Červený kohút spieval aj na zámockých vežiach
icou alebo korbáčom
MARIÁN KUCMAN
Bolo to presne 8. mája 1892, keď prepošt - farár Jozef Tomašovič zvolal zakladajúce valné zhromaždenie hasičského zboru v Bojniciach a bolo na nej zvolené aj prvé veliteľstvo. V zbore sa utvorili dve čaty. Jedna sa skladala zo 44 mužov z Bojníc a Dubnice, v druhej bolo 17 hasičov z Opatoviec a Kocurian. Už rok po vzniku boli obe čaty vybavené výstrojou. K dispozícii mali štvorkolesovú ručnú striekačku za 760 zlatých a dvojkolesovú tragačovú striekačku za 448 zlatých. Okolo roku 1927 sa od bojnického zboru odčlenil dubnický, opatovský a neskôr aj kocuranský.
V týchto dňoch je to teda presne 110 rokov od vzniku hasičského zboru v Bojniciach a 75 rokov samostatného dobrovoľného hasičského zboru v dubnickej časti. Pri tejto príležitosti sprístupnila Mestská knižnica v Bojniciach na svojom nádvorí v prvých piatich májových dňoch ojedinelú výstavu Červený kohút nad Bojnicami. Okrem dokumentov o požiaroch a dobrovoľnom hasičskom zbore mohli na nej návštevníci obdivovať napríklad aj historickú hasičskú striekačku, či niekdajšiu výstroj hasičov.
Podnetom na vznik hasičského zboru v Bojniciach boli viaceré požiare, ktoré toto mesto zachvátili. Najstaršie, knižne zachované sú z roku 1530 a 1599 a na svedomí ich mali turecké nájazdy. V roku 1845 pohltil požiar v Bojnicach takmer sedemdesiat domov. Tie boli drevené a kryté slamou. Bývanie celej rodiny, najmä v zime, sa obmedzovalo na jednu izbu. Ľudia kúrili a varili na otvorenom ohnisku - kozube, bez komína. Nečudo, že často vznikali požiare, ktoré sa dali len zriedkavo lokalizovať. Príčinou požiarov bola aj nedisciplinovanosť obyvateľov domov. Na peci sušili konope, čo bolo zakázané a aj kontrolované. Previnilci boli trestaní - muži palicou a ženy korbáčom. V roku 1856 napríklad zhorela sušiareň ovocia a lesných semien, o tridsať rokov neskôr majer Kúty. Za najväčší požiar v dejinách Bojníc je považovaný požiar Bojnického zámku 9. mája 1950. S ohňom vtedy bojovalo 32 požiarnych jednotiek, napriek tomu zhoreli dve veže a zničená bola aj vrchná časť podkrovia a horné miestnosti zámku.
No nielen pri požiaroch asistovali bojnickí hasiči. Významnou mierou ovplyvňovali aj kultúrny život v meste. Pripravovali tanečné zábavy, divadelné predstavnia, žiadna národná alebo cirkevná slávnosť sa nezaobišla bez ich prítomnosti.
Foto a text k foto doplním......