Na minulotýždennej tlačovej porade OR PZ v Prievidzi sa okrem iného hovorilo aj o mravnostnej trestnej činnosti. Hovorca polície kpt. Peter Hortuláni uviedol, že za sedem tohtoročných mesiacov bolo na území okresu Prievidza spáchaných 15 trestných činov s mravnostným motívom, ako je znásilnenie, pohlavné zneužívanie, výroba detského pornografického diela. Z tejto závažnej trestnej činnosti bolo 14 činov objasnených. "Objasnenosť je skutočne vysoká, no zarážajúca je iná skutočnosť. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sme zaznamenali o 9 mravnostných trestných činov viac. Zaznamenali, pretože si myslím, a vykonané prieskumy aj z iných oblastí Slovenska nasvedčujú tomu, že mravnostných deliktov je omnoho viac, ako polícia zaznamená a vyšetruje. Veľa obetí mlčí a trestnú činnosť neoznámi v obave pred reakciou okolia. To zväčša násilníka odsúdi, ale neodpustí si štipľavé poznámky aj na margo jeho obete. Máme poznatky, že aj trestná činnosť páchaná na deťoch je v rodinách často najbližšími utajovaná, najčastejšie v snahe udržať si partnera. Sľuby páchateľov, že už viac neublížia deťom, či manželke bývajú zväčša nesplnené a v trestnej činnosti po čase pokračujú", povedal Peter Hortuláni.
Napriek tomu, že mravnostná trestná činnosť nemá sezónny charakter, predsa je len leto obdobím, kedy sa pácha v tejto oblasti viac sexuálne motivovanej trestnej činnosti. Jej obeťami sú najmä ženy, ktoré sa pohybujú v neskorých večerných a nočných hodinách samy vonku, prípadne využijú ponuku na odvoz z diskotéky od neznámych mužov. Riziko predstavuje aj stopovanie, ktoré je naozaj ruletou. Ruletou, v ktorej výhrou je bezpečný príchod domov a prehrou znásilnenie vrátane všetkých možných rizík, v najhoršom prípade aj vražda obete.
Aj takýmto trestným činom však možno predchádzať. Ženy by sa v noci mali pohybovať v skupinkách, vyhýbať sa neosvetleným miestam, nenastupovať do vozidiel k neznámym, alebo len z videnia známym osobám, o stopovaní ani nehovoriac. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj správaniu detí. Ak sa u nich prejaví náhla apatia, náhly strach, či panika, keď vstúpi do miestnosti dospelý, je to znakom, že niečo nie je v poriadku. Tak isto im treba venovať pozornosť, aj keď sa hrajú vonku, sledovať, či sa okolo detských ihrísk nepotĺkajú podozrivé indivíduá. "Rodičia by mali deti poučiť, aby nikde nešli s neznámymi ľuďmi, aby sa nedali zlákať do vchodov, parkov a neotvárali dvere od bytu, ak sú samy doma," dodal kpt. Peter Hortuláni, hovorca OR PZ v Prievidzi. Viera Klasovitá