VIERA KLASOVITÁ
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky stúpli v rokoch 2000 a 2001 náklady na bývanie zo 16 % na 21 % reálnych príjmov obyvateľstva. Žiaľ, opačný trend sa neočakáva ani v tomto a ďalších rokoch, ťažko sa bude dať zabrániť ďalšiemu stúpaniu cien energií a materiálov, ktoré vstupujú ako nákladové položky do prevádzky bytového fondu. Jedným z východísk ako eliminovať nepriaznivý stav je naučiť sa šetriť so všetkými energiami.
Z informácií, ktoré nám poskytol Teodor Palkovič, predseda predstavenstva Okresného stavebného bytového družstva v Prievidzi, vyplýva, že práve energie tvoria 60 % nákladov prevádzky domov. "Spotreba tepla na ústredné kúrenie (ÚK) a ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV) v bytoch, ktoré spravuje naše družstvo bola vlani o 10 % vyššia ako v roku 2000. Najvyšší nárast spotreby tepla sme zaznamenali v Handlovej, o 19,3 %, a najnižší v Dolných Vesteniciach. Keď porovnávame spotrebu tepla na ÚK v jednotlivých domoch je veľmi rozdielna. Pohybuje sa od 0,27 GJ na m2 upravnej plochy bytu ročne. Máme však aj domy, kde je spotreba až 0,66 GJ na m2. Ešte výraznejšie sa náš prístup k šetreniu energií prejavuje v spotrebe tepla v jednotlivých bytoch, kde sa spotreba pohybuje v rozmedzí od 0,2 - 1,1 GJ na m2 a teplej úžitkovej vody od 5 do 80 m3 na osobu a rok. Pričom priemerná cena za ohrev TÚV bola vlani 123 Sk," bilancuje T. Palkovič.
Zaujímavé sú aj nasledujúce údaje. Pred termostatizáciou bola v prievidzských bytoch, ktoré spravuje OSBD spotreba na vykurovanie 280 684 GJ tepla, vlani už len 190 043 Gj. Napriek nepriaznivej zime bola spotreba tepla nižšia o 32,3 %. Pri priemernej cene 330 Sk za GJ to predstavuje úsporu takmer tridsať miliónov, ktoré vďaka termostatizácii a pomerovým meračom, mohli užívatelia družstevných bytov investovať do iných oblastí. "Tieto čísla nepotrebujú komentár. Mali by presvedčiť aj tých, ktorí si ešte i dnes myslia, že termostatizácia a meranie im nič nepriniesli. Množstvo spotrebovanej energie samozrejme závisí od toho, aká je zima, ale v prevažnej miere od každého z nás. V tomto smere treba podstane viac osvety, viac diskusie s cieľom, uvedomiť si, že koľko budeme platiť za teplo je v našich rukách. Dnes je už všeobecne známe, že znížením teploty v byte o jeden stupeň Celzia, klesne spotreba energie na vykurovanie o šesť percent," dodáva Teodor Palkovič. V Okresnom stavebnom bytovom družstve sa však zamýšľajú aj nad ďalšou možnosťou šetrenia nákladov na energie. Ako povedal T. Palkovič, za naliehavé považujú znižovanie nákladov na ohrev teplej vody. V družstve totiž práve tieto predstavujú viac ako 50 % nákladov. Začínajú teda spolu so zástupcami samospráv sledovať a hodnotiť, či nie je veľkým luxusom zohrievať vodu a preháňať ju po potrubiach aj v neskorých nočných hodinách, resp. zavčasu ráno, keď nie je takmer žiadny odber. "Tam, kde bude vôľa obyvateľov v rámci celého okruhu výmenníkovej stanice a kde dokážeme ekonomickú výhodnosť takéhoto kroku, uvažujeme v spomínanom čase dohodnúť s dodávateľom tepla odstávku vody na tri až päť hodín", špecifikuje zámery predseda predstavenstva OSBD.
Hovoriť o teple začiatkom leta sa môže zdať nezmyslom. Je to však veľmi závažná problematika, týkajúca sa, nielen užívateľov družstevných bytov, ale všetkých občanov, najmä okresného mesta. Zamýšľať sa nad touto tematikou v čase, keď vonku prituhne, je neskoro. Práve teraz je namieste otázka, čo čaká v súvislosti s teplom Prievidzu v budúcnosti. Pre veľkých odberateľov, a medzi nich bezpochyby patrí aj OSBD v Prievidzi, je dôležité nielen kto, ale najmä za čo bude dodávať teplo. Od toho bude závisieť, či v Prievidzi udržíme centrálne zásobovanie teplom, alebo nastane prechod k lokálnemu vykurovaniu. Ak sa má centrálne zásobovanie teplom zachovať, je nevyhnutná rekonštrukcia rozvodov a zariadení, ktorá si vyžiada nemalé investičné náklady. Niet pochýb, že je to nad možnosti ich terajšieho vlastníka mesta Prievidza, že je to nad možnosti mestského rozpočtu. Na margo tejto problematiky predseda predstavenstva OSBD T. Palkovič uvádza: "Predstavy nášho družstva smerujú k vytvoreniu spoločnosti, ktorá by bola schopná zabezpečiť potrebné investície a v ktorej by bol zastúpený celý reťazec, teda od Hornonitrianskych baní cez ENO, mesto Prievidza až po veľké správcovské organizácie zastupujúce odberateľov tepla. V tom vidíme možnosť vzájomnej previazanosti, kontroly a udržanie únosnej ceny tepla. Zastupiteľské orgány mesta Prievidza sa v súčasnosti rozhodujú pre iný variant, veríme, že definitívne riešenie bude také, ktoré prinesie osoh všetkým, ktorí sú na dodávku tepla odkázaní."