Požiare počas zberu úrody varujú
eme v čase zberu a uskladňovania objemových krmív a obilnín rizikám v súvislosti s možnosťou vzniku požiaru. Napriek tomu je napríklad vlaňajšia štatistika z tohto obdobia hrozivá. Na Slovensku sa stalo 606 požiarov, pričom oheň spôsobil škody za viac ako 31 miliónov korún. Zničených bolo 18 skladov sena, dve rezačky, 64 stohov slamy alebo 25 kombajnov. Najčastejšou príčinou týchto požiarov bolo spaľovanie zvyškov slamy a vypaľovanie suchých porastov, zakladanie ohňov v prírode, manipulácia s otvoreným ohňom, fajčenie ale aj deti bez dozoru.
Podľa vedúceho oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi mjr. Ing. Ľudovíta Micháleka, k mnohým požiarom prispeli aj samotné poľnohospodárske podniky. Ich objekty sú často zle vybavené hasiacimi prístrojmi, poľnohospodárske stroje a zariadenia majú v mnohých prípadoch nevyhovujúci technický stav z hľadiska požiarnej bezpečnosti.
"Zákon o požiarnej ochrane upozorňuje poľnohospodárov, ako sa majú správať v tomto, na vznik požiarov nebezpečnom období. Predovšetkým musia konať tak, aby nedochádzalo k požiarom, dodržiavať všetky zásady požiarnej bezpečnosti. Nesmú používať otvorený oheň a fajčiť na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku požiaru. A nielen pre poľnohospodárov platí zákaz vypaľovania porastov bylín a kríkov a zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu", upozornil Ľ. Michálek. (mak)