Po mesiaci, ktorý uplynul od prvého zazvonenia je však zrejmé, že deti i vedenie škôl sa novinkám flexibilne prispôsobili. Podľa informácií vedúceho odboru školstva Mestského úradu v Prievidzi sa zavedenie vzdelávacích preukazov automaticky odrazilo na počte a štruktúre krúžkov záujmovej činnosti. „Hoci pôvodným zámerom návrhu bolo, aby sa mimoškolská záujmová činnosť rozptýlila do rôznych zariadení, školy sa začali správať veľmi ekonomicky. Celkom prirodzene začali robiť všetko preto, aby čo najviac poukazov žiaci odovzdali na svojej škole, a tomu prispôsobili aj ponuku. Paleta krúžkov je tento rok mimoriadne pestrá, od klasických záujmových, cez športové až po vzdelávacie,“ hovorí M. Rybanský. Deti túto zmenu ocenili, a tak až 84 percent všetkých vydaných vzdelávacích poukazov zostalo na prievidzských základných školách. Tie na oplátku svojim žiakom ponúkajú najžiadanejšie kurzy, ako sú počítačový či výučba cudzích jazykov. Za každý získaný preukaz bude škole do konca roka preplatených 300 korún, od januára vzrastie cena poukazu na 1000 korún.
Ďalšou zo spomínaných noviniek je zavedenie povinnej výučby náboženstva a etiky. Týka sa žiakov prvého ročníka a druhého stupňa ZŠ. Tí si hneď na začiatku školského roka museli vybrať, či budú navštevovať hodiny náboženstva alebo etickej výchovy. U prievidzských prvákov tentokrát zvíťazila etika, pre ktorú sa rozhodlo 57 percent všetkých detí. Väčší záujem o náboženstvo zaregistrovali len na ZŠ Rastislavova. „Je to pravdepodobne spôsobené aj tým, že túto školu navštevujú aj deti z okolitých obcí, kde ľudia k náboženstvu viac inklinujú,“ Podľa jej slov je vyučovanie oboch predmetov zabezpečené organizačne aj personálne. K dispozícii sú nové učebnice a metodické pokyny pre výučbu etiky, 36 učiteľov sa paralelne vzdeláva. Vyučovanie náboženstva zabezpečujú vyškolení katechéti.
Hoci nový školský rok začal zmenami, jedna skutočnosť sa v oblasti školstva pravdepodobne v dohľadnej dobe nezmení - nedostatok financií. Ten momentálne ohrozuje aj prevádzku školských jedální, ktoré pri súčasnom spôsobe financovania nemôžu prežiť. „Neustále hľadáme riešenia, máme dve možnosti. Buď zvýšime poplatky, alebo zmeníme formu zabezpečovania stravovania. Zatiaľ je všetko v štádiu rokovania,“ tvrdí M. Rybanský. Riešením by mohol byť napríklad ekonomický prenájom jedální, o ktorý už prejavilo záujem deväť súčasných vedúcich školských stravovní. Alternatívou však je aj zabezpečovanie stravovania vo všetkých školách jednou súkromnou jedálňou. Podľa vedúceho odboru školstva však pôjde o dlhodobý proces, pri ktorom bude potrebné splniť množstvo kritérií. O spôsobe zabezpečovania stravovania by poslanci mestského zastupiteľstva mali rokovať začiatkom budúceho roka.