Stretnutie s nábojom spolupatričnosti
omenuli 20. výročie svojho vzniku
Vystúpenie členov detskej folklórnej skupiny Sýkorky, folklórneho súboru Krovinky i speváckej skupiny Malinovec bolo príjemným začiatkom osláv 20. výročia založenia Klubu dôchodcov v mestskej časti Prievidze Veľká Lehôtka. Členovia jubilujúceho klubu i pozvaní hostia si túto udalosť pripomenuli v poslednú májovú sobotu v priestoroch veľkolehôtskeho kultúrneho domu.
Kluby dôchodcov sú tým pravým miestom, kde naši seniori majú možnosť nielen príjemne si posedieť a pospomínať na obdobie svojej mladosti. Práve tu sa mnohým z nich otvárajú možnosti na realizáciu svojich záľub a záujmov i na uplatňovanie svojich životných skúseností. Dvadsaťročný Klub dôchodcov vo Veľkej Lehôtke má v súčasnosti deväťdesiatšesť členov, z ktorých viac ako tretina sa každý pondelok v týždni zúčastňuje na pravidelných stretnutiach, na ktorých si plánujú rôzne zaujímavé podujatia. O niektorých z nich, ako aj o míľnikoch, ktoré poznamenali dvadsaťročnú históriu života klubu, sme sa pozhovárali s jeho predsedníčkou Gabrielou (Elkou) Borkovou. "Náš klub vznikol v roku 1982. Jeho prvým predsedom bol pán František Miškeľ, ktorý ho viedol tri roky, našej slávnosti sa však už nedožil. Opustil nás pred dvoma rokmi. Druhou predsedníčkou bola pani Emília Fodorová, ktorá našich seniorov viedla až do roku 1993, keď sa zo zdravotných dôvodov vzdala funkcie a odvtedy ju vykonávam ja. Naše začiatky boli ťažké najmä z hľadiska zabezpečenia finančných prostriedkov na činnosť, ktoré získavame z rozpočtu mesta. V súčasnosti to nie je veľa. Sme však vďační aj za to. Nuž a keďže nám aj napriek nedostatku financií nikdy nechýbal elán a chuť pracovať a spríjemniť si jeseň života, výpočet podujatí, ktoré sme za obdobie existencie klubu absolvovali, by bol dlhý. Vždy sme sa však snažili o jeho pestrosť. Preto okrem tradičných podujatí pri príležitosti Veľkej noci, Dňa matiek, Mesiaca úcty k starším, na Vianoce či Fašiangy sme sa snažili plánovať i podujatia s cieľom spoznávať krásy našej krajiny. Bolo ich neúrekom. Na cestách za poznaním sme sa okrem nových zážitkov vždy vedeli aj dobre zabávať v spoločnosti peknej pesničky, preto pred šiestimi rokmi sme založili vlastnú spevácku skupinu Malinovec. Tá nás dnes reprezentuje nielen na vlastných podujatiach, ale i ako hosťujúca spevácka skupina na akciách organizovaných inými inštitúciami. Na svoju činnosť využívame priestory kultúrneho domu, ktorý je zariadením Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. Za bezplatné používanie týchto priestorov preto patrí vedeniu KaSS naše úprimné poďakovanie. Nuž a čo nám prinieslo dvadsať rokov činnosti? Predovšetkým pocit spolupatričnosti a radosť z možnosti spoločne tráviť voľný čas. Dnes azda nemôže byť nič krajšie, ako keď sa ľudia stretávajú a navzájom si pomáhajú", dodala G. Borková.
Člen jubilujúceho klubu dôchodcov pán Jozef Borko prečítal prítomným pozdravný list od primátora Prievidze Ing. Ivana Vaňa, ktorý sa z dôvodu zahraničnej služobnej cesty nemohol na slávnosti zúčastniť. Na programe osláv bolo aj ocenenie najstarších a najaktívnejších členov KD. V ich zozname nechýbala 96-ročná Mária Mellová. Na spríjemnenie sobotňajšieho popoludnia veľkolehôtskym seniorom do tanca i na počúvanie zahrala hudobná skupina Veselanka. Snímky: Ivona Vojtášová