So zlatou ružou v erbe
i obecnými symbolmi
MARIÁN KUCMAN
Malinová patrila k jedným z mála obcí, ktoré ešte nemali vlastné obecné symboly - erb, vlajku a pečať. Obecné zastupiteľstvo na čele so starostom Jozefom Pastorkom už niekoľko rokov spolu s heraldikmi hľadali v historických dokumentoch informácie o znakoch obce, ktoré mala v minulosti.
Zistili, že historickým symbolom obce už v čase gotiky bola sv. Katarína. Ošúchaný odtlačok pečatidla, na ktorom je zobrazená korunovaná sv. Katarína našli na dokumente z roku 1780. Spolu s ním však obec používala aj ďalšie osemhranné pečatidlo s kruhopisom a datuje sa do 17. storočia. V strede pečatného poľa je vyrytá ružička na stopke, po stranách s dvomi pukmi. Toto pečatidlo používala Malinová, či v tomto období ešte Cach do roku 1864, keď sa obnovilo pečatidlo s pôvodným znakom sv. Kataríny. Za prvej Československej republiky používala obec, čo je prekvapujúce, pečiatku so znakom Slovenska. Ide o zvláštny a podľa heraldikov ojedinelý jav, pretože za prvej republiky bolo zakázané používať znak Slovenska samostatne.
Na začiatku 21. storočia si súčasní obyvatelia Malinovej vybrali za svoj erb, aj na odporúčanie heraldikov, červený štít so strieborným semeníkom a s dvomi zlatými pukmi. V tejto podobe je erb historicky verný a heraldicky správny. Podľa starostu Jozefa Pastorka pripomína, že v Malinovej sa pred rokmi ťažilo zlato.
Nový erb, vlajku a pečatidlo oficiálne prevzal starosta Malinovej Jozef Pastorok z rúk prednostu Okresného úradu v Prievidzi Ing. Miroslava Štorcela v obradnej miestnosti Obecného úradu v Malinovej v sobotu 29. júna. Pri tejto príležitosti sa J. Pastorok poďakoval všetkým, ktorí mu počas jeho desaťročného pôsobenia vo funkcii starostu pomáhali. Oznámil, že v najbližších komunálnych voľbách už kandidovať nebude ale pri rozvoji Malinovej chce aj ďalej pomáhať. "Som totiž rád, že som občanom tejto obce, ktorá je hrdá a vedomá si svojej historickej i súčasnej hodnoty", dodal J. Pastorok.
Uvedenie nových obecných symbolov do života bolo skvelou príležitosťou na zorganizovanie celoobecných osláv. Ich súčasťou bol okrem oficiálnej časti aj bohatý kultúrny a športový program na miestnom ihrisku. Na futbalovom turnaji sa zúčastnilo viacero mužstiev z okolitých obcí a čo je podstatné, napriek priamemu televíznemu prenosu zo zápasu o 3. miesto na majstrovstvách sveta vo futbale, nechýbala ani divácka kulisa.
Erb obce, vlajku a pečatidlo na ihrisku symbolicky pokrstili zlatým práškom.