Seminár zavŕšil a bol odborným vyvrcholením výstavy s rovnomenným názvom, ktorá bola na Bojnickom zámku verejnosti sprístupnená tri mesiace. Autorka výstavy a hlavná organizátorka sympózia Mgr. Katarína Malečková Prieboj informovala, že na stretnutí sa zúčastnili pracovníci múzeií, Slovenskej akadémie vied a Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Pôvodne mali prísť do Bojníc aj pracovníci z pražských múzeí, no kvôli odstraňovaniu následkov augustových povodní v expozíciách múzeí svoju účasť odvolali. "Všetci účastníci stretnutia sa venujú historizmu. Vymenili sme si rôzne skúsenosti a poznatky, ktoré sme získali z tohto obdobia. Teší nás, že mnohé fakty, ktoré na našom seminári odzneli neboli doteraz na Slovensku nikde publikované," zdôraznila Katarína Malečková.
Historizmus, teda obdobie druhej polovice 19. storočia, je podľa K. Malečkovej veľmi zložité: "Na Slovensku je to "pole neorané". V tomto období došlo k dôležitým spoločenským a technickým zmenám. Končia rôzne cechy a vznikajú manufaktúry. Do popredia sa dostávajú bohatí mešťania, ktorým však chýba, že oproti šľachte nemajú svoje umelecké slohy. Preto si mnohé predmety, mnohokrát užitkové, dávajú remeselníkom zdobiť a kopírujú pri tom predchádzajúce slohy. Často sa preto na predmetoch, napríklad hodinách, či príboroch objavuje viacero rôznych slohov. Niekedy už takéto zdobenie skĺzlo až ku gýčovosti. O tomto všetkom, v širších súvislostiach sme teda na seminári hovorili."
Spomínaná výstava Historizmus v umeleckom remesle sa stretla u návštevníkov s mimoriadne priaznivým ohlasom. Ako sme sa od Kataríny Malečkovej dozvedeli, výstava bude od 18. októbra inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Marián KUCMAN
Text k snímke: Výstava Historizmus v umeleckom remesle, ktorá bola na Bojnickom zámku prístupná celé leto sa stretla s veľkým záujmom návštevníkov. Snímka: autor