozvedia, že ich dieťa má autizmus, prinesú ho do školy a často čakajú zázraky. „Je to prirodzené, že od nás očakávajú pomoc. No v týchto prípadoch musia mať trpezlivosť, aby nejaké zmeny u svojho dieťaťa zaregistrovali. Je škoda, že neexistuje žiadne odborné pracovisko, ktoré by rodičom poradilo, poskytlo aj psychologickú pomoc. Zatiaľ sme tu my, ako škola, no je to málo,“ pripomína D. Krumlovská.

Jednoduché je nazložitejšie
Rodičia si často nechcú pripustiť, že ich dieťa je autistické. J. Stankovičová, matka dnes už jedenásťročného Tomáša tento pocit prežila, no vyrovnala sa s ním. „Rodičia musia tento fakt prijať. No nielen oni, ale všetci členovia rodiny. Buď ich to spojí a vzťahy sa upevnia, tak ako je to v našom prípade, alebo to nezvládnu. Prvé chvíle po oznámení diagnózy boli najťažšie. Človek odrazu nevie, ako k dieťaťu pristupovať, ako ho vychovávať. Tomáško bol uzavretý do seba, nereagoval na naše podnety. Musela som preraziť bariéru, ktorá medzi nami bola, musela som preniknúť do jeho sveta. Napodobňovala som zvuky, ktoré vydával, hrala som sa s ním. Postupne to išlo, prijal ma. Neskôr sa to podarilo aj otcovi. Dnes sú tie vzťahy veľmi dobré a môžeme s ním pracovať. Zistili sme však, že tie najjednoduchšie veci sú najťažšie.“
Tomáš navštevuje už niekoľko rokov autistickú triedu a výrazne sa to odráža na sociálnych vzťahoch. Znamená to, že poslúcha učiteľa, rodičov. „Je to len pre jeho dobro, že má ľudí, ktorých musí tolerovať. Keď prišiel do školy, bol nedôverčivý, nikto sa ho nemohol ani dotknúť. Postupne si však zvykol na prostredie a vytvoril vzťah s pedagógmi,“ zdôrazňuje matka. Pripomína, že život v rodine sa úplne prispôsobil Tomáškovi. „Ak chceme, aby bol šťastný a spokojný, museli sme to urobiť. Je to na úkor všetkého voľného času, pretože sa plne venujeme Tomáškovi. Dovolenku, či iný oddych si dovoliť nemôžeme. Je to psychicky veľmi náročné a vyčerpávajúce. No sme vďační, ak vidíme, že Tomáško robí pokroky, že sa zlepšuje. Veď pred pár rokmi ešte vôbec nerozprával a dnes sa už spolu dohovoríme a to je v prípade autistického dieťaťa veľmi dôležité.“

My máme šancu...
K dvanástim autistickým deťom v triedach Špeciálnej základnej školy internátnej v Prievidzi pribudnú možno už čoskoro ďalšie. Otázne je, aká budúcnosť ich čaká, keď skončia základnú školu. „Zložitá,“ hovorí jednoducho D. Krumlovská. „Niektorí autisti môžu získať manuálnu zručnosť v odbornom učilišti a neskôr sa možno aj zamestnajú. Ostatní to budú mať komplikované. Škoda, že pre nich zatiaľ u nás neexistujú žiadne centrá, kde by našli pomoc.“
Autisti žijú vo svojom vlastnom svete, ktorý my nikdy nepochopíme. Presne tak, ako oni nechápu zákonitosti toho nášho. My však máme jedinečnú šancu uľahčiť im život v našom svete a urobiť ich šťastnými.



Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 387
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 690
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 599
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 438
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 348
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

V Handlovskej doline si uctili prácu učiteľov slávnostným galaprogramom a udelením mikroregionálnych cien Vynikajúci pedagóg a Top pedagóg.

Mesto Prievidza a obce handlovskej doliny pedagógom za ich prácu a aktivity nad rámec bežného vyučovania každoročne udeľujú uznania.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Cristian Camilo Berdugo Mateus a Joakin Reina, posily futbalistov FK Iskra Nováky.

U nás hrajú zadarmo, určite budú chcieť ísť vyššie, hovoril novácky kouč.


  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 387
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 690
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 599
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 438
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 348
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu