Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Majsterka Európy vo víťazstvo veľmi neverila

Posledný septembrový víkend sa v bieloruskom Minsk

. Na šampionáte mal zastúpenie aj náš okres v osobe 16-ročnej Dušany Čiernej, členky KK FKŠ Prievidza. Predstavila sa v reprezentačnom družstve Slovenska v kategórii 16 až 17-ročných dievčat. Spolu s Barborou Buchtovou (Ekonóm Bratislava) a Lindou Málikovou (Harmónia Bratislava) si počínali vynikajúco a získali na majstrovstvách Európy v karate - kata (predvedenie zostáv bojových techník) družstiev zlatú medailu. Viac nám o samotnom vystúpení slovenského reprezentačného tímu prezradila víťazka medzinárodných turnajov Slovakia open 2001, Novohrad open 2000, víťazka viacerých kôl Slovenského pohára a najnovšie i majsterka Európy - Dušana Čierna.

Dušana, očakávala si zisk zlatej medaily, alebo je pre teba úspech slovenského družstva príjemným prekvapením?

V kútiku duše som v to dúfala, no v skutočnosti som veľmi neverila, že sa nám podarí priviezť najcennejšiu medailu. So zvyšnou dvojicou dievčat z tímu, ktorá je z Bratislavy, som trénovala iba cez víkendy a nezdalo sa mi, že to bude na zisk zlatého kovu stačiť. Na druhej strane náš sensei Ing. Ladislav Klementis vzhľadom na to, že Slovensko dominovalo na majstrovstvách Európy posledných sedem rokov, inú možnosť ako byť prvý ani nepripúšťal. Dokonca nám pred podujatím povedal, že ak nevyhráme, pôjdeme z Bieloruska domov peši.

Mohla by si nám priblížiť cestu slovenského družstva až na najvyššiu métu?

Na majstrovstvách Európy sa v našej kategórii predstavilo desať reprezentačných výberov. Hneď v úvode pri žrebe nám priala šťastena, keď sme prvé kolo nemuseli absolvovať a prvý raz sme vstúpili na žinenky až v semifinále. Keďže obaja porazení semifinalisti získavajú bronzovú medailu, znamenalo to, že sa už s prázdnymi rukami na Slovensko nevrátime. V súboji o postup do finále sme narazili na reprezentačné družstvo Nemecka. Mala som veľkú trému a neverila som, že sa nám podarí cez tohto kvalitného súpera prebojovať. Pôsobili sme však lepším dojmom a čo je najdôležitejšie, podarilo sa nám o tom presvedčiť aj rozhodcov, ktorí nás pomerom hlasov 2:1 v náš prospech „posunuli“ do bojov o zlatú medailu. Vo finále nás čakali Rusky, ktoré si hladko (3:0) poradili s domácou reprezentáciou. Pred finálovým duelom sme s dievčatami celé popoludnie trénovali, no absolútne sa nám nedarilo. Rozhodcovia, ktorí boli prítomní na našom tréningu sa len usmievali a krútili hlavami nad tým, že nám vôbec nevychádzajú nacvičované techniky. No my sme sa tým našťastie nenechali odradiť. V samotnom finále sa predstavil najskôr výber Ruska, ktorý pred takmer vlastným publikom „zožal“ veľké ovácie. Dievčatá boli veľmi dobre zosynchronizované, avšak zdalo sa mi, že cvičili pomaly a ich techniky boli dosť nereálne. Po nich sme sa predstavili my. Náš „synchrón“ nebol síce taký kvalitný ako mali Rusky, ale naše cvičenie zahŕňalo ťažšie prvky, boli sme rýchlejšie, efektívnejšie, tvrdšie a teda určite aj reálnejšie. Ocenila to i trojica arbitrov, ktorá sa nedala zmiasť Ruskám nakloneným publikom a zhodne rozhodla v náš prospech. Bola som veľmi šťastná, veď je to dosiaľ môj najväčší medzinárodný úspech.

Kedy a kde sa najbližšie opäť predstavíš ma medzinárodnej scéne?

Mohla by som sa predstaviť na Svetovom pohári, ktorý sa uskutoční v decembri v Maďarsku. Moja účasť ešte nie je doriešená, závisieť to bude na tom, či si udržím výkonnosť ako aj na financiách karatistickej federácie. Práve pre ich nedostatok som sa nemohla zúčastniť minulý víkend na Svetovom pohári v Novom Sade. Okrem toho mi reprezentačný tréner povedal, že nie je vylúčené ani to, že by som sa prebojovala do seniorského reprezentačného družstva a budúci rok sa s ním zúčastnila na Majstrovstvách sveta v Portugalsku, kde bude Slovensko obhajovať zlaté medaily. Ak sa však v budúcnosti chcem presadiť v seniorských kategóriách, bolo by dobré, keby som bola viac na očiach reprezentačných trénerov, teda v Bratislave. Aj z toho dôvodu by som chcela po ukončení prievidzského gymnázia študovať na FTVŠ v našom hlavnom meste.

Text k foto1: Na medzinárodnom karatistickom sústredení v Kováčovej trénovala Dušana Čierna (vpravo) spolu s Dominikou Szabovou z Poluvsia. Práve na tomto sústredení „padla do oka“ slovenskému reprezentačnému trénerovi.

Text k foto2: Dušana Čierna so svojimi trofejami, ktoré si vybojovala na majstrovstvách Európy.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 653
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 470
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 113
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 222
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 097
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 468
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 513
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  3. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  4. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  5. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  6. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  7. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  8. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 684
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 774
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 302
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 840
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 11 995
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 507
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 021
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 024
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

V derby v Nitrianskych Sučanoch sa z víťazstva o triedu radovali domáci.

V šlágri najvyššej oblastnej súťaže ObFZ Prievidza sa zrodila remíza, v derby sa z víťazstva o triedu radovali hráči druhých Nitrianskych Sučian.


a 1 ďalší 8m

Druhé Lednické Rovne prehrali a OFK Baník tak môže oslavovať druhý postup v priebehu jedného roka, keď má na čele nedostižný desaťbodový náskok.


1 h
Ilustračné foto.

Na miesto smeruje zásahový tím.


SITA 5 h
Sklársky skanzen Sklenný dom.

Obyvatelia Valaskej Belej sa pôvodne živili pasením oviec a salašníctvom. Neskôr to bolo poľnohospodárstvo. Nízka kvalita pôdy, zaostalé poľnohospodárstvo a relatívna preľudnenosť kraja boli jednou z hlavných príčin, ktoré nútili obyvateľov hľadať iné formy existencie, ako bolo tradičné obrábanie zeme.


16 h

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  3. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  4. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  5. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  6. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  7. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  8. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 684
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 774
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 302
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 840
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 11 995
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 507
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 021
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 024
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu