V Behu májovým chotárom triumfoval Marek Matiaško z Pravenca, olympionik SR
u z iných regiónov!
MILAN HOSŤOVECKÝ
Posledná májová sobota v Pravenci už tradične patrí bežeckému podujatiu, ktorého organizátorom je miestny Slovenský orol a dušou podujatia je Blažej Majzlan. Najmä jeho zásluhou Beh májovým chotárom v Pravenci napísal už svoju jedenástu kapitolu a preteky otvoril ako obvykle Ing. Jozef Gálik, predseda tejto organizácie.
Súťažilo 75 bežcov až v šestnástich kategóriach a hlavný rozhodca Mgr. Miroslav Kriško nám ponúkol tieto oficiálne výsledky, predškoláci na 100 m: 1. Kristínka Procházková (Pravenec) 18,6 s, 2. Katka Šimková z Veľkej Lehôtky, 3. Erika Lapšová z Val. Belej, 4. Adriana Krajčovičová z AK Baník Prievidza, 5. Laura Rendeková, 6. Timea Lacenová, 7. Petra Humajová, 8. Veronika Filkornová, 9. Radka Krčová, 10. Barbora Rendeková - všetky z Pravenca a medzi chlapcami: 1. Pavol Herbanský, 2. Lukáš Procházka. Žiaci 1. a 2. roč. na 200 m: 1. Andrea Enderlová (Poluvsie) 38,4 s, 2. Monika Duchoňová zo ZŠ Šafárika Prievidza, 3. Ivetka Homolová, 4. Veronika Lacenová, 5. Eva Mendelová - všeky z Pravenca a chôapci: 1. Marek Filkorn 35,8 s, 2. Martin Procházka, 3. Martin Pekár - všetci Pravenec, 4. Adam Duchoň zo ZŠ Šafárika, 5. Janko Krč, 6. Martin Krajčík - obaja Pravenec, 7. Bruno Krausko z Kanianky, 8. Adam Buzalka z Pravenca.
Žiaci 3. a 4. roč. na 300 m: 1. Silvia Lacenová (Pravenec) 55,6 s, 2. Martina Madajová z Ráztočna, 3. Romana Kmeťová, 4. Barbora Kocúrová, 5. Daška Voskárová - všetky z Pravenca, 6. Natália Gromová z Poluvsia a chlapci: 1. Michal Humaj 54,1 s, 2. Ivan Homola (obaja AK Baník Prievidza), 3. Radko Henčel zo ZŠ F. Hanáka Prievidza, 4. Vlastimíl Lakatoš z Pravenca, 5. Mirko Lapšo z Val. Belej. Žiaci 5. a 6. roč na 400 m: 1. Silvia Vallová (Pravenec) 1:30,6 min a chlapci: 1. Róbert Laluh (ZŠ Energetikov Prievidza) 1:13,3 min, 2. Rudolf Repa (Baník Pda), 3. Jakub Lukáň, 4. Patrik Bobocký - obaja Pravenec. Žiaci 7. a 8. roč na 500 m: 1. Marcela Gatialová (Pravenec) 1:27,4 min.
Dorastenci na 7250 m: 1. Martin Šimko (AK Baník Prievidza) 29:15 min, 2. Juraj Kubíček 30:33 min, 3. Peter Rus 30:52 min, 4. Pavol Rus (všetci LK Nováky), 5. David Krajčovič a dievčatá: 1. Katka Hrivnáková (LK Nováky) 37:24 min, 2. Jana Píšová, 3. Lenka Micháleková, 4. Martina Hanzlíková - všetky Baník Prievidza. Ženy na 7250 m: 1. Martina Merková (AC Zvolen) 31:22 min, 2. Eva Budinská (OcÚ Poluvsie) 34:06 min, 3. Mária Kleinová (Bežecký spolok Prievidza) 44:45 min. Medzi týmito pretekárkami bol značný vekový rozdiel.
Muži do 39 rokov na 14500 m: 1. Marek Matiaško (Klub bežcov Pravenec, nie Ráztočno ako sme omylom uviedli pred týždňom pod fotografiou - ospravedlňujeme sa) 52:42 min, 2. Miroslav Michálek (AK Baník Prievidza) 54:35 min, 3. Jozef Bielik (Fačkov) 55:37 min, 4. Miroslav Matiaško, 5. Peter Rendek (obaja KB Pravenec, 6. Marián Florovič z Turč. Teplíc. Muži do 49 r. na 14500 m: 1. Ľubomír Madaj (OcÚ Ráztočno) 52:51 min, 2. Ondrej Hanzlík (AK Baník Pda) 53:13 min, 3. Štefan Kotian (OcÚ Ráztočno) 1:03:40 h, 4. Dušan Šimko zo Sloven. Orla Prievidza. V tejto staršej kategórii stojí za zmienku čas druhého O. Hanzlíka, ktorý je lepší ako "strieborného" M. Micháleka v hlavnej kategórii...
Muži do 59 r. na 7250 m: 1. Jozef Bašovský (ZTŠČ Baňa Cigeľ) 38:11 min, 2. Ján Sýkora (ŽP Podbrezová) 34:36 min, 3. Štefan Ševčík (ŠKP Prievidza) 35:13 min, 4. Vlastimíl Suchan (Trstín - okres Trnava). Muži 60 r a starší na 7250 m: 1. Jozef Babka (ŽP Šport Podbrezová) 31:41 min, 2. Juraj Hrabovský (Lokomotíva Trenčín) 33:00 min, 3. Juraj Cengeľ (Banská Štiavnica) 35:48 min, 4. František Číž (Slov. orol Prievidza).
V cieli nám absolútny víťaz Marek Matiaško, slovenský reprezentant a olympionik (účastnik ZOH) v biatlone povedal: "Som rád, že som sa po štyroch rokoch mohol zúčastniť na týchto domácich pretekoch, je to stále pre mňa česť a keď som ešte aj zvíťazil, je to paráda! Podujatie mi vhodne zapadlo do tréningového procesu na letný biatlon. Čo sa týka samotného behu, bol veľmi náročný, nakoľko bolo veľmi dusno. V tom úseku, kde boli lúky sa skoro ani nedalo dýchať, inak by to bolo výborne." Veríme Marekovi, dôkazom toho je aj jeho dosiahnutý čas, ktorý bol o vyše štyri minúty horší ako čas vlaňajšieho víťaza Faška z Podbrezovej.
Hlavný organizátor pretekov Blažej Majzlan spestril podujatie pohotovým moderovaním, počas ktorého návštevníkov často informoval o tom - ktorom bežcovi či bežkyni. Potešilo ho, že až sedem pretekárov meralo cestu na hornú Nitru spoza hraníc Prievidzského okresu, na čom majú zásluhu nepochybne aj sponzori (zaujímave ceny), ktorým "šéf" preveneckého behu aj touto cestou vyslovuje poďakovanie!
Snímky:
č. 1
Martin Šimko z Baníka Prievidza zvíťazil suverénne medzi dorastencami s vyše minútovým náskokom!
č. 6
Bez veterána Františka Číža si žiadne "domáce" preteky už ani nevieme predstaviť! Snímky: autor
č. 5
Evka Budinská, naša ženská regionálna jednotka, na oveľa mladšiu zvolenskú pretekárku nestačila.