Malonecpalskej v Prievidzi, ktorá sa zapojila do projektu OBČAN. Nielen zapojila, ale postúpila aj na celoslovenskú prehliadku. V priestoroch Národnej rady SR sa prezentovalo osem z dvadsiatich štyroch projektov, štyri obstáli najlepšie a medzi nimi boli i naše dievčatá: Dominika Horniaková, Lucia Babčanová, Diana Dušeková a Angelika Kraščeničová. Okrem samotnej prezentácie ich práce majú azda najväčší zážitok z návštevy jednej bratislavskej televízie, ako i zo stretnutia s manželkou amerického veľvyslanca pani Weiserovou, či aktérmi projektu občan v Českej republike. A práve z rozhovorov s nimi dospeli k poznaniu, o ktorom hovoríme v úvode.
Čo je vlastne projekt OBČAN? Hovorí Marta Belanová, učiteľka občianskej výchovy zo spomínanej školy, ktorá na projekt dievčatá pripravovala: „Cieľom tohto projektu je naučiť mladých ľudí riešiť problémy, ktoré sú okolo nás. Spolu sme si zobrali pod drobnohľad najaktuálnejšie problémy detí a mládeže. Prvým krokom bola anonymná anketa, ktorú sme pripravili, žiaci našej školy odpovedali na otázky ako využívajú svoj voľný čas počas pracovných dní a cez víkendy. Potom sa ôsmačky stretli s primátorom mesta, poslancami, príslušníkmi mestskej polície, zapojili sa do projektu Ekorok. Takto, krok za krokom, získavali potrebné poznatky, ktoré zúročili do svojej úspešnej práce a prezentácie.“
Čo teda dievčatá zistili? Slova sa ujíma Diana Dušeková: „Z našej ankety vyplynulo, že najviac detí svoj voľný čas prežíva na ulici, bezcieľne sa potulujúc. Iní sedia pri počítačoch, doma či v herniach, niektorí sa aktivizujú v centre voľného času, či umeleckej škole. Zamrzel nás poznatok, že mnohí naši spolužiaci by radi zapojili do rôznych foriem voľnočasových aktivít, žiaľ, rodičia nemajú na to financie.“ Lucia Babčanová dodáva: „Horšie je, ak sa mladí ľudia grupujú v rôznych partiách, poškodzujú majetok. Napríklad sprejeri. Na tento problém sme upozornili výtvarným spracovaním nášho projektu, grafity nepatria na verejné priestranstvá a budovy.“
Čo ďalej? Dievčatá sa zhodli, že mladí Prievidžania bez pomoci rodičov, pedagógov a samosprávy sotva budú môcť zmysluplnejšie využívať voľný čas. Ocenili klzisko, ktoré bolo počas zimy na námestí, nevedia sa dočkať šachovníc na námestí, či plavárne. Veria, že prínosom budú v budúcom školskom roku aj vzdelávacie poukazy.
Najdôležitejší je azda fakt, že mladí ľudia dokážu presne definovať čo ich trápi, v čom očakávajú pomoc svojho okolia. Teraz je už len na ňom, či dokáže zúžitkovať výsledky ich projektu, jedného zo štyroch najlepších na Slovensku.