Odber pupočníkovej krvi je drahá poistka a každý dúfa, že ju nikdy nebude potrebovať
Životné a úrazové poistky už dnes patria takmer k základnej „výbave“ novorodenca. Nie je ničím nezvyčajným, keď sa na novopečených rodičov doslova „vrhajú“ agenti rôznych poisťovní s ponukou najvýhodnejších produktov. Ani jeden z nich však nemôže ponúknuť takú silnú poistku, akú si každé dieťa prináša so sebou na svet priamo z tela matky. Reč je o pupočníkovej krvi.
„V minulosti bol pupočník spolu s placentou považovaný za biologický odpad, až v 80. rokoch sa zistilo, že v podstate ide o vzácny materiál obsahujúci veľký počet krvotvorných buniek. Tie môžu byť použité pri liečbe mnohých závažných ochorení krvotvorného či imunitného systému nielen konkrétneho dieťaťa, ale aj jeho súrodenca či rodiča,“ hovorí doktor Ján Kurilla z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP v Bojniciach. Je zároveň jedným zo štyroch špeciálne vyškolených lekárov tohto pracoviska, ktorí odbery pupočníkovej krvi realizujú od apríla minulého roku. Do dnešných dní ich už vykonali celkom päťdesiat. „Záujem rodičiek o odber pupočníkovej krvi rastie úmerne s množstvom informácií, ktoré sa o tejto problematike objavujú aj v médiách. Základné informácie ženám poskytujú ich gynekológovia. V prípade záujmu sa potom stačí tri-štyri týždne pred predpokladaným termínom pôrodu obrátiť so žiadosťou na pracovisko, ktoré tieto odbery vykonáva. V našom okrese je to bojnická i handlovská nemocnica,“ hovorí J. Kurilla. Metóda odberu je podľa jeho slov časovo nenáročná a bezbolestná pre matku i dieťa. Princíp je jednoduchý, po prestrihnutí ľudovo nazývanej pupočnej šnúry sa pupočník po dezinfekcii napichne a krv lekár odoberie do špeciálneho vaku. Takto pripravený materiál sa následne hĺbkovo zmrazí a pri teplote mínus 196 stupňov Celzia môže byť uskladnený prakticky neobmedzene dlho. Jedinou podmienkou je, aby krv nebola kontaminovaná. Minimálne množstvo potrebné pre úspešný odber je 40 mililitrov.
„Existujú adresné a neadresné odbery pupočníkovej krvi. V prvom prípade sa krv odobratá so súhlasom rodičky spracuje, vyšetrí a uskladní v centrálnom registri placentárnych krvotvorných buniek. V prípade potreby potom môže byť použitá pre ktoréhokoľvek vhodného príjemcu. Pri adresných odberoch je pupočníková krv odobratá a uskladnená výlučne pre potreby konkrétneho dieťa, a tento úkon je spoplatnený,“ vysvetľuje J. Kurilla. Cena za tento druh „poistky“ je 24 800 korún, za každý rok uskladnenia sa platí poplatok 10 eur. „Nie každá rodina si to môže dovoliť, existuje však možnosť odberu na splátky, alebo špeciálny úver z banky určený vyslovene na tento účel. Všetko je vecou dohody medzi rodičkou a spoločnosťou, ktorá sprostredkúva spracovanie a uskladnenie pupočníkovej krvi,“ dopĺňa lekár. V slovenskej banke pupočníkovej krvi už majú svoje „pupočníkové vaky“ v tekutom dusíku odložené stovky konkrétnych detí. Ich rodičia však dúfajú, že desaťtisíce korún vynaložené na ich odber boli len „vyhodenými“ peniazmi za poistku, ktorú nikdy nebudú potrebovať.