Spolupráca s partnerským mestom v Taliansku čoskoro prerastie aj do oblasti školstva
Začiatkom júna vycestovala do talianskeho partnerského mesta Luserna san Giovanni slovenská delegácia. Okrem športovcov, ktorí sa tam už niekoľko rokov pravidelne zúčastňujú na festivale športu, navštívili partnerov aj prednosta mestského úradu Ľudovít Fábry a riaditeľ Združenej strednej školy stavebnej (ZSŠS) Jozef Kobela. S výsledkom služobnej cesty boli nadmieru spokojní.
„Naši športovci reprezentovali svoje mesto výborne. Futbalisti, hádzanári i volejbalisti obsadili popredné miesta, a našu delegáciu prijal na mestskom úrade aj starosta Luserny san Giovanni Piergiorgio Ghibo. V podstate to bolo už jeho posledné prijatie, pretože vo funkcii starostu končí a v deň volieb do Európskeho parlamentu si občania volili nového,“ informoval nás o návšteve Ľ. Fábry, ktorý partnerské mesto navštívil po prvýkrát. Taliansko vraj na neho urobilo veľmi dobrý dojem. „S úžasom sme sledovali, ako rýchlo tam všetko napreduje, všade sa stavia a buduje. Neďaleko Luserny sa totiž nachádza aj stredisko zimných športov Sestriere, kde sa budú v roku 2006 konať zimné olympijské hry. Výstavba je teda v plnom prúde a jednotlivé areály rastú takmer zo dňa na deň. Taliani si navyše predsavzali, že počas budúceho roku vybudujú aj 80-kilometrovú diaľnicu vedúcu z Turína priamo do Sestriere, čo bude určite náročné. Ale, termíny chcú dodržať,“ hovorí prednosta.
Riaditeľa ZSŠS fascinovala ako odborníka na stavebníctvo najmä architektúra, v ktorej dominuje drevo a kameň. V neďalekej dedinke Rora, sa totiž ťaží kameň podobný žule a miestni ho vraj používajú takmer na všetko. „Od obloženia, cez strešné krytiny, cesty, ploty, dlažby. Celá oblasť žije z tohto lomu, neexistuje tam nezamestnaný človek, pretože na lom sú naviazané aj ďalšie fabriky,“ hovorí J. Kobela a dopĺňa: „ Navyše majú úžasne rozvinutý agroturizmus a cestovný ruch, je sa na čo pozerať a učiť.“
Práve turizmus a cestovný ruch sa stali ďalším spojovacím prvkom medzi Prievidzou a Lusernou san Giovanni. Na tomto základe by sa mala v najbližšom období rozvinúť aj spolupráca v oblasti školstva. Prvá zmienka o nej padla ešte v apríli, keď boli talianski partneri na návšteve Prievidze. Počas posledného stretnutia v Taliansku sa už hovorilo o konkrétnejších črtách partnerstva. Figurovať v ňom bude aj Združená stredná škola stavebná v Prievidzi. „S medzinárodnou spoluprácou už máme dlhoročné skúsenosti. Máme partnerov v Nemecku, s ktorými sme zapojení do projektu Euro-Mach. Spolu s nami sú tam aj školy z Maďarska, Poľska a Holandska. Naši žiaci chodia na stáže do Drážďan a Nemci zase k nám. S talianskymi partnermi by sme chceli realizovať niečo podobné,“ vysvetľuje J. Kobela. Obe strany by podľa jeho slov mali spolupracovať v oblasti turizmu a ekológie, Taliani sa už zoznámili aj s učebnými osnovami a profilom absolventov jednotlivých študijných i učebných odborov ZSŠS. A ako je možné, že škola so zameraním na stavebníctvo chce spolupracovať v oblasti ekológie či cestovného ruchu? „Naše odbory sú diametrálne odlišné od odborov, ktoré ponúkajú školy v Európskej únii. Len ťažko by sme tam našli podobnú školu, a preto je lepšie orientovať sa na spoločné body. Tými sú práve spomínané dva odbory. Na ne sa v zahraničí zameriava takmer každá škola, bez ohľadu na to, či ide o chemickú, strojársku, stavebnú priemyslovku, alebo obchodnú akadémiu či gymnázium,“ tvrdí J. Kobela.
Konkrétne podmienky spolupráce by talianski partneri mali prísť na Slovensko dohodnúť už v septembri. Podľa slov J. Kobelu by sa spolupráca mala realizovať formou vzájomných výmenných projektov v rámci jedného z programov Leonardo, Socrates či Komenius. Zadávateľom projektu bude slovenská strana. Ak by však grant na projekt nezískala, spoluprácu chcú obe strany realizovať recipročne. Inými slovami, pobyt zaplatí vždy domáca strana, doprava už bude musieť ísť na náklady samotných „hostí“. „Medzinárodné stáže sú dnes veľmi žiadané, zvyšujú kredit školy a umožňujú prezentovať sa v zahraničí. V prípade spolupráce s Talianskom som presvedčený, že bude naozaj prínosná a naši študenti budú môcť na vlastné oči vidieť, ako to v tejto krajine funguje. V mnohých veciach nám naozaj môžu ísť príkladom,“ dodal J. Kobela.