Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Nováckemu futbalu hrozí, že "odpláva" dolu riekou Nitra

Jedna z alternatív: od novej sezóny bude mužst

Na druholigový súťažný ročník sa bude nielen v nováckom futbalovom klube, ale na celom hornom Ponitrí určite dlho spomínať. Po sezóne 2000/01, v ktorej Nováčania skončili na 7. mieste, prišla nepríjemná jeseň súťažného ročníka 2001/02 - čo prezrádza aj tabuľkové postavenie FK NCHZ v podobe jedenástej priečky. Chemici na takúto pozíciu medzi druholigistami neboli zvyknutí, a tak prežívali hektickú zimnú prípravu. Z finančných dôvodov sa nekonalo tradičné prímorské sústredenie a ešte pár dní pred samotnou jarnou odvetou nebolo celkom jasné, či Nováky budú v súťaži pokračovať... Nakoniec sa veci dali do poriadku a futbalisti NCHZ, spolu so svojimi trénermi a funkcionármi, sa tak nevídane zmobilizovali, že z toho bola najúspešnejšia jar v histórii nováckeho futbalu!

TAJOMSTVO ÚSPECHU

Kým Nováčania v jesennej časti z pätnástich stretnutí iba päť vyhrali, trikrát sa so súperom o body delili a až sedem razy odchádzali z trávnika porazení, čo v konečnom súčte znamenalo zisk 18 bodov, skóre 18:21 a 11. miesto, tak v odvete boli chemici úspešní až v deviatich súbojoch, päť razy hrali nerozhodne a len raz kapitulovali. Nazbierali 32 bodov, dosiahli vynikajúce skóre 29:8 a konečnú piatu priečku! Na tejto bilancii NCHZ je pozoruhodných viacero skutočností: v tabuľke pravdy získali celkove päť plusových bodov, ale po jeseni mali na svojom konte mínus tri body, to znamená, že v odvete nazbierali až osem kladných bodov! Kým najlepšie mužstvo jesene Spartak Trnava získal 31 bodov, Hornonitrania si dokázali v odvete vybojovať 32, teda o jeden viac! A nebyť jediného jarného "zaváhania" v podobe prehry (0:1) so Slovanom Bratislava B (dokonca na vlastnej pôde...), bolo by jarné bilancovania zverencov trénerov Štefana Zaťka a Jozefa Cifríka ešte výraznejšie! Keď sme pri tej "nečakanej" prehre chemikov (mimochodom, znamenajúcej prerušenie série 12 duelov bez prehry), mnohí futbaloví priaznivci veľmi dobre vedia, že po tomto výsledku boli oba kluby maximálne spokojné..., čo možno dokumentoavť aj faktom: Slovan B sa aj vďaka týmto trom bodom zachránil a Nováčania zvyšné tri stretnutia zohrali ako z veľkej knihy - všetky vyhrali (v Zlatých Moravciach 6:0, doma s Podbrezovou 4:0 a vo Vranove nad Topľou 3:0), so skóre 13:0! Keď sa lepšie pozrieme na jarnú tabuľku, zistíme v čom spočíva tajomstvo úspechu Nováčanov - v tejto časti súťaže inkasovali len osem gólov (rovnako ako Trnava v jeseni), to znamená, že chemici kládli dôraz na skvalitnenie obrannej činnosti, čo tvorilo základ ich ťažko opakovateľnej odvetnej časti súťaže.

BILANCIA

Skôr, ako budeme analyzovať jednotlivé údaje, teba pripomenúť, že Calexu Zlatým Moravciam, ako nováčikovi, odčítali 12 bodov za inzultáciu delegáta v domácom stretnutí a Senčania boli postihnutí stratou troch bodov za podobný priestupok.

Góly: celkove ich za celú súťaž padlo 592, čo je priemer presne 37 gólov na jedno mužstvo. Nováčania túto "normu" prekročili o desať gólov, na čom majú zásluhu títo strelci: Bugár 12, Majsniar 11, Černák 5, Faktor 4, R. Oršula 3, Kopecký, Škrteľ, Vodecký, Papaj, R. Kočiš po 2, Boháčik a Zimmer - spolu 47 gólov. Naopak, chemici inkasovali len 29 gólov, čo je o osem menej ako priemerný počet na jeden tím. V tomto zmysle s 21 gólmi riadne "zaváhali" na jeseň, ale ako sme už spomínali skvelá jar všetko napravila a to ešte treba do tohto počtu zarátať jedného "vlastneca" Vágnera - na jeseň doma s Banskou Bystricou (2:2). Víťazstvo NCHZ (6:0) v Zlatých Moravciach je najvyšším jeho hráčov v celej sezóne a naopak najväčší "výprask" (0:4) dostali chemici v Nitre v 9. kole.

Žlté a červené karty: Rozhodcovia dohromady udelili 865 kariet za menšie previnenia, novácki hráči ich videli pred očami 45, čo je pri priemere na jedno mužstvo (54) o deväť menej. Futbalisti Dunajskej Stredy boli v tomto zmysle najneposlušnejší (74), za nimi nasledujú Topoľčanci (73) a Zlatomoravčania (66). Na druhej strane hráči Žiaru n/Hr. boli napomínaní len 40 razy, Banskej Bystrice 44 a za nimi už nasledujú Nováčania, takže tu patria medzi najlepších. Podstatne horši sú na tom chemici, čo sa týka vylúčení. Arbitri poslali predčasne pod sprchy 49 hráčov, no medzi nimi až piatich Hornonitranov: Kopeckého dokonca dva razy (ešte na jeseň), R. Oršulu, Faktora a Zimmera. Možno aj preto sa s Kopeckým v Novákoch rozlúčili... Viac (6) vylúčených mala už len Podbrezová a Zlaté Moravce, päť previnilcov mal aj Vranov a Topoľčany, kým len po jednom Slovan B, Humenné a Rimavská Sobota.

Jedenástky: Na biely bod ukázali rozhodcovia 61 razy, no iba v 44 prípadoch to bola pre mužstvá skutočná výhoda, teda až 17 pokutových kopov zostalo nevyužitých! Nováčania mali túto výhodu osemkrát, no len šesť razy sa tešili z gólu (Černák 4, Faktor a Bugár), dve nevyužili (Maruniak a Černák). Už len Trnavčania kopali viac (9) jedenástok, no tí až tri zahodili. Žiaľ, tú nespravodlivo nariadenú proti chemikom Lelkeš premenil a znamenala prehru (0:1) na pôde budúceho prvoligistu. Ani raz túto výhodu nemali futbalisti slovanistickej rezervy. Proti NCHZ sa zahrávali celkom štyri jedenástky, z ktorých jedna neskončila v sieti Figuru. Najviac penalt (9) sa kopalo na bránu zlatomoraveckého Calexu, ani jedna proti Trnavčanom...

Diváci: Známu pravdu - futbal sa hrá pre divákov - najviac napľňali v praxi trnavskí spartakovci, ktorých domáce súboje videlo 42 733 divákov, čo je priemer 2 848 návštevníkov, za nimi nasledujú podbrezovskí železiari s 37 750 priaznivcami (2 516). Na 15 stretnutí na nováckom štadióne prišlo spolu 16 980 divákov, čo predstavuje slušný priemer 1 132 ľudí. O toto konšatovanie sa najviac pričinil zápas Nováčanov s Trnavou (3 850), naopak najmenej súboj so Slovanom B (650). Duely chemikov vonku sledovalo 17 570 návštevníkov (1 171), čo teda medzi stretnutiami doma - vonku predstavuje celkovú vyváženosť. Pozoruhodná je však rozdielnosť návštevnosti v Novákoch na jeseň a na jar. Kým v prvej časti súťaže prišlo na novácky štadión len 5 780 divákov, s priemerom 825 ľudí, tak po obrátke sa prišlo na futbalistov NCHZ pozrieť až 11 200 návštevníkov, čo predstavuje priemerný počet 1 400 divákov a to je takmer dvojnásobok! Paralela medzi kvalitou hry a počtom divákov je teda absolútne potvrdená. Najnižšie návštevy mali: ŠKP Devín 12 061 (804) a Slovan B dokonca len 2 690 s hanebným priemerom 180 ľudí, na ja napriek tomu funkcionári tohto najslávnejšieho slovenského klubu veľmi chceli zachrániť II. ligu, čo sa im aj podarilo...

ZÁVEREČNÉ SLOVÁ

Obaja kormidelníci Mgr. Štefan Zaťko a Jozef Cifrík na stránkach Prieboja pravidelne hodnotili jednotlivé stretnutia svojich zverencov. Kým v jesennej časti sa nebolo veľmi čím chváliť, trénerske duo vždy vedelo oceniť najmä bojovnosť svojho mužstva. Pravdou je aj fakt, že rozhodcovia Nováčanom veľmi nepriali, vrcholom bola spomínaná jedenástka v Trnave, po ktorej rozhodca Papuča zastavenú činnosť. Kouč Š. Zaťko na to reagoval slovami: "Čo nám je to platné, nám to už body nevráti..." Oveľa radostnejša bola jar, kedy chemici valcovali jedného súpera za druhým, a tak aj pozápasové vyjadrovania oboch trénerov boli oveľa priaznivejšie. Často obaja ďakovali svojim zverencom za predvedenú hru, ktorou dokázali potešiť svojich priaznivcov, s výnimkou spomínaného domáceho duelu so Zlatomoravčanmi. Po tomto stretnutí Štefan Zaťko poznamenal: "Nechcite odo mňa analýzu tohto zápasu, uvažujem o rezignácii..." V odvetnej časti odzneli na tlačových besedách často slová chvály a uznania na adresu nováckeho mužstva aj od takých skúsených a uznavaných trénerov, akými sú zaslúžilí majstri športu Jozef Adamec, Alexander Vencel či Ladislav Kuna. To boli tie najlepšie vysvedčenia futbalovým chemikom!

Žiaľ, na toto všetko pekné možno zostanú len spomienky. Ako sme sa na sekretariáte FK NCHZ dozvedeli, ak sa nenájdu potrebné prostriedky v našom regióne, novácky tím sa može "presťahovať" s najväčšou pravdepodobnosťou kompletne do Topoľčian (ale pod hlavičkou NCHZ, lebo stanovy SFZ neumožňujú "predať" klub do iného mesta). Potom je však otázka, či pre Topoľčancov takáta "kúpa" bude ešte stále zaujímavá a aktuálna... V meste piva bol o novácký tím záujem, ktovie, či ešte stále pretrváva. Ak by sa realizovala táto alternatíva, najviac poškodení budú futbaloví priaznivci Prievidzského okresu a celej hornej Nitry, pretože by už po tretí raz za sebou zažili trpké sklamanie: vypadnutie Baníka Prievidza z Mars superligy, potom aj z II. ligy a teraz odchod výborného mužstva FK NCHZ Nováky do Topoľčian, čo by bola naozaj veľká škoda...

so Spartakom Trnava doslova praskala vo švíkoch. Aký osud ju očakáva...?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 807
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 932
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 788
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 374
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 105
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 061
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 328
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 057
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 858
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 757
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Testovanie v Prievidzi.

Z celkového počtu otestovaných ľudí bolo pozitívnych iba 0,79 percenta.

11 h
Testovanie v Handlovej.

Banícke mesto zaznamenalo veľký záujem o objednanie na konkrétny čas.

14 h
Rieka Handlovka v Prievidzi. Ilustračné foto.

Hydrometeorologický ústav vydal výstrahu druhého stupňa.

15 h
Testovanie v Bojniciach.

Mesto otvorilo päť odberných miest. Objednávkový systém však nespustilo.

15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

16 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

18 h

Účasť je oveľa nižšia, ako mesto očakávalo.

17 h

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 544 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov a 2 097 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

21 h

Už ste čítali?