Začiatok školského roka poznačil v Združenej strednej škole stavebnej v Prievidzi incident, pri ktorom hlavnú úlohu zohral 16-ročný Jozef B. Chlapec v triede ukradol aj pred očami svojich spolužiakov z tašky učiteľky 500 korún. Neskôr však peniaze odhodil pod lavicu spolužiakov. Podľa polície priložil k hlave jedného zo spolužiakov plynovú pištoľ a vyhrážal sa im zabitím, pokiaľ nepovedia, že oni ukradli peniaze. S vyhrážkami skončil až potom, keď mu sľúbili, že vinu vezmú na seba. S takouto verziou prípadu však nesúhlasia pedagógovia školy. Tí sa domnievajú, že chlapec v triede žiadnu zbraň nepoužil aj keď nevylučujú, že ju vlastnil.
"Jozef B. nastúpil do našej školy v minulom roku, no štúdium prerušil, aby si odsedel trest odňatia slobody za nejaký trestný čin,", hovorí riaditeľ školy Ing. Mgr. Jozef Kobela a pokračuje: "Na začiatku tohto školského roka sa opäť vrátil do školy. Týmto incidentom si však spečatil svoj osud na našej škole, pretože bude vylúčený." Jozef B. je už vo vyšetrovacej väzbe a podľa hovorcu OR PZ Prievidza mu za vydieranie s použitím zbrane hrozí trest odňatia slobody na 1 až 4 roky.
Podľa zástupkyne riaditeľa školy Ing. Marianny Chalmovskej bol Jozef B. vcelku šikovný žiak. Problémom však bolo jeho správanie, korene ktorého možno hľadať už v rodine poznačenej rozvodom rodičov. "Snažil sa v triede vytvoriť vodcovskú skupinu, ktorú by riadil," informuje riaditeľ J. Kobela. Nie je to však problém nový, niektorí žiaci už zo základných škôl prichádzajú s modelom vodcu triedy, ktorý chce manipulovať so spolužiakmi. "Takéto správanie nemá na našej škole miesto a chceme ho vždy eleminovať už len pri drobných náznakoch," dodáva J. Kobela
Tento problém sa v Združenej strednej škole stavebnej v Prievidzi objavuje predovšetkým v triedach s dvojročným študijným odborom. Tie sú totiž určené pre žiakov, ktorí nemajú ukončenú desaťročnú školskú dochádzku. "V Trenčianskom kraji sú len tri školy, ktoré majú zriadené dvojročné študijné odbory a my sme jedna z nich. Prichádzajú k nám žiaci, ktorí napríklad neskončili ani šiestu triedu. Nemajú žiadne mentálne ani telesné postihnutie, no v poriadku nie je ich správanie. V súčasnosti máme asi 40 takýchto žiakov pričom len asi jeden či dvaja nemali zníženú známku zo správania. Učiť týchto žiakov vyžaduje od našich pedagógov takmer nadľudské úsilie. Aj preto sme žiadali Krajský úrad v Trenčíne, aby otvoril na našej škole nie dve, ale tri triedy s menším počtom takýchto žiakov. Až po tomto prípade sa nám túto požiadavku podarilo presadiť. V jednej z týchto tried by mali byť len žiaci, ktorých správanie je naozaj kritické. Po spomínanom prípade sa mi dokonca ozvala matka jedného z chlapcov, ktorý bol pri incidente v triede. Nesie to psychicky dosť zle, takže sa ocitne v triede, v ktorej nebudú žiaci s tým najhorším správaním. " dodal J. Kobela.
Aj zástupkyňa riaditeľa M. Chalmovská oceňuje prácu učiteľov v týchto triedach. "Nie je ľahké tu učiť, aj keď chlapci majú počas dvoch týždňov len štrnásť hodín teórie. Pedagógov snáď povzbudzuje len fakt, že zo štyridsiatich takýchto žiakov približne pätnásť ukončí štúdium úspešne, často aj s jednotkami. Niektorých dokonca môžeme preradiť aj do trojročného štúdia."
Aj podľa policajných zdrojov násilia na školách pribúda. Za prvých 7 mesiacov sa v okrese Prievidza mladiství vo veku od 15 do 18 rokov dopustili 10 lúpeží, 2 ublížení na zdraví a po jednom prípade vydierania, znásilnenia a výtržníctva. Podľa P. Hortulániho sa táto veková skupina podieľala na trestnej činnosti v sledovanom období viac ako ôsmimi percentami. Príčin, prečo podobných prípadov neustále pribúda je viacero. J. Kobela však vidí hlavný problém v rozvrátenosti rodín. "Je ich stále viac. V spomínanom dvojročnom učebnom odbore je asi 99 percent žiakov, ktorí žijú v neúplných rodinách. Niekedy sa mi zdá, že zníženú známku zo správania by si skôr zaslúžili rodičia a nie deti."
Prípad Jozefa B. je pravdepodobne len vrcholcom pyramídy agresivity žiakov a študentov na školách. Prípady šikanovania medzi spolužiakmi sú stále častejšie, pričom samotné deti sa o nich pred rodičmi, či pedagógmi často boja rozprávať. O to viac si dospelí musia všímať správanie mladých ľudí či už v škole alebo doma.
Marián KUCMAN
Text k snímke: V jednej z takýchto tried v Združenej strednej škole stavebnej v Prievidzi sa odohral incident, pri ktorom 16-ročný mladík vydieral spolužiakov a nútil ich priznať sa k činu, ktorý nespáchali. Snímka: autor