ktorí svojou svedeckou výpoveďou pomôžu odhaliť či priamo zadržať páchateľov protispoločenskej činnosti. Skúsenosti s podobným projektom už majú policajti v Starej Turej a Nitre. „V USA a mnohých západoeurópskych krajinách je to už bežná prax – občan svojou informáciou pomôže zadržať páchateľa, vďaka včasnému upozorneniu dokonca aj priamo pri čine, a polícia mu za to pošle rovno na jeho účet finančnú odmenu,“ hovorí náčelník mestskej polície v Prievidzi Marián Mikula. Podľa jeho slov je tento princíp objasňovania protispoločenskej činnosti úplne normálny a nemá nič spoločné s udavačstvom. „Veľa ľudí si zamieňa pojmy – v tomto prípade naozaj nejde o udavačstvo, na aké sme boli zvyknutí napríklad v minulom režime, ale o aktívnu spoluprácu s políciou pri ochrane spoločného majetku. Ak totiž niekto rozbíja lavičku alebo smetný kôš pred vchodom môjho domu či na ulici, kde bývam, nemôžem sa tváriť, že sa ma to netýka. Veď ide o majetok mesta, a ak ho niekto poškodí, opravu bude mesto financovať aj z mojich peňazí, z peňazí nás všetkých,“ argumentuje M. Mikula.
Prvým vážnym signálom, že s vandalizmom v Prievidzi treba niečo radikálne urobiť boli minuloročné opakujúce sa poškodenia verejného osvetlenia. Skupinka vandalov totiž v rôznych častiach mesta znefunkčnila verejné osvetlenie tým, že do elektrického zariadenia nalievali slanú vodu. Mestu takto spôsobili škodu za niekoľko desiatok tisíc korún a svojím počínaním zároveň ohrozili bezpečnosť občanov. Podobne je to aj pri krádežiach dopravných značiek, v dôsledku čoho môže na cestách dôjsť aj k vážnym zraneniam či smrteľným nehodám. „Ak občan nahlási takéto konanie a identifikuje aj páchateľa, podieľa sa tým na ochrane spoločného majetku i vlastnej bezpečnosti. Páchateľ je potom povinný škodu, ktorú spôsobil aj nahradiť a mestský rozpočet nie je zaťažený zbytočnými výdavkami,“ vysvetľuje náčelník MsP.
Od začiatku tohto roka na mestskej polícií zaznamenali viac ako 2400 oznámení občanov a práca policajtov je založená predovšetkým na komunikácii s nimi. Pri objasňovaní protispoločenskej činnosti je však potrebné, aby aj svedok „vyšiel z anonymity“ a zúčastnil sa na dôkaznom konaní, inak páchateľa možno len ťažko usvedčiť. „Občania v mnohých prípadoch presne vedia, kto je páchateľom, ale svedčiť nechcú. Pýtajú sa, a čo mám z toho, keď to urobím? Nuž, teraz majú aspoň motiváciu – môžu dostať až 2000 korún,“ hovorí M. Mikula a dodáva, že výška odmeny bude závisieť od kvality a včasnosti poskytnutia informácie, závažnosti protispoločenského konania a výšky reálnej a hroziacej škody spôsobenej páchateľom. Prvá štatistika o tzv. uchránených hodnotách bude známa už na začiatku budúceho roka.