Keď v roku 1977 riaditeľka Miestneho osvetového strediska v Oslanoch Mgr. Helena Švecová oslovila oslianske ženy, aby vytvorili spevácku skupinu, určite netušila, že o štvrťstoročie bude mať toto zoskupenie za sebou veľa úspešných vystúpení. Náplňou činnosti speváckej skupiny boli predovšetkým vystúpenia pri akciách organizovaných ZPOZ-om. V roku 1989 však prišlo prvé vystúpenie na folklórnych slávnostiach v Kamenci pod Vtáčnikom, v roku 1992 v Nitrianskych Sučanoch a o rok neskôr v Bojniciach. A práve od podujatia v tomto kúpeľnom meste sa spevácka skupina z Oslian premenovala na folklórny súbor Oslianka.
Uplynulo 25 rokov od vzniku súboru a jeho súčasní členovia sa rozhodli pri tejto príležitosti pripraviť jubilejný program Rok na dedine s Osliankou. Obyvateľom obce, ale aj viacerým hosťom ho predstavili v nedeľu 15. septembra v Kultúrnom dome v Oslanoch. Program poskladali z tradícií a zvyklostí, ktoré ľudí v minulosti, ale aj dnes sprevádzajú po celý rok na dedine. Počnúc Novým rokom, cez veselé fašiangy, vynášanie Moreny, oslavu Veľkej noci, stavania mája, dožinkových slávností, vinobranie až po Vianoce. Nevynechali však ani také veselé udalosti v živote človeka, akými sú svadba a krstiny. Zneli ľudové piesne, pekné riekanky, ale aj veselé dialógy, ktoré rozosmiali divákov. Veď koho by nerozveselila oblievačka, či vtipné rozprávanie chlapov na krštinách, ktorí nového človiečika privítali niekoľkými pohárikami "tuhého". Na záver vystúpenia päťnásťčlenný súbor zaspeival pieseň k Sedembolestnej Panne Márii, ktorá v ten deň mala svoj sviatok.
Medzi gratulantmi, ktorí prišli k štvrťstoročiu Oslianky zablahoželať, nechýbal ani starosta obce RNDr. František Szalay. Vo svojom príhovore ocenil, že bývalí aj súčasní členovia súboru sa snažia uchovať v povedomí ľudí tradície našich predkov a sú propagátormi slovenských ľudových piesní. Osobitne potom ocenil najaktívnejších členov súboru za celé jeho dvadsaťpäťročné účinkovanie.
Organizačná vedúca Oslianky Mária Črepová pre Prieboj povedala, že súbor sa už pravidelne zúčastňuje na festivaloch, navštevuje domovy dôchodcov v Partizánskom a Nitrianskom Pravne. "Naše úsilie však už deväť rokov smeruje hlavne k vianočnému turné s koledami. Znamená to, že s vianočnými piesňami a zvykmi cestujeme po obciach a mestách a všade prinášame tú nádhernú vianočnú atmosféru. Ľuďom sa to páči, vždy chcú, aby sme prišli aj o rok," dodala M. Črepová. Umelecký vedúci súboru Ladislav Jakal doplnil, že Oslianka vystupuje v obci aj pri ďalších príležitostiach počas celého roka. Za mnohé môžeme spomenúť napríklad fašiangy, či stavanie mája.
A aká je budúcnosť Oslianky? "Ťažko povedať, pretože priemerných vek našich členov je asi 50 až 55 rokov," zdôrazňuje M. Črepová a pokračuje: "Najstarší muž v súbore má viac ako 70 rokov. Snažíme sa oslovovať aj mladých ľudí, no v období, keď prídu do puberty zo súboru odchádzajú. Napriek tomu aj v programe Rok na dedine s Osliankou účinkovali mladé dievčatá, preto veríme, že medzi nami vydržia. Je to naša budúcnosť." Marián KUCMAN
Snímky: autor
Text k snímke 1: Jubilujúci folklórny súbor Oslianka sa snaží, aby sa slovenská ľudová pieseň, ktorá má medzi ľuďmi stále svoje miesto, aj naďalej zachovávala a hlavne prenikla aj do povedomia mladej generácie.
Text k snímke 2: Starosta obce Oslany RNDr. František Szalay (vľavo) prevzal počas programu od členov Oslianky dožinkový veniec.