Jedinečná tradícia spojená s Božím hrobom je stará ako samotný hasičský zbor
Technické vybavenie hasičov je veľmi skromné, k dispozícii majú jednopiestovú trojkolesovú ručnú striekačku... Čas plynie a zbor sa vyvíja. Prelomovým je rok 1930, kedy dochádza k jeho veľkej reorganizácii. Bol v ňom predovšetkým nastolený poriadok. Navyše sa stal zbor organizáciou, v ktorej sa stretávajú mladí ľudia. Práve v tomto období a v nasledujúcich rokoch sú práve hasiči nositelia kultúry v obci. Na ich podnet sa konajú zábavy, či hrajú divadlá.... A roky plynuli ďalej...
Podmienka
Tak ako v živote človeka, aj v živote hasičského zboru prichádzajú rôzne periódy... Sú momenty, keď sa darí a naopak aj chvíle stagnácie. Práve v takomto období stagnácie hasičského zboru v Hornej Vsi zasadol na starostovskú stoličku Jozef Hrotek. „Zúčastnil som sa na jednej z ich schôdzí. Dlhé roky som bol hasičom v Bystričanoch, preto mi navrhli, aby som sa k nim pridal a vstúpil do zboru. Ja som si však dal podmienku. Chcel som, aby sa náš zbor omladil, aby vzniklo nejaké mládežnícke družstvo. Veď terajší hasiči musia mať zdatných nasledovníkov. Jednoducho som nechcel, aby náš dobrovoľný hasičský zbor len existoval, ale aj fungoval,“ zdôrazňuje starosta.
Hasiči z Hornej Vsi starostovu výzvu prijali. Motiváciou im bolo aj 90. výročie založenia zboru, oslavy ktorého sa konali v poslednú júnovú sobotu na miestnom ihrisku. Práve tu sa počas súťaže predstavilo aj dievčenské družstvo hasičiek z Hornej Vsi. „Podmienku, ktorú som im dal, hasiči splnili, majú nasledovníkov, či skôr nasledovníčky. Ja však verím, že dievčatá vyburcujú aj chlapcov, aby sa dali na hasičský šport. No a ja sa stanem členom zboru,“ s úsmevom dodal starosta.
Boží hrob
Hasiči z Hornej Vsi sa nemôžu porovnávať s technickým vybavením vo väčších obciach. No nemyslia si, že by sa mali za niečo hanbiť. Majú zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu, v ktorej majú aj novú zasadaciu miestnosť. Nechýba im ani požiarne vozidlo. Oproti iným zborom však majú niečo navyše. Tradíciu, ktorá snáď nemá obdobu nielen v regióne, ale ani na Slovensku. Počas Veľkej noci, keď si kresťania pripomínajú umučenie Ježiša Krista, sú v kostoloch otvorené tzv. Božie hroby. Jeden taký je vždy aj v kostole v Hornej Vsi. „Naši hasiči sa oblečú do uniforiem, na hlavy si dajú prilby a majú pri Božom hrobe stráž. Trvá dokonca aj počas noci. Kedy a prečo vznikla takáto tradícia, nikto nevie. No zdá sa, že je stará asi 90 rokov, presne tak dlho, ako samotný hasičský zbor,“ vysvetľuje J. Hrotek.
Kostol neobišli hasiči ani pri oslavách výročia, na ich počesť sa konala slávnostná omša a oni sa opäť predstavili vo svojich uniformách. Potom už nasledovala súťaž na ihrisku.
V detskej kategórii mali premiéru už spomínané dievčatá z Hornej Vsi. Nepočínali si najhoršie, pretože skončili druhé, hneď za Čereňanmi a pred Bystričanmi. Divácky atraktívna bola súťaž mužov. Nie vždy sa im darilo ako si predstavovali. Voda striekala niekedy inde ako mala, sem tam sa na rozmočenom trávniku niekto pošmykol. Z víťazstva sa radovali hasiči z Bystričian, na ďalších priečkach skončili Čereňany, domáca Horná Ves a Oslany.
Blíži sa stovka
Starosta odovzdal víťazné poháre, hasiči si dali zaslúžený pohár chladeného piva a za tanier chutného guláša... Divákov bavili miestni muzikanti ľudovými piesňami. Z ihriska sa večer všetci presunuli na hasičský bál do kultúrneho domu a zabávali sa až do rána. A možno si niektorí uvedomili, že podobné a možno aj väčšia oslavy čakajú hasičov z Hornej Vsi o desať rokov. To sa však bude oslavovať storočnica!