Tento zaujímavý slogan si zvolili ako leitmotív usporiadatelia veľkého festivalu nazvaného Ruhrfestspiele, ktorý sa už od 30. apríla až do polovice júna koná v nemeckom meste Recklinghausen. Na otvorení festivalu sa v predvečer rozšírenia Európskej únie zúčastnili aj štyria Prievidžania, ktorí tu zastupovali nielen svoje mesto ale aj celú Slovenskú republiku.
„Približne pred rokom oslovil Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi primátor partnerského mesta z nemeckého Ibbenbürenu a ponúkol našim mladým umelcom možnosť zúčastniť sa na medzinárodnom tvorivom workshope. Z prihlásených záujemcov sme potom vybrali tri dievčatá,“ povedal nám Peter Paulík, riaditeľ KaSS a zároveň jeden z účastníkov podujatia. „Recklinghausen je mesto podobné Prievidzi, zápasí s podobnými problémami, pretože aj tu sa nachádzajú uhoľné bane. A práve v súvislosti s uhlím tu vznikla zaujímavá tradícia,“ prezrádza P. Paulík. Krátko po druhej svetovej vojne totiž niekoľko divadelníkov požiadalo vedenie baní, aby im trochu uhlia dali na vykurovanie divadla. Za to potom pre mesto bezplatne odohrali niekoľko predstavení a táto tradícia spolupráce medzi umeleckou a priemyselnou sférou sa udržala dodnes. Súčasťou festivalu bol tento rok aj spomínaný workshop, alebo tvorivá dielňa, kde sa mohli stretnúť mladí ľudia z 25 členských krajín EÚ a spoločne vytvoriť nejaký projekt. Naše tri dievčatá pracovali v scénickom a výtvarnom workshope. Jedna z nich, Katka Adamcová si počas osláv rozšírenia Únie zaspievala priamo pred niekoľkotisícovým publikom. „Boli to tri songy, ktoré sme vytvorili priamo v Nemecku počas troch dní. Bol to nezabudnuteľný zážitok, vlastne sme spájali rôzne zvuky a hru hudobných nástrojov a výsledok stál za to,“ hovorí Katka, ktorá sa spevu venuje nielen na základnej umeleckej škole, ale má aj vlastnú skupinu. Spolu so svojimi speváckymi kolegami sa dorozumievali po anglicky. Najmä na hlasoch Cyperčanov a Grékov vraj bolo cítiť, že spievanie majú v krvi. „Spoločne sme oslávili aj rozšírenie Únie a s horiacimi prskavkami sme vytvorili živú dvadsaťpäťku,“ opisuje zážitky Katka.
„Atmosféra v Nemecku bola naozaj úžasná. Pre nich je 1. máj jednoducho 'maifest' a oslavujú všetci. Jedni vstup do EÚ, iní si pripomenú sviatok práce, ďalší sa len tak zabávajú. V tento deň sú v uliciach státisíce ľudí,“ dopĺňa P. Paulík. Podľa jeho slov je možné, že spoločné oslavy 25 štátov EÚ budú pokračovať aj na budúci rok. Všetko však, tradične, bude závisieť od finančných možností.