V zamestnávaní po novom
vzťahoch, nelegálnej, tzv. čiernej práce sa v poslednom období často diskutuje. Najmú v súvislosti so zákonom č. 311/2001 Z.z. (Zákonník práce) a zákonom č. 95/2000 Z.z. o inšpekcii práce.
Na margo tejto problematiky Ing. Viliam Gajdošík z Inšpektorátu práce Trenčín pre Prieboj povedal: "Podľa Zákonníka práca pracovno-právny vzťah musí mať vždy písomnú formu a pracovná zmluva musí obsahovať druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do zamestnania, mzdové podmienky a ďalšie náležitosti, týkajúce sa výplatných termínov, pracovného času, výmery dovolenky a dĺžky výpovednej lehoty. Dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti, o brigádnickej práci študentov musí mať tiež vždy písomnú formu a náležitosti podľa príslušných ustanovení Zákonníka práce. Novým spôsobom sa rieši aj zamestnávanie osôb, ktoré ešte nedovŕšili pätnásť rokov veku. Zákon tu striktne určuje, že tieto osoby môžu vykonávať len ľahké práce a to iba pri účinkovaní na kultúrnych predstaveniach, športových podujatiach a reklamných činnostiach. Výkon takýchto prác povoľuje príslušný inšpektorát práce."
V záujme sprehľadnenia zamestnávania zákon o inšpekcii práce ukladá zamestnávateľom povinnosť predložiť inšpektorom práce doklady, ktorými preukáže pracovno-právny vzťah k osobám, nachádzajúcim sa na pracovisku, a to hneď počas kontroly. Ing. V. Gajdošík dodáva: "Inšpektor práce je oprávnený žiadať, aby osoby, ktoré sú na pracovisku, preukázali svoju totožnosť. Podľa spomínaného zákona môže inšpektorát práce, v prípade zistenia nedostatkov, uložiť zamestnávateľovi pokutu až do výšky jedného milióna korún. Účelom tejto právnej úpravy však nie je vytvárať finančné problémy zamestnávateľom, ale dosiahnuť štandardné prostredie v oblasti pracovno-právnych vzťahov, tak ako je to bežné v krajinách EÚ." (vká)