Skladá sa zo štyroch ročníkov, od nultého po tretí, a tak sa na ľade v tréningovom procese stretávajú päť až deväťročné deti z Prievidze i blízkeho okolia. Viac nám o hokejovej predprípravke v rozhovore prezradil jeden z jej doterajších trénerov Ing. Anton Špeťko.
Koľko hokejových nádejí momentálne trénujete a koľkí z nich sú úplní nováčikovia v tomto športe?
V predprípravke sa v súčasnosti venujeme asi 45 deťom. Počet chlapcov v nultom ročníku, to znamená začiatočníkov, je približne dvadsať. Je ich trochu menej ako v minulom roku, avšak tento počet ešte nie je uzavretý a radi medzi sebou privítame aj ďalších potenciálnych hokejistov.
V tomto roku, po víťazstve slovenských hokejistov na majstrovstách sveta, prebehol našou krajinou priam hokejový ošiaľ. Nie je teda skôr prekvapením, že počet „nových“ detí v predprípravke je nižší ako vlani?
Áno je. Je to zrejme spôsobené nedostatočným náborom na základných školách. V súčasnosti je k nim oveľa ťažší prístup. Väčšina základných škôl sa uzavrela a nie sú ochotné púšťať k sebe iný vzdelávací systém akým je aj šport. Je to spôsobené tým, že ich žiak neskôr musí z tejto školy odísť do športovej. V súčasnosti si skôr samotní rodičia hľadajú cesty k nášmu klubu a tak privedú deti k hokeju.
Nie je náročné zvládnuť pri tréningu na klzisku naraz 45 detí? Navyše mnohí, najmä tí najmladší, si iste vyžadujú aj individuálny prístup...
Ani nie, závisí to od toho, ako si tréneri usporiadajú tréningový proces. Momentálne je otázka trénerov predprípravky v riešení, a tak sa zatiaľ deťom okrem mňa venujú štyria tréneri – Jaroslav Kolesár, Milan Šagát, Stanislav Nemeček, a Marek Michalovič. Chlapcov si spravidla rozdelíme do troch kvalitatívnych skupín, pričom približne každej desiatke chlapcov sa venuje jeden tréner.
Na čo sa najviac zameriavate pri tréningu predprípravkárov?
Prvoradé je určite korčuľovanie. Chlapci musia zvládnuť základy korčuľovalia ako jazdu dopredu, dozadu, obraty. Deti vo vyšších ročníkoch majú už zložitejšie a náročnejšie cvičenia spojené s priestorovou orientáciou a gymnastickými prvkami, akými sú obratnosť, rýchlosť a tak ďalej. Neskôr sa chlapci učia práci s hokejkou bez puku i s ním.
Z celkového počtu detí v predprípravke sa koľko zvykne uchytiť a dostať sa tak do prípravky a následne do ďalších hokejových ročníkov?
Šance presadiť sa sú päťdesiatpercentné. To, že sa chlapec nepresadí, však nie je mnohokrát spôsobené jeho neschopnosťou. Často musia deti skončiť s hokejom pre zlé rodinné zázemie, slabé sociálne podmienky, nemožnosť dochádzať na ranné tréningy, či pre finančnú náročnosť hokeja. Veď do začínajúceho hráča musia rodičia investovať na hokejovú výstroj od dvoch do päťtisíc korún. Rodičia si však i tu hľadajú rôzne schodnejšie cesty a mnohí kupujú zachovalú výstroj od rodičov staršieho hokejistu. Trochu ma mrzí, že sa nedokáže presadiť viac chlapcov. Takto sa nové hokejové triedy štvtého ročníka na II. Základnej škole S. Chalupku vytvárajú s približne 20 hráčmi. K zdravej konkurencii v tíme a tak i k vyššej výkonnosti družstva by bol optimálny počet približne 30 hokejistov. Branislav BUCÁK
Text k foto: Každý mládežník MŠHK začínal s hokejom práve v predprípravke. No nie každému prípravkárovi sa podarí presadiť sa mládežníckych kategóriách a reprezentovať tak prievidzský hokejový klub i naše mesto.