Väčšina z nich totiž okresným mestom len prechádza a ich ďalšie kroky smerujú do susedných Bojníc, ktoré sú pre nich atraktívnejšie. Zmierniť túto, pre Prievidzu nepriaznivú, bilanciu má za úlohu aj koncepcia rozvoja cestovného ruchu, ktorú mesto vypracovalo už v období prípravy na vstup Slovenska do Európskej únie. Jedným z nových produktov cestovného ruchu, ktoré finančne podporí aj EÚ je Zlatá prievidzská cesta. Viac už prezrádza hlavný koordinátor rovnomenného projektu, poslanec Michal Dobiaš: „Tento projekt je začiatkom realizácie novej koncepcie cestovného ruchu, ktorá by mala do Prievidze pritiahnuť viac turistov. Projekt predkladalo mesto spolu s Turistickou informačnou kanceláriou ešte v novembri minulého roku, teraz v auguste sme dostali vyrozumenie, že získal aj podporu z programu PHARE vo výške 25 tisíc eur, čo je 75 percent celkových nákladov. Je to plná výška sumy, ktorú sme požadovali, mesto bude projekt spolufinancovať ďalšími 25 percentami.“
Podstatou projektu Zlatá prievidzská cesta je vytvorenie prehliadkového okruhu mestom, ktorý bude mať spolu 48 zastavení pri významných budovách a miestach, kde žili a pôsobili významné osobnosti mesta. Aby nešlo len o klasický turistický výklad, sprievodca bude návštevníkom hovoriť aj o legendách a príbehoch, ktoré sa ku konkrétnym miestam viažu. Autormi prehliadkového okruhu i sprievodných textov sú Ján Sabo z Klubu dôchodcov Bôbar a Erik Kližan z Informačného centra mladých v Prievidzi. Zlatá prievidzská cesta bude mať dve varianty, tú kratšiu môžu turisti prejsť za jeden a pol hodiny, dlhšiu absolvujú za necelé tri hodiny. „Uvažujeme o tom, že sprievodcovia budú oblečení v dobových kostýmoch, všetky podrobnosti realizácie prehliadkového okruhu však ešte budú predmetom rokovania realizačnej komisie,“ vysvetľuje M. Dobiaš.
Projekt, na ktorý bolo vyčlenených celkom 1,3 milióna korún (75 percent z fondov PHARE, 25 percent z mestského rozpočtu) však nebude pozostávať len zo spomínanej Zlatej prievidzskej cesty. Jeho súčasťou bude aj zhotovenie propagačných a prezentačných materiálov, multimediálneho CD , videofilmu a sprievodcu. Ako sme sa dozvedeli od Lýdie Ondrejkovej, riaditeľky Miestneho odboru Matice slovenskej v Prievidzi, v rámci projektu bude vydaná séria pohľadníc „Prievidza cez tisícročia“ a prezentačné materiály venované kultúrnym pamiatkam, súčasnosti prievidzskej kultúry a športu i prírode. Na miestach jednotlivých zastavení pribudnú v blízkej budúcnosti aj pamätné tabule. Hoci termín ukončenia realizácie projektu je stanovený na koniec roka 2005, po Zlatej prievidzskej ceste sa môžete prejsť už v týchto dňoch, prehliadku s výkladom zabezpečuje Klub dôchodcov Bôbar.