So zámerom vrátiť na námestie čulý život
utovali poslanci aj o jednom z boľavých problémov okresného mesta - o tom, ako zabezpečiť oživenie Námestia slobody, ktoré po zatvorení obchodných prevádzok a počas víkendov doslova zíva prázdnotou. Jednou z možností je realizácia demontovateľných drobných obchodných prevádzok, ktoré by boli umiestnené v centrálnej zóne. Takýto návrh však nie je žiadnou novinkou. Hovorí architekt mesta Ing. arch. Stanislav Mečiar: "V roku 1997 dala mestská rada za úlohu oddeleniu hlavného architekta nájsť riešenie, ktoré by prispelo k oživeniu Námestia slobody. Keďže na námestí sú vlastníkmi okolitých existujúcich objektov buď súkromné osoby alebo bankové inštitúcie či cirkev, varianty na riešenie sa zúžili na minimum. Pokusy podnikateľov, konkrétne prevádzkovateľa predajne Ryba, ktorý umiestnil záhradné sedenie pred prevádzkou, stroskotali na prílišných aktivitách verejnosti, keďže spred budovy mu občania stoličky nielen zničili, ale i odcudzili". Ako z ďalších informácií arch. Mečiara vyplýva, spoločne so spracovateľom územného plánu centrálnej mestskej zóny arch. Jozefom Šoltésom hľadalo mesto ďalšie reálne možnosti. "Architekt Šoltés vypracoval vizualizáciu objektu (na obr. č. 1), ktorým by sa centrálna plocha na námestí mala prirodzene oddeliť od ostatných objektov. Verejnosť i prípadní záujemcovia sa s týmto projektom mohli oboznámiť, pretože bol na výlepnej ploche mesta pred budovou SLSP takmer šesť mesiacov. Následne prejavili záujem o odkúpenie pozemku na vybudovanie letného sedenia - cukrárne a kaviarne, štyri podnikateľské subjekty. Stanovisko dislokačnej komisie vo vtedajšom zložení však bolo zamietavé", dodal arch. Mečiar.
Nuž a potom zostalo okolo vybudovania nového objektu na námestí takmer 4 roky ticho. Až do roku 2001, keď sa o problém opäť začali zaujímať niekoľkí podnikatelia. Z ich iniciatívy vyšla i ďalšia žiadosť o odkúpenie pozemku, mestským zastupiteľstvom však táto žiadosť neprešla. Skupina podnikateľov sa ale nevzdala a koncom roka 2001 podala na mestský úrad žiadosť o prenájom pozemku č. 21120 na Námestí slobody, kde podľa pôvodného návrhu arch. Šoltésa chceli zrealizovať objekty, slúžiace na sezónne občerstvenie, ktoré by pomohli vrátiť do centra mesta aspoň kúsok života. Výbor volebného obvodu, na ktorom sa objekty majú nachádzať, mestská rada ako aj dislokačná komisia vyjadrili k tejto žiadosti súhlas. Mesto s podnikateľmi spísalo nájomné zmluvy a podnikatelia dali vypracovať štúdie, projektovú dokumentáciu, majú už aj stavebné povolenie, ba dokonca aj objednané či zakúpené kávovary, presklené chladničky na zákusky, zmrzlinový pult či nábytok na mieru. "Sme blízko nášho cieľa a môžeme v blízkej budúcnosti, v zmysle projektovej dokumentácie a predstáv odborníkov, umiestniť montované objekty na Námestí slobody v pešej zóne, ktoré tu tak veľmi chýbajú", uvádza sa v písomnom stanovisku skupiny podnikateľov, adresovanom poslancom MsZ. Stanovisko vzniklo preto, že došlo k situácii, keď poslanci na tohtoročnom júnovom zasadnutí dali návrh na hlasovanie o existencii takýchto objektov v centre mesta, pričom z 34 prítomných poslancov za ich realizáciu hlasovalo 10 poslancov, jedenásti boli proti a trinásti sa hlasovania zdržali. Ako pre Prieboj uviedol MUDr. Dušan Hustý, ktorý ako poslanec nepodporuje tento zámer, "poslanci, ktorí hlasovali proti výstavbe cukrárne a kaviarne vrátane verejného WC na námestí slobody tak urobili s odôvodnením, že námestie je srdcom mesta. Nie sme proti myšlienke vybudovať podobný objekt, prečo by sa však mal nachádzať priamo na námestí medzi historickými objektami akými sú Trojičný stĺp a Pribišov Pamätník padlých v II. svetovej vojne? Podporujeme myšlienku, aby sa objekty vybudovali v širšom centre námestia, nie v jeho bezprostrednom jadre," povedal D. Hustý. Nuž a ako vníma túto situáciu z odborného pohľadu hlavný architekt mesta Ing. S. Mečiar? "Ak budú objekty kvalitne zrealizované, nebudem ich vybudovanie chápať ako nutné zlo. Svoj profesionálny názor som si dal potvrdiť v rámci kvázi ankety piatimi renomovanými architektmi, pracujúcimi v autorizovaných ateliéroch, ktorí toto námestie poznajú. Ani jeden z nich nevyjadril k vybudovaniu demontovateľných objektov záporné stanovisko".
Aj keď sa zdá, že sistovaním (pozastavením výkonu) uznesenia, ktorým MsZ neschválilo výstavbu spomínaných objektov, ktoré môže vykonať primátor mesta, by mohol byť gordický uzol vzniknutý po hlasovaní poslancov MsZ vyriešený, nestane sa tak. Aj po tomto kroku primátora, keď sistované uznesenie musí byť nahradené novým, ho totiž môže rozťať opäť iba mestské zastupiteľstvo. Ak k tomuto problému nebude zvolané mimoriadne MsZ, môže sa tak udiať až na najbližšom, teda augustovom zasadnutí poslaneckého zboru.