Prešlo však päť rokov a škola končí. Rodičia a predovšetkým deti čakali potom dlhých 21 rokov, kým sa škola s umeleckým vzdelávaním do mesta pod Bojnickým zámkom vrátila. Bolo to presne 3. septembra 1974, teda pred tridsiatimi rokmi. Prvým riaditeľom sa stal Slavomír Solárik. Z hľadiska histórie hudobného školstva v Bojniciach je dôležitý aj 17. január 1975, keď bola škole odovzdaná zrekonštruovaná budova na Sládkovičovej ulici. Na slávnosti sa vtedy zúčastnil významný slovenský hudobný skladateľ Eugen Suchoň.
V prvom školskom roku 1974/75 navštevovalo umeleckú školu v Bojniciach, ale aj v Nitrianskom Rudne, kde vznikla jej pobočka, 251 žiakov. Hru na klavír, akordeón, strunové a bicie nástroje vyučovalo jedenásť pedagógov. Záujem o hudobné vzdelávanie prejavovalo čoraz viac detí z vidieka, a tak bojnická umelecká škola v nasledujúcich rokoch otvorila detašované pracoviská vo Valaskej Belej, Kanianke, Lehote pod Vtáčnikom, Porube, Čavoji, Liešťanoch, Diviakoch nad Nitricou a Opatovciach nad Nitrou. „Meno každej školy robia ľudia,“ hovorí súčasný riaditeľ Základnej umeleckej školy v Bojniciach Jozef Baláž a pokračuje: „Naša škola mala počas tridsiatich rokoch šťastie na ľudí. Aj v tých najťažších časoch a v najnevhodnejších podmienkach pracoval v škole vždy kolektív učiteľov, pre ktorých bola výchova umením a výchova k umeniu poslaním. Vďaka ich entuziazmu si škola ´tehličku po tehličke´ budovala dobré meno a pozitívne výsledky podnecovali k ďalším, ešte výraznejším. Preto je ZUŠ Bojnice známa nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami. Tento kredit sme nezískali ľahko. Je za ním veľa tvrdej práce.“ V súčasnosti má škola 769 žiakov, ktorí sa vzdelávajú v štyroch umeleckých odboroch a 42 zamestnancov. Okrem Bojníc fungujú úspešne ešte aj dnes pobočky v Nitrianskom Rudne, Lehote pod Vtáčnikom, Kanianke a Porube. Od roku 2002 je zriaďovateľom ZUŠ mesto Bojnice.
Ako inak by umelecká škola mala osláviť svoje jubileum, ak nie prezentáciou tých najlepších žiakov súčasnosti. Na javisku veľkej sály Mestského kultúrneho strediska v Bojniciach dominovali preto v prvú novembrovú sobotu hudba a spev. Folklór s cimbalom vystriedala vážna hudba, dychovku pieseň z oblasti populárnej hudby, gitarové skladby zas akordeónový koncert. Žiaci školy sa prezentovali aj tanečným umením, či ľudovým rozprávačstvom. K slávnostnému charakteru oslavy výročia školy prispela aj účasť viacerých hostí, medzi nimi aj primátora Bojníc Vladislava Oravca. Práve on odovzdal pamätné listy mesta Slavomírovi Solárikovi a Bohuslavovi Richterovi za výrazný rozvoj hudobného školstva v Bojniciach. Rovnaké ocenenie získala aj samotná Základná umelecká škola v Bojniciach. Primátor pripomenul, že uznanie by si zaslúžili všetci, ktorí počas tridsiatich rokov pre túto vzdelávaciu inštitúciu pracovali. Slová uznania zazneli aj z úst riaditeľky MsKS Bojnice Heleny Dadíkovej: „Naše kultúrne stredisko by si už svoju existenciu bez umeleckej školy ani nevedelo predstaviť. Veď za tri desiatky rokov pri organizovaní podujatí vystúpili tisíce žiakov ZUŠ-ky a za to im patrí naša vďaka.“
Škola, aj umeleckého charakteru, má svoj neustály kolobeh. Žiaci prichádzajú a odchádzajú, skúsení sú nahradení rok čo rok novozačínajúcimi. „Je našou povinnosťou získať ich na stranu múz, aby ich život bol plnohodnotnejší, bohatší a krajší. Chceme aj v ďalších rokoch zlepšovať dobré meno Základnej umeleckej školy Bojniciach, ale aj tohto mesta a celého regiónu,“ dodal J. Baláž.