V bojnickej ZOO si tento fakt uvedomovali od prvých chvíľ, keď pred takmer päťdesiatimi rokmi záhrada na hornej Nitre vznikala. Florián Hodál zdôvodňoval v roku 1954 príslušným úradom zriadenie samostatnej zoologickej záhrady zo živého oddelenia prírodovednej časti Krajského nitrianskeho múzea v Bojniciach nasledovne: „Zoologická záhrada v Bojniciach bude zoznamovať najširšie vrstvy pracujúcich a dorastajúcej mládeže so živočíšstvom Nitrianskeho kraja a našej vlasti, ako súčasť prírodného bohatstva a bude takto pomáhať pestovať v človeku vlastenecký cit a lásku k svojej vlasti.“ Na mysli mal pôsobenie záhrady prostredníctvom vystavovaných živočíchov. No okrem toho sa v Bojniciach začalo nielen s poskytovaním informácií o vystavených zvieratách na klietkach, ale aj s organizovaním kultúrno – osvetových podujatí.
Všetko začalo prednáškami v meste Bojnice, napríklad na témy „ZOO, jej vznik, význam, poslanie“, či „Hygiena vidieckych bytov a dvorov“. Prednášky odzneli aj v miestnom rozhlase, každé tri týždne ich organizovali pre kúpeľných hostí. Vzdelávacie aktivity ZOO Bojnice sa rýchlo rozšírili aj do okolitých dedín, predovšetkým do Nedožier -Brezian, Opatoviec nad Nitrou a Koša. Tieto aktivity vedenie záhrady nasmerovalo aj na vlastných zamestnancov a rozvíjala sa aj publikačná činnosť. S väčšími či menšími modifikáciami pokračovalo vzdelávanie v ZOO takmer štvrťstoročie.
Zmena nastala v roku 1979, keď vtedajší riaditeľ záhrady Pavel Mihalík rozhodol, že priestory, ktoré dovtedy slúžili ako dielne, budú prerobené na špecializované zariadenie slúžiace iba na vzdelávanie. Upráva stála viac ako 300 tisíc korún, pričom priestory bez výraznejších zmien slúžia svojmu účelu dodnes. Na vnútorné zariadenie bolo použitých ďalších 150 tisíc korún, čo na vtedajšiu dobu nebolo málo. Zooškola bola slávnostne otvorená pri príležitosti Medzinárodného roku dieťaťa presne 21. novembra 1979, tkaže v týchto dňoch si pripomína 25. jubileum.
Prvým podujatím pre verejnosť bol v priestoroch zooškoly krst čierneho leoparda, úspech mala aj výstava plagátov zoologických záhrad sveta. Prvým školským kolektívom, ktorý požiadal o konkrétne vzdelávacie podujatie, boli tri triedy šiestakov z bojnickej základnej školy. V pamätnej knihe zooškoly sa píše: „Žiaci 6. A., 6. B a 6. C triedy Základnej školy v Bojniciach v počte 92, sa v rámci hodiny prírodopisu zúčastnili na prednáške vedúceho výživy pri ZOO v Bojniciach Vladimíra Šranka (súčasného riaditeľa – pozn. red.), ktorý priblížil život zvierat v prírode. Prednášku doplnil živými ukážkami mláďat levíčat a filmom o živote zvierat.“ Počet podujatí aj samotných detí, ktoré sa na nich zúčastňovali bol zo začiatku malý. No časom sa zväčšoval. V roku 1982 bolo napríklad v kronike zooškoly zapísaných 7 akcií pre 935 účastníkov, v roku 1993 to už bolo 27 podujatí pre 664 ľudí a v prvom polroku tohto roku sa konalo už 159 akcií pre 5887 účastníkov. Spolu, od začiatku fungovania zooškoly sa na 1168 podujatiach zúčastnilo 49 713, pričom neboli len z okresu Prievidza, či zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
„Zoologická záhrada je aj dnes v systéme environmentálnej výchovy nezanedbateľným činiteľom,“ hovorí pracovník pre vzdelávanie bojnickej ZOO Ivan Kmeť a pokračuje: „Preto aj pre budúce obdobie predpokladáme ďalšie rozširovanie tohto pôsobenia záhrady, čo do rozmanitosti foriem, metód práce i zastúpenia účastníkov. Chceme, aby táto činnosť vychádzala z poznania, že vzdelanie je základom vedomostí, vedomosti sú základom úcty a úcta je základom ochrany prírody. Naďalej budeme prispievať k rozširovaniu poznania o prírode a o zvieratách.“