Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

O rok v IV. lige už iba dva naše celky

O rok v IV. lige už iba dva naše celky – Nitriansk

BRANISLAV BUCÁK

Boj o postupové miesto do III. ligy bol napínavý až do posledného kola, v ktorom sa v priamom súboji stretli dvaja najväčší ašpiranti na postup - trnavské "béčko" privítalo rezervu Púchova. Domáce družstvo nenechalo nič na náhodu a svojho súpera rozdrvilo 4:0. Pre Trnavu B bol postup logickým vyústením ich výbornej hry v druhej polovici súťaže. Tento tím vstupoval do jarnej časti až zo štvrtého miesta so 7 bodovou stratou práve na púchovské "béčko", no svoje manko zmazal najmä v posledných 8 majstrovských zápasoch, v ktorých zvíťazil a zaťažil kontá súperových brankárov 28-krát. Naše 4 tímy do bojov o postup počas celej sezóny nezasiahli, skôr mali problémy s udržaním sa v súťaži. Opačný pól tabuľky je z pohľadu nášho okresného futbalu smutnejší. Už dávnejšie bolo jasné, že Zemianske Kostoľany sa so IV. ligou po sezóne rozlúčia. Na ďalšie dve miesta zaručujúce zostup do nižšej súťaže bolo viacero kandidátov, keďže stred a spodok tabuľky bol dosť vyrovnaný. Nakoniec zostal povestný "Čierny Peter" v rukách ďalšieho mužstva z prievidzského okresu Kanianky a taktiež Piešťanom.

Štatistika jesene

Počas celej sezóny sa v IV. lige odohralo 240 zápasov, v ktorých 136-krát zvíťazili domáci (celkový zisk 450 bodov), 62 ráz hostia (celkový zisk 228 bodov) a 42-krát si súperi body delili. V 30 kolách súťaže padlo dovedna 781 gólov (domáci 489, hostia 292) , čo predstavuje priemer 26 gólov na jedno kolo a 3, 25 na stretnutie. Strelcom sa najviac darilo v 2. kole, keď vsietili 38 gólov. Naopak na góly najmenej plodné bolo 4. kolo (15 gólov). Z jednotlivých družstiev najviac (77) gólov (priemer 2,6 gólov na zápas) strelila trnavská rezerva, ktorá zároveň aj najmemej (26-krát) inkasovala (pr. 0,87 gólov na stretnutie) a jej brankárovi sa podarilo 14-krát si udržať čisté konto. Pravým opakom v týchto ukazovateľoch bolo mužstvo Zem. Kostolian, ktoré skórovalo len 24 ráz (pr. 0,8 gólu na zápas) a dostalo 96 gólov (pr. 3,2 gólov na stetnutie). Pre domáce tímy bolo najúspešnejšie 28. kolo, v ktorom domáci nedarovali súperovi ani bod, naopak hostia najviac (15) bodov "vydolovali" až v predposlednom kole. Najčastejšie (40-krát) sa stretnutie skončilo výsledkom 1:0, taktiež veľmi často (32 ráz) bolo konečné skóre 2:1. O najvyššie víťazstvo domácich (7:0) sa dvakrát postarali hráči Zem. Kostolian, keď cestovali do Vrbového a na ihrisko púchovského "béčka". Rovnaký výsledok sa zrodil aj v súboji Lok. Trnava - Šimonovany. O najvyššie víťazstvo hostí (o 6 gólov) sa pre zmenu pričinilo ďalšie naše družstvo Kanianka, keď privítalo Partizánske a Trnavu B. Najviac gólov padlo v 30. kole v súboji Chynorian s Hrnčiarovcami, ktorý sa skončil 8:2. Najdlhšie série sezóny si podelili dve družstvá - najdlhšiu víťaznú sériu (8 zápasov) i sériu bez prehry (11 stretnutí) mala Trnava B a najdlhšiu sériu bez víťazstva (12 zápasov) i bez bodu (9 zápasov) mali Zem. Kostoľany.

Nitrianske Pravno

Ani náš najlepší štvrtoligový tím sa nevyhol "čiernej sérii" zápasov. Podobne ako na začiatku jesene aj na jar zaspal úvod súťaže. V prvých štyroch jarných kolách nezvíťazil a klesol až na 13. miesto. V ďalších zápasoch sa však Pravňania skonsolidovali a udržiavali sa nad čiarou zostupu. Dobré výkony podávali najmä na vlastnom trávniku, kde počas celej sezóny nenašli premožiteľa.

O zhodnotenie uplynulej sezóny sme požiadali Ľuboša Áča, funkcionára MTJ FO Nitrianske Pravno, ktorý nás informoval aj o zmenách v kádri, cieľoch v budúcej sezóne ako i o príprave: "Spokojnosť u nás vládne s tým, že sa nám podarilo zachrániť, čo bolo aj naším jarným cieľom. Pred začiatkom súťaže sme mali vyššie ambície - skončiť do piateho miesta. Postupne sa náš káder počas sezóny zužoval, keď najmä z pracovných dôvodov odišlo niekoľko hráčov - Jozef Bílik, Vladimír Simonides, Anton Bielik i Radoslav Ličko. Tým sa aj naše ciele začali znižovať. Po skončení jesennej časti sme prípravu podriadili už iba jedinému cieľu, záchrane v tejto silnej súťaži. Škoda, že sme na domácom trávniku niekedy zbytočne strácali cenné body, ako napríklad v zápasoch s Vrbovým či Chynoranmi. Keby sme v týchto stretnutiach zvíťazili, zabezpečili by sme si udržanie v súťaži už dávnejšie a nemuseli by sme sa tak strachovať až do posledného kola. Pred budúcou sezónou musíme doplniť káder, rátame s príchodom vlastných odchovancov a to Miroslavom Jamrichom i Alojzom Šujanom, ktorí hrávali v doraste Baníka Prievidza, taktiež aj Jurajom Klajberom. Z hosťovania v Dubovom sa vrátil Peter Oboňa, dohodu "na spadnutie" máme aj s Jánom Hulenyim z Baníka Prievidza. Podarilo sa nám doriešiť prestup brankára Petra Perniša a počítame aj s posilnením o ďalších futbalistov. V budúcom ročníku bude IV. liga príchodom Orlového i Chtelnice opäť silnejšia, napriek tomu bude naíim cieľom umiestniť sa do prvej polovice tabuľky, teda hrať tak, aby sme nemali problémy so záchranou. Túto nedeľu sme začali s prípravou, v ktorej mužstvo s trénerom Ivanom Maderičom odohrá niekoľko stretnutí s atraktívnymi súpermi ako Baníkom Prievidza, Vegumom Dolné Vestenice, Bánovcami, Turčianskymi Teplicami, či Lehotou p/Vt. Taktiež sa zúčastníme na turnaji v Pravenci, kde odohráme 3 zápasy - s Kaniankou, Pravencom a Nedožermi-Brezanmi."

Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno sa na prekvapenie po jesennom predposlednom mieste prezentovalo počas druhej časti súťaže výbornými výkonmi. Veď konečný jarný súčet (26) bodov, radí toto družstvo v tabuľke - Jar na štvrté miesto iba s trojbodovou stratou na druhé púchovské "béčko". Rudňania v jarnej časti súťaže inkasovali len 15 gólov, čo je druhý najmenší počet gólov po trnavskom tíme. Škoda, že sa futbalisti Nitr. Rudna nedokázali viac strelecky presadzovať na domácej pôde, v tomto ukazovateli za 27 strelených gólov obsadili iba predposlednú priečku. Nebyť tohto problému, ako aj úvodnej sedemzápasovej série bez víťazstva, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa toto družstvo pohybovalo vo vyšších sférach tabuľky...

Skončenú sezónu ako aj ambície v nasledujúcej nám priblížil Anton Vrban, predseda TJ Priehrada Nitrianske Rudno: "Po jesennej časti bolo našim cieľom udržať pre Nitrianske Rudno IV. ligu, čo sa nám aj podarilo. V druhej polovici súťaže sa naplno prejavila práca trénera Dušana Uškoviča. Po tom ako v 5. kole nahradil Kurta Jelšica, podarilo sa mu skonsolidovať mužstvo a "vtisknúť" mu vhodný herný štýl. S výsledkami v jarnej časti sme spokojní, až na zaváhanie s Hrnčiarovcami, ktoré nás v konečnom účtovaní stálo lepšie umiestnenie. Čo ma trochu mrzí, sú zlé vzťahy medzi mužstvami nášho okresu. Prejavilo sa to v predposlednom kole v stretnutí s Nitrianskym Pravnom, ktoré sa hralo veľmi tvrdo, niekedy až za hranicou únosnosti. Pravňania v ňom predviedli niekoľko likvidačných faulov, napriek tomu im to k víťazstvu nepomohlo. Káder nám zostáva v pôvodnom zložení,odišiel jedine Juraj Šimka. Na druhej strane pribudli kvalitní futbalisti z dorastu - Tomáš Fajer, Marián Regeš a Matúš Cibulka. Máme rozrobené aj ďalšie príchody hráčov, zatiaľ by som ich však nechcel menovať. Cieľ v budúcom ročníku bude rovnaký ako vždy - čo najlepšie obstáť v súťaži. IV. liga bude opäť kvalitnejšia, z vyššej súťaže vypadli V. Kostoľany i N. Mesto n/V. a taktiež postupujúca Chtelnica s ôsmimi bývalými hráčmi najvyššej súťaže určite zatraktívnia ligu. Neboli by sme radi, keby sa opakovala situácia z tejto sezóny, keď sme sa museli do druhej polovice sezóny odrážať z dna tabuľky. S prípravou na nový ročník začíname 1. júla, zatiaľ si priebežne vytvárame plán prípravných zápasov. Predminulú sobotu sme už odohrali aj jeden exibičný zápas proti bývalým reprezentantom - Glonekovi, Timkovi, Jurigovi a ich priateľom, ktorý sa skončil 6:6.“

Kanianka

Mužstvo Kanianky po jesennom 13. mieste vstúpilo do druhej časti výborne. Dvakrát vonku bodovalo, doma deklasovalo N. Pravno a poskočilo na pekné 7. miesto. V tom čase sa zdalo, že Kaniančania budú bojovať o čo najlepšie umiestnenie a nie o záchranu. No od 19. kola v štyroch súbojoch za sebou nezískali ani bod a klesli späť na 13. pozíciu. Následná čierna séria od 24. kola piatich zápasov bez víťazstva im "pochovala" plány na záchranu. Iste jedným z dôvodov zostupu FK Junior do V. ligy, je slabá "žatva" bodov na domácom ihrisku. V tomto ukazovateli patrí hráčom Kanianky predposledné miesto, keď na vlastnom ihrisku inkasovali až 32 gólov, čo je druhý najvyšší počet po Zem. Kostoľanoch.

O uplynulej sezóne a zámeroch v nasledujúcej nás informoval Ing. Igor Perniš, tajomník FK Junior Kanianka: „Vypadli sme zo IV. ligy a to hovorí za všetko. Nezískali sme body v zápasoch so slabšími družstvami, ktoré nám na konci veľmi chýbali. Jarnú časť sme začali veľmi dobre, potom prišiel smoliarsky zápas s Lokomotívou Trnava. V tomto stretnutí sme celý zápas súpera tlačili, no nakoniec Trnavčania z jediného protiútoku skórovali a zvíťazili. Nezvládli sme ani ďalšie zápasy, niekoľko potrebných bodov sme mohli získať aj vstretnutiach s Hrnčiarovcami, Chynoranmi, Nemšovou, či Nitrianskym Rudnom. No futbalový život sa pre nás nekončí, v budúcej sezóne budeme musieť stabilizovať káder, aby sme už v blízkej budúcnosti mohli pomýšľať na návrat do IV. ligy. Táto súťaž je pre nás optimálna, myslím si, že máme na ňu v Kanianke podmienky i hráčsky káder. Máme nového trénera, mužstva sa ujal bývalý hráč Prievidze Ján Šušol, ktorého prvoradou úlohou bude vhodne posilniť „manšaft“ ako aj nájsť náhrady za hráčov, ktorí ukončili aktívnu činnosť, mám na mysli brankára Ladislava Lacka, Petra Pekára i Pavla Schniedera. Hosťovanie sa skončilo aj Petrovi Richterovi, no máme záujem, aby v našom drese hrával aj v budúcej sezóne. V príprave plánujeme odohrať niekoľko zápasov so štvrtoligistami a piatoligistami z Prievidzského i Žiarského okresu. Chystáme aj jeden divácky atraktívny zápas so slovenským prvoligistom k 30. výročiu kanianskeho futbalu.“

Zemianske Kostoľany

Toto mužstvo aj na jar potvrdilo, že predsezónny skok o dve súťaže bol preňho priveľkým "sústom". V druhej polovici sezóny si pošramotenú povesť nepolepšilo, veď získalo dokonca o dva body menej ako na jeseň. Strelci Zem. Kostolian mali často nepresnú mušku, veď až v 14 dueloch súperovho brankára vôbec neprekonali. Na druhej strane v priemere inkasovali tri góly na zápas a ich problémy bodovo sa presadiť, potvrdilo aj posledných 9 stretnutí, v ktorých nezískali ani bod.

Pohľad na skončenú sezónu nám poskytol predseda Slovana Zemianske Kostoľany Juraj Záhon: "Samozrejme, výsledky, ktoré sme dosiahli nás nemohli uspokojiť. Spokojní sme akurát s tým, že sme si zahrali kvalitnú súťaž a tak hráči i funkcionári nabrali nové skúsenosti. Do súťaže sme vstúpili s mladým kádrom s hráčskym priemerom okolo 23 rokov, čo sa aj odzrkadlilo na výsledkoch. Po jeseni sme vedeli, že sme už prakticky stratili šancu na záchranu a preto sme vsadili na vlastných hráčov, pre ktorých bolo účinkovanie v IV. lige veľkou školou. Jarnými zápasmi v tejto súťaži sme sa už prakticky snažili čo najlepšie pripraviť družstvo na V. ligu. V úvode druhej časti súťaže sme odohrali niekoľko zaujímavých duelov, či už s trnavským alebo púchovským "béčkom", na druhej strane koniec sezóny nám z objektívnych príčin ako sú tresty či zranenia hráčov vôbec nevyšiel. V budúcom ročníku by sme sa chceli v V. lige pod taktovkou nového trénera Norberta Gulu pohybovať do 8. miesta respektíve v kľudných stredných vodách tabuľky. Radi by sme posilnili káder, máme už rozpracované príchody niekoľkých hráčov. Taktiež by sme v nasledujúcom ročníku chceli stabilizovať náš "manšaft", aby najmä mladí hráči naberali ďalšie skúsenosti, ktoré by v priebehu niekoľkých sezón priniesli ovocie vo forme návratu do IV. ligy. Prípravu sme odštartovali 26. júna, najbližšiu nedeľu cestujeme na turnaj do Oslian, kde budú našim súperom okrem domáceho tímu Čereňany a Kamenec p/Vt. Ďalej plánujeme v príprave odohrať zápasy s Prievidzou, s Bojnicami, ako aj s inými silnejšími celkami z nášho okresu."

Záverečné úvahy

V budúcom súťažnom ročníku IV. futbalovej ligy bude mať Prievidzský okres, po vypadnutí Kanianky a Zemianskych Kostolian, už iba dvoch zástupcov. Ako spomínali funkcionári N. Pravna a N. Rudna, súťaž bude opäť kvalitnejšia a hráči budú musieť zo seba vydať ešte viac, aby sa nezopakovala tohtosezónna situácia, ktorej rozuzlením bolo vypadnutie dvoch našich družstiev.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 31 240
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 193
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 335
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 319
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 016
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 168
 7. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 862
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 3 844

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Bílý tíň
 2. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
 3. Jozef Ďanovský: Umenie Žiť
 4. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 5. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 6. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 7. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 8. Ľubomír Maretta: Svetlo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 45 499
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 123
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 081
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 114
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 814
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 563
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 109
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 922
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Výber TOP športových správ z regiónov.


19 h

Sivý zákal nie je možné odstrániť inak ako operáciou a neexistuje iný spôsob jeho liečby.


14. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


16 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


24 h

Smrť známeho veterinára z Trnavy všetkých šokovala.


31. mar

Takmer štyridsať otázok pre trénera-legendu. Takto zachránil Nitru.


20 h

Cestujúcich, ktorí sa pri udalosti nezranili, prepravil náhradný spoj.


TASR 31. mar

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Bílý tíň
 2. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
 3. Jozef Ďanovský: Umenie Žiť
 4. Anton Kovalčík: Čím je dláždená cesta do Kremľa? 1 - Zopár výbuchov.
 5. Ivan Čáni: Robert a Lucinka.
 6. Peter Svoreň: Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť
 7. Erika Telekyová : Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
 8. Ľubomír Maretta: Svetlo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 45 499
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 25 123
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 081
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 114
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 814
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 563
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 109
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 922
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu