ť.
Polícia preto upozorňuje ľudí, aby boli pri nákupoch opatrní, pozorní a ostražití. Hovorkyňa KR PZ v Trenčíne zdôrazňuje: „Mali by sme sa správať tak, aby sme nezvyšovali nebezpečenstvo, že sa staneme jednou z obetí. Znamená to, že na verejných miestach ako sú obchody, reštaurácie, či hromadné dopravné prostriedky by sme nemali ukazovať, že máme pri sebe vyššiu hotovosť. Ženy by mali nosiť peňaženky v uzatvorených taškách a kabelkách, muži by si mali dať pozor, aby im netrčala zo zadného vrecka. No a veľkým hazardom je, položiť ju do nákupného vozíka. Pokiaľ aj má niekto peňaženku dobre uschovanú, vždy by si mal skontrolovať, či je na svojom mieste, ak do neho niekto náhle narazí, alebo sa k nemu v dave tlačí.“
Nemali by sme zabúdať, že vreckoví zlodeji často pracujú aj skupinách. Vytipujú si obeť, úmyselne vyvolajú situáciu, pri ktorej odpútajú pozornosť kupujúcich a narážajú ľudí, ktorých pri tom okradnú. Potom okamžite peňaženku odovzdajú komplicovi, ktorý s ňou utečie.
Pozorní by mali byť aj vodiči, ktorí nechávajú vozidlá na parkoviskách pred obchodnými centrami. Často dochádza k vykrádaniu áut, keď si v nich ľudia nechajú veci na viditeľnom mieste. „Odložená tašky, hoci aj prázdna, púzdro či fotoaparát sú častou príčinou rozbitia okna na vozidle,“ upozorňuje L. Bušová.
Za jedenásť mesiacov tohto roku zaznamenali policajti v Trenčianskom kraji 190 vreckových krádeží a takmer 600 prípadov vlámaní do áut.