Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Alfou a omegou, životodarnou miazgou vo fabrike je výskum a vývoj

Fabrika, o ktorej v poslednom období pospolitý ľu

Jej meno sa skloňovalo v súvislosti s futbalom, spomínali sa úspechy na medzinárodných i domácich fórach, no šepkalo, či polohlasne sa hovorilo aj o najobávanejšom fenoméne - znižovaní stavu zamestnancov. O tom všetkom sa Prieboj pozhováral s generálnym riaditeľom akciovej spoločnosti Novácke chemické závody RNDr. Ľubošom Beňom.

*Pán generálny riaditeľ, pri našom poslednom stretnutí ste prezentovali podnikateľské zámery spoločnosti na tento rok. Ako sa ich firme podarilo naplniť za prvých šesť tohtoročných mesiacov?

Prvý polrok bol poznamenaný zložitou situáciou hlavne na trhu s našimi komoditnými výrobkami, teda lúhom sodným a PVC. Očakávali sme pozitívnejší vývoj, než sme zaznamenali, výrazne nás zasiahol prepad cien lúhu sodného. Mimoriadne slabý bol január a február v odbyte, niektoré destinácie odoberali len 50 % z plánovanej kapacity. Tento sklz sa nám však podarilo v máji a júni vyrovnať. V hodnotenom období sme zaznamenali aj zoslabovanie slovenskej koruny. Nás však neovplyvnil, napriek tomu, že máme vysoký objem nákupu z dolárovej a eurovej oblasti, pretože za predaj výrobkov v spomínaných menách sme získali viac, ako sme vynaložili na nákup surovín. Keď zhrniem všetky negatíva a pozitíva, môžem povedať, že obrat v predaji výrobkov sme v prvom polroku 2002 dosiahli vo výške 2,3 miliardy korún, zisk predstavoval zhruba 52 miliónov korún. Pokiaľ sa udrží súsčasný vývoj slovenskej koruny, pokračovať bude postupné zvyšovanie cien lúhu sodného a dobrá cenová hladina PVC, nemali by sme mať problémy pri koncoročnej bilancii, pretože predpokladáme splnenie podnikateľských zámerov.

*To je jedna stránka hodnotenia podnikateľského zámeru. Vo vnútri firmy sa však toho zaiste udialo oveľa viac...

Prvý polrok bol poznamenaný vstupom nového akcionára EXAL Slovakia do firmy, teda do predstavenstva a dozornej rady akciovej spoločnosti. Vytýčili sme plán reštrukturalizácie firmy s cieľom znížiť náklady, zlepšiť flexabilitu a výkonnosť Nováckych chemických závodov. Na zmeny sme sa začali pripravovať už vlani, v tomto roku ich zrealizujeme. Prvým krokom je zníženie podielu obslužných činností na výrobe, stabilizovať postup ďalšieho znižovania nákladov a posilňovať výskumno-vývojovú základňu.

*Odčlenenie obslužných činností prinesie so sebou aj nepopulárne kroky. Môžete ich, pán generálny riaditeľ, špecifikovať?

Máme pripravený postupný plán reštrukturalizácie a optimalizácie pracovných miest v NCHZ. V ňom sa počíta so znížením stavu zamestnancov o sto v tomto kalendárnom roku, do konca budúceho by malo našu firmu opustiť ďalších dvesto zamestnancov. Po reštrukturalizácii by malo v našej firme pracovať 1500 až 1600 zamestnancov. Štyristo zamestnancov z údržby bude vyčlenených do samostatnej súkromnej spoločnosti. Tento krk sa udeje k 1. októbru 2002. Svoju prácu budú naďalej robiť pre NCHZ, zamestnávať ich však bude iný subjekt. Od novej organizácie očakávam, že bude flexibilnejšia. Nepredpokladám, že nová firma by pristúpila k radikálnemu zníženiu počtu zamestnancov, pretože úroveň technológie v NCHZ z pohľadu technického vybavenia nie je veľmi vysoká a častokrát vyžaduje veľký stupeň podielu údržby. Spomínaný prechod musí byť kontinuálny, nepredpokladám, že by mal byť dramatický. Tak ako nebola dramatická ani zmena, ktorá sa udiala k 1. augustu t.r. V Nováckych chemických závodoch už nejestvujú výrobné cechy, nahradili ich tri výrobné závody a to: závod chémie, závod plastov a závod karbidov. Zrekonštruovali sme už aj obchodný úsek, teraz je na rade technický a s ním úzko súvisí aj už spomínané odčlenenie obslužných činností.

*Vzhľadom na znižovanie stavu zamestnancov hodláte investovať do nových technológií, aby ste zabezpečili stabilný a bezpečný chod firmy?

Celý proces začal v NCHZ už pred dvomi rokmi, v súčasnosti k tejto úlohe musíme pristúpiť ešte razantnejšie. Obnova technológií je finančne memoriadne náročná. Spomeniem napríklad výrobu PVC. Keby sme chceli úplne vymeniť technológiu výroby museli by sme investovať niekoľko miliárd korún. Obmena technológií v našom ponímaní vychádza z toho, že investujeme do kvalitnejších a výkonnejších zariadení, analytických prístrojov, hľadáme spôsoby, ktoré by nám umožnili zrýchliť a zefektívniť tento proces. *Tento rok je teda, pán generálny riaditeľ, v Nováckych chemických závodoch rokom zmien.

Áno, i ja ho tak nazývam. Nie je však rokom zmeny len preto, že sme začali s dôslednou reštrukturalizáciou spoločnosti. Najdôležitejšia je skutočnosť, že rovnako ako štát aj my sa musíme dôsledne pripraviť na vstup do Európskej únie a na aplikovanie jej legislatívnych noriem, najmä čo sa týka životného prostredia, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Práve tieto oblasti sme posilnili mladými ľuďmi, ktorí vyštudovali nové vedné odbory. Spomeniem napríklad bezpečnostné inžinierstvo.

*Za nemenej dôležité však považujete posilnenie výskumno-vývojovej základne. Vlani ste aj v tejto sfére dali šancu mnohým absolventom. Ako to bude v tomto roku?

Výskum a vývoj sú alfou a omegou napredovania našej firmy. Myslím, že stačí povedať, že prostriedky, ktoré sme vložili do tejto oblasti sa nám v priebehu troch rokov vrátili štvornásobne. Obohatili sme naše výrobné portfólio a v tomto trende hodláme pokračovať. Veď vďaka našim odborníkom z výskumu a vývoja prišiel na svet nový šesťkomorový systém na výrobu plastových okien. Uzavreli sme výskum v oblasti jednej novej organickej špeciality, ktorú by sme mali vyrábať. V súčasnej dobe skončila overovacia výroba v poloprevádzke, výrobok sme poslali zákazníkovi a po jeho konečnom otestovaní a potvrdení začneme na jeseň s výstavbou výrobnej jednotky.

*Môžete byť konkrétnejší, pán generálny riaditeľ, o aký produkt ide?

Zatiaľ nie. Prezradím len, že je to výrobok, ktorý budeme vyrábať na báze domácich surovín a zapadá do nášho zámeru rozvíjať malotonážnu chémiu.

*V médiách predčasom zarezonovala informácia, že v Novákoch sa ide budovať národné vodnopólové centrum aj vďaka podpore NCHZ.

Výstavbu národného vodnopólového centra považujem za ocenenie práce ľudí, ktorí sa v Novákoch tomuto športu venujú desaťročia. Tento moderný objekt určite ešte viac zviditeľní Nováky, ale aj celú hornú Nitru. Na realizácii sa bude podieľať aj naša spoločnosť, preinvestujeme tu 42 miliónov korún. Podotýkam, preinvestujeme, nejde tu o žiadny druh sponzorstva. Verím, že centrum sa stane skutočným športovo-spoločenským centrom využívania voľného času i našimi zamestnancami.

*Spomenuli ste sponzorstvo. Nemali teda Novácke chemické závody, ako generálny sponzor nováckeho futbalu, možnosť ho pre toto mesto uchovať?

Nie je povinnosťou NCHZ podporovať šport, teda ani futbal. Našou povinnosťou je podporovať tých, ktorí sú slabí a zraniteľní. Za takých považujeme školstvo a zdravotníctvo a tie aj výraznou mierou podporujeme. V súčasnosti do nášho sponzoringu pribudla aj rekonštrukcia kina v Novákoch, podporujeme tento projekt. Jeho realizácia určite prispeje k zmyslupnejšiemu využívaniu voľného času mladými ľuďmi, pretože v týchto priestoroch by mala byť aj internetová kaviareň. Ale aby som neodbočil. V súvislosti s futbalom mi mnohí položili otázku, prečo teda sponzorujeme vodné pólo a od futbalu sme upustili. Vodné pólo vzniklo v našej fabrike, družstvo patrí permanentne k slovenskej špičke, v rámci Európy medzi šesť najlepších tímov. Kto teda robí väčšiu reklamu NCHZ? Iste, i ja považujem za úspech, že také malé mestečko ako Nováky sú, dokázalo postaviť družstvo futbalistov a prebojovať sa do II. futbalovej ligy, no keďže vedenie klubu nepristúpilo na nami navrhované riešenie, so sponzorovaním futbalu ako takého sme prestali. Navrhli sme totiž, že klub odkúpime za symbolickú korunu, ale bez dlhov. V súčasnom období, keď vstupy do výroby neustále rastú, musíme prehodnocovať každú vynaloženú korunu, aby sme sa dokázali v konkurenčnom prostredí udržať na trhu. Preto sme sa rozhodli, tak ako je už všeobecne známe.

*Na záver, pán generálny riaditeľ, čo považujete za najdôležitejšie pre spoločnosť v ďalšom období?

Udržať si postavenie na trhoch, dobré meno u zákazníkov, ktoré máme. Hodláme nadviazať na výrazné úspechy, ktoré dosahujeme v získavaní nových odberateľov karbidu vápnika. Jeho predaj sme rozšírili aj na také exotické destinácie ako je južná, stredná a severná Amerika. To je dôkazom, že naša spoločnosť je konkurencieschopná z pohľadu kvality produkcie, spoľahlivosti dodávok a kvalite obalového materiálu. Pokračovať chceme aj v dobudovávaní nového ťažobného závodu Zbudza Michalovce, nakoľko NCHZ majú podiel v Solivare Prešov. V súčasnosti prehodnocujeme rozsah investícií a rokujeme s bankami o získanie úveru. Keďže Solivary sú samostatný projekt, úver budú brať oni, nie Novácke chemické závody. No a samozrejme, z vnútrofiremného pohľadu, bude najdôležitejšie úspešne pokračovať v reštrukturalizácii firmy, posilňovaní vývojovo-výskumnej základne, ktorú považujeme za životodárnu miazgu našej firmy.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 234
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 144
 3. Od Česka až po Jadran 3 990
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 441
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 262
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 087
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 025
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 694
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračné foto.

Vo vybraných triedach pribudne i nový nábytok.


TASR 12 h
Most v Nedožeroch-Brezanoch pred rekonštrukciou

Práce by mali začať v druhej polovici augusta. Doprava medzi obcami Nedožery-Brezany a Lazany bude čiastočne obmedzená. Premávky na hlavnom ťahu na Žilinu by sa práce mali dotknúť len minimálne.


19 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa aj akú posilu zo zámoria dotiahol HKM, čo čaká na kabínu Vionu po úspešnej sezóne, prejdeme si aj účinkovanie Slovákov v Tokiu a pozrieme sa aj na to, či bude Ronaldo pokračovať v Juventuse.


17 h

Máte viac ako šesťdesiat rokov a máte pocit, že horšie vidíte? Potom je možné, že vás trápi sivý zákal.


27. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Šelma ležala neďaleko kontajnera.


a 1 ďalší 12 h

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


16 h

Občianske združenie dostalo za stavebný delikt pokutu. Predseda hovorí, že boli presvedčení o tom, že neporušujú stavebný zákon.


27. júl

Očkuje sa bez registrácie.


16 h

Už ste čítali?