Počet obyvateľov v dedine sa stabilizoval, no aj tak uvažujú o výstavbe bytovky a rodinných domov
obyvateľov tejto podhorskej dediny zas začiatkom decembra vianočný koncert Ota Weitera, starosta Ladislav Čavojský pri našej návšteve v Porube začal hodnotiť predchádzajúce mesiace. A hovoriť bolo o čom, veď dedina po dlhých rokoch ožila kultúrno – spoločenským životom, vracia sa k dávnym folklórnym tradíciam. Poruba je však aj krajšia ako v minulosti, či dokonca bezpečnejšia.
Cesta, ktorá vedie od Urbárskej krčmy ku kostolu je panelová a dlho bola vo veľmi zlom stave. „Ešte pred dvanástimi rokmi bola rozobratá a dosť poškodená kvôli rekonštrukcii elektrických sietí v dedine. Oprava nás stála približne 160 tisíc korún, pričom aj po tak dlhom čase sa na tejto sume podieľala aj akciová spoločnosť Stredoslovenská energetika,“ objasňuje financovanie opravy L. Čavojský, keď s ním po panelovej ceste kráčame. Je naozaj v oveľa lepšom stave ako pri našej poslednej návšteve v Porube, bezpečnejšia pre chodcov, ale aj vodičov vozidiel. Dozvedáme sa, že renovácia trvala viac ako dva mesiace a podieľali sa na nej predovšetkým nezamestnaní zaradení do verejných prácach. Okrem toho sa významnou mierou podieľali aj na úprave pozemku pri vstupe do obce. „Doteraz tam boli len husté kríky a neporiadok, jednoducho smetisko. Teraz tam stačí naviesť už len zem, zasiať trávu a na jar by sa mala celá plocha zazelenať. Konečne bude vstup do Poruby dôstojnejší,“ zdôrazňuje starosta. Nezamestnaní pomohli aj pri rekonštrukcii a oprave striech na budove materskej školy a domu smútku, rovnako tak pri natieraní oplotení v obci, čistení kanálov a verejných priestranstiev. Za povšimnutie v Porube stojí aj zrekonštruovaný obecný rozhlas. Vedenie obce vymenilo za 45 tisíc korún nielen všetky stĺpy, ale aj viaceré reproduktory.
Oveľa viac peňazí, až pol milióna korún, bude Porubu stáť projekcia územného plánu obce, ktorú realizujú spoločne s obcou Lazany. Podľa L. Čavojského už bola vo výberovom konaní vybratá bratislavská firma, ktorá územný plán vytvorí. „Teraz sa už zhromažďujú potrebné doklady a od januára sa plán začne tvoriť. Možno sa niektorým zdá, že územný plán je zbytočný, no nie je to pravda. Naopak, je mimoriadne dôležitý pre chod a rozvoj obce. Ak chceme napríklad žiadať peniaze z fondov Európskej únie, či ministerstiev, musíme mať územný plán. Bez neho to nie je možné. Je to základný dokument rozvoja obce, ktorý obsahuje všetky potrebné údaje. Vypracovaný bude nielen v klasickej forme na ´papieri´, ale aj v digitálnej na počítači.“
Práve v spomínanom plánovaní a projektovaní sa budú niesť nasledujúce dva roky. „Kým doteraz sme realizovali mnohé plány, teraz nastáva nové obdobie príprav. Zamerať sa chceme napríklad na budovanie bytoviek a pozemkov pod rodinné domy. Nechceme totiž, aby mladí ľudia od nás odchádzali, ale naopak, aby prichádzali aj z iných obcí a miest. Záujem o našu dedinu, a hlavne život v nej, je obrovský, preto chceme začať vytvárať podmienky, aby u nás mohli bývať,“ hovorí o najbližších plánoch L. Čavojský. Teší ho, že počet obyvateľov (pri poslednom sčítaní to bolo 1291) sa stabilizoval. Nedošlo preto k zníženiu počtu detí v materskej či základnej škole, i keď museli v oboch prijať rôzne opatrenia na zabezpečenie ich chodu. Predovšetkým žiaci základnej školy sa môžu tešiť, že už onedlho budú môcť využívať telocvičňu, ktorá bola postavená už v šesťdesiatych rokoch. Pred niekoľkými rokmi však prešla do vlastníctva Urbárskeho spoločenstva, ktoré ju prenajímalo ako sklad súkromnému podnikateľovi. Obec sa dohodla a Urbárom, že telocvičňa opäť bude slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Využívať ju budú nielen žiaci, ale aj ženy pri cvičení aerobiku, či futbalisti na zimnú prípravu. Apropo zima. Práve v tomto ročnom období prichádza do Poruby kvôli dobrým podmienkam najviac turistov. Čo nové ich v tejto obci čaká? Na túto otázku budeme ešte pred začiatkom lyžiarskej sezóny hľadať odpoveď.