Už v minulom vydaní Prieboja sme priniesli informácie týkajúce sa predovšetkým evidencie voľne žijúcich ohrozených druhov zvierat a rastlín. Zmeny do tejto oblasti priniesol zákon 237/2002 Z. z. Zaujímavé však je, že predmetom tejto právnej normy nie sú len živé zvieratá a rastliny, ale aj neživé exempláre.
Čo sú vlastne neživé exempláre? Hovorí Anna Tesáčková z odboru životného prostredia Okresného úradu v Prievidzi: "Medzi neživé exempláre zaraďujeme akékoľvek trofeje, vypreparované živočíchy, kože, lebky alebo medvedí žlčník. Patria sem však aj výrobky z chránených zvierat, ako sú napríklad opasky, remienky na hodinky, kabelky, či topánky. Pri flóre sú to predovšetkým sušené rastliny, herbárové položky, rôzne lieky, čaje alebo rastlinné výťažky."
Majitelia takýchto preparátov si ich držbu musia podľa spomínaného zákona legalizovať. Vypracujú si presný zoznam exemplárov, uvedú v ňom jeho slovenské aj vedecké meno, opíšu ho, uvedú množstvo, dátum a spôsob nadobudnutia. "Samozrejme, ak je preparát starší a nedá sa presne určiť čas a spôsob nadobudnutia, stačí v zozname uviesť aspoň predpokladaný rok," upresnila A. Tesáčková. Spôsob nadobudnutia neživých exemplárov môže byť rôzny. V prípade lesnej zveri je to lovom, ale napríklad aj dedením, darovaním, kúpou, či dokonca nájdením.
"Najčastejšími držiteľmi rôznych neživých exemplárov sú u nás poľovníci či poľovnícke združenia, múzeá, školy a záujmové prírodovedné krúžky. Každá z týchto organizácií by mala vypracovať zoznam exemplárov a predložiť nám ho na potvrdenie. Ak sa tak stane, majú všetky neživé exempláre v legálnej držbe. Vypracovali sme preto základnú informáciu pre tieto inštitúcie, poslali im ju. Chceme totiž, aby si všetci splnili povinnosť, ktorá im z nového zákona vyplýva. Pokiaľ bude mať niekto nejasnosti v tomto smere, radi mu poradíme," zdôraznila A. Tesáčková.
Oproti predchádzajúcim právnym predpisom je zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín prísnejší. V mnohých paragrafoch sa už prispôsobuje európskym normám. "Je to logické. Ak predpokladáme, že Slovensko sa stane v najbližších rokoch členom Európskej únie, museli by sme tieto právne predpisy opäť meniť. Prijatý zákon č. 237/2002 Z. z., ktorý nadobudol platnosť 1. júla, je už preto v mnohých smeroch európsky," dodala A. Tesáčková.
Marián KUCMAN
Text k snímke: Preparované zvieratá, či len ich časti, ale napríklad aj sušené rastliny v herbároch, sú v mnohých prípadoch vzácnymi muzeálnymi exponátmi. Okrem toho sa s neživými živočíchmi často na hodinách prírodopisu a biológie, ako s učebnými pomôckami, stretávajú aj žiaci a študenti. Zákon, ktorý je v platnosti od júla t. r. prikazuje všetkým, ktorí takéto preparáty vlastnia, zlegalizovať ich držbu. Stačí spísať ich zoznam so základnými údajmi a poslať ho na odbor životného prostredia OÚ v Prievidzi. Snímka: autor