Mesto Prievidza sa v oblasti odpadového hospodárstva s účinnosťou od 1. júla 2001 riadi zákonom NR SR č. 223/2001 o odpadoch. Po polročnom prechodnom období, teda od januára tohto roka, vstúpilo do platnosti aj Všeobecne záväzné nariadenie č. 57/2001 o nakladaní s komunálnym odpadom na území mesta, ukladajúce pôvodcom odpadu nakladať s komunálnym odpadom v súlade s ním. V zmysle oboch týchto právnych noriem sa za obdobie šiestich mesiacov tohto roka uskutočnilo veľa pozitívnych krokov. Niektoré z nich však na občanov zapôsobili negatívne. O podrobnejšie informácie sme požiadali odbornú pracovníčku referátu odpadového hospodárstva Mestského úradu v Prievidzi Ing. Moniku Šnircovú.
* Ako sa občania, ktorí sú v zmysle nového zákona o odpadoch pôvodcami komunálneho odpadu, stotožnili s touto novou právnou úpravou?
- Považujeme za prirodzené, že myslenie a postoj ľudí k novým, hoci aj lepším veciam nie je možné zmeniť šibnutím čarovného prútika. Vyžaduje si to veľa pochopenia, trpezlivosti, učenia a času. Je mi však ľúto, že mnohí naši spoluobčania akoby zmeny chápať ani nechceli. Svedčí o tom obrovská ľahostajnosť, prejavujúca sa nezodpovednou tvorbou čiernych skládok, ktoré sú na území mesta stále častejšie a v čoraz väčšej miere sa stávajú "ozdobou" našich sídlisk, či už hovorím o okolí kontajnerov na odpad alebo o zatrávnených plochách a verejnej zeleni, ktoré tiež nezostávajú "bez povšimnutia." Finančné náklady na takto "vyseparovaný" odpad sú až zarážajúco vysoké. Ako ilustráciu uvediem príklad: na rok 2002 bolo na likvidáciu divokých skládok v mestskom rozpočte vyčlenených 800 tisíc korún, skutočné náklady len za prvý polrok tohto roka predstavovali 1 milión 612 tisíc korún, čo je prekročenie o viac ako 100 percent. Dôsledkom tohto negatívneho javu je značné odčerpávanie finančných prostriedkov z rozpočtu pre oblasť nakladania s odpadom, ktoré by sa dali využiť omnoho účelnejšie. V konečnom dôsledku likvidáciu divokých skládok zaplatí samotný občan. Otázne je, či to nie sú vďaka nášmu nezáujmu, nedbanlivosti alebo tvrdohlavosti zbytočne vyhodené peniaze.
* Aká je situácia v počte smetných nádob? Nemajú občania tendenciu v zmysle nového zákona zvyšovať ich množstvo?
- Áno, aj neustále sa zvyšujúci počet nádob na odpad je jedným z faktorov, znižujúcim rozpočet mesta. Práve tí občania, ktorí až do platnosti nového zákona takmer zázračne neprodukovali žiaden odpad a teda ani nepotrebovali nádobu na jeho likvidáciu, majú odrazu odpadu paradoxne veľa. Ďalšiu skupinu tvorí časť občanov, ktorí síce nádobu majú, ani počet osôb v domácnosti sa nezmenil, ale so zvýšením poplatku v porovnaní s minulým rokom sa im náhle zvýšila aj produkcia odpadu a mylne sa domáhajú ďalšej nádoby. Neuvedomujú si však, aké následky by malo v tomto pípade nerozumné a neopodstatnené prideľovanie nádob. So zvyšujúcim sa počtom nádob sa totiž zvyšujú celkové náklady na odpadové hospodárstvo mesta a práve to v nemalej miere ovplyvní aj výšku ročného poplatku.
* Od čoho teda závisí výška ročného poplatku?
- Existuje veľa faktorov, ktoré negatívne ale aj pozitívne ovplyvňujú stav rozpočtu pre oblasť nakladania s odpadom a tým aj stanovovanú výšku poplatku za komunálny odpad. Vzhľadom na to, čo som uviedla v predchádzajúcich odpovediach, je otázka výšky poplatku na rok 2003 stále otvorená. Je však možné, že pri pokračujúcej nedbanlivosti a laxnom prístupe niektorých našich spoluobčanov v súvislosti s nakladaním s komunálnym odpadom, bude stanovená výška poplatku pre rok 2002 len príjemnou spomienkou.
* Vráťme sa však ešte aspoň heslovite k tomu, aké majú občania možnosti pri zbere a triedení komunálneho odpadu.
- Za účelom zberu a separácie využiteľných zložiek odpadu bol vybudovaný takzvaný zberný dvor, ktorého prevádzku zabezpečuje zmluvný partner mesta, spoločnosť TEZAS. Po predložení dokladu totožnosti majú občania v zbernom dvore možnosť odovzdať vyseparované zložky komunálneho odpadu (sklo, papier, PET obaly i objemný odpad). Od októbra t.r. pripravujeme aj zber nebezpečného odpadu (chladničky, práčky, akumulátory, farby, lepidlá a pod.). V spolupráci s firmou DETOX, s.r.o. Banská Bystrica sme v apríli tohto roka uskutočnili prvé kolo mobilného zberu nebezpečných odpadov, ktoré sa u občanov stretlo s pozitívnym ohlasom. Vyzbierali sa viac ako tri tony nebezpečných odpadov, predovšetkým akumulátorov, olejov, tukov a farieb. Druhé kolo tohto zberu plánujeme v jesenných mesiacoch t.r. V priestoroch zberného dvora majú občania možnosť odovzdať bezplatne drobný stavebný odpad v množstve 0,5 m3 (do 1000 kilogramov) maximálne dvakrát ročne resp. 1 m3 raz ročne na jednu bytovú jednotku.
* A čo povinnosť občanov zapojiť sa do zberu separovaných zložiek odpadu? Ako ju občania prijali v náväznosti na výšku ročného poplatku za odpad?
- Keďže nový zákon o odpadoch priniesol občanom povinnosť zapojiť sa do separovania komunálneho odpadu na základe systému určenom mestom, zriadili sme v meste 24 stanovíšť, kde boli rozmiestnené zberné nádoby na sklo a PET fľaše. Z tohto odpadu doteraz vyseparované množstvo predstavuje 39 ton skla a 6,8 ton PET obalov. V tomto prípade je nevyhnutné oceniť postoj všetkých občanov, ktorí sa do separácie odpadu zapojili a ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú. Žiaľ, nemožno konštatovať, že všetci občania správne chápu súvislosti medzi nevyhnutnosťou separácie odpadu, stanovenou výškou ročného poplatku za komunálny odpad a službami poskytovanými mestom, ktoré sú v poplatku zahrnuté. Nie zriedka prevláda postoj občanov - Ja za odpad platím a nie málo, tak ho aj vyprodukujem - a podľa toho sa aj správajú. Niektorí sa mylne domnievajú, že poplatok tvorí len samotný vývoz komunálneho odpadu. Neuvedomujú si pritom nové možnosti nakladania s odpadom, ktoré doposiaľ nemali. Samotný poplatok za odpad teda nezahŕňa len vývoz a zneškodnenie odpadu, ale aj možnosť bezplatného odovzdania vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu v zbernom dvore, možnosť odovzdania nebezpečných odpadov, rozmiestňovanie veľkoobjemových kontajnerov v jarnom a jesennom období, likvidáciu odpadu z rekreačných košov. V poplatku je okrem toho premietnuté aj uzavretie a rekultivácia skládky odpadov.