Inaugurácia novej poštovej známky, ktorá je vždy malým umeleckým dielom, je významnou a nie každodennou udalosťou. Bojnický zámok sa v sobotu 12. októbra stal miestom takéhoto aktu, vzácnejšieho o fakt, že išlo o kultúrno - spoločenskú akciu medzinárodného významu. Čo jej predchádzalo? Ešte v minulom roku bola vyhlásená súťaž o najlepší návrh slovensko - čínskej známky. Prihlásili sa do nej nielen štyria slovenskí, ale aj čínski výtvarníci. Autorom víťazného návrhu sa nakoniec stal akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej. Novú slovenskú - čínsku známku v hodnote 18 Sk sme vám už na stránkach Prieboja predstavili, preto len pripomenieme, že je na nej zobrazený Bojnický zámok a terasy v čínskom Handane.
Na samotnej inaugurácii novej poštovej známky sa v Huňadyho sále Bojnického zámku zúčastnila aj čínska delegácia, ktorú viedla Sheng Huiping, zástupkyňa riaditeľa Štátnej pošty v Číne a na Slovensku sa k nej pripojil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Yuan Guisen. Obaja vo svojich príhovoroch ocenili, že vznikla iniciatíva na vydanie spoločenej známky a že sa ju podarilo zrealizovať. Nezabudli pripomenúť, že v ten istý deň bola inaugurácia tejto známky aj v Číne. Riaditeľka odboru pošty na Ministrstve dopravy, spojov a telekomunikácii SR Ing. Jarmila Brychtová zdôraznila, že vydaním spoločnej známky obe krajiny naplnili jednu z dôležitých úloch, ktorú deklaruje Svetová poštová únia, teda spoluprácu jej členských krajín. Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Jaroslav Dobrotka ocenil vynikajúcu prácu akademického maliara Rudolfa Cigánika, ktorá zaujala nielen u nás, ale aj v Číne. Jeho návrh bol najlepší aj preto, že Bojnický zámok a terasy v Handane pôsobia na známke tak, akoby stáli vedľa seba. Tento fakt má len zdôrazniť piateľstvo medzi Slovenskom a Čínou. Najvýznamnejší hostia z Číny aj zo Slovenska spolu s Rudolfom Cigánikom uviedli známku do života tým, že ju po pokropení šampanským nalepili na obálku a podpísali sa na ňu.
Súčasťou slávnostného podujatia bol aj predaj poštových cenín, vrátane poštových známok a pečiatkovanie príležitostnou pečiatkou. Rudolf Cigánik zároveň v Západnom krídle Bojnického zámku otvoril aj výstavu svojich výtvarných diel. K neopakovateľnej atmosfére sobotného popoludnia na Bojnickom zámku prispelo svojim vystúpením aj svetoznáme Trávničkovo kvarteto a výberom piesní zo známych muzikálov speváčka Marcela Molnárová. Čínskych hostí však svojim temperamentom najviac zaujali deti z Folklórneho súboru Malý Vtáčnik.
Aj keď sa slávnostná inaugurácia známky nezaobišla bez drobných nedostatkov, predsa bol jej vstup "do života" dôstojný. V týchto dňoch už známku ponúkajú naše pošty a to buď v hodnote 18 Sk alebo vďaka perforácii aj v menších hodnotách.
Marián KUCMAN
Snímky: autor
Text k snímke 1: Akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej sa ako autor novej slovensko - čínskej známky podpisuje počas jej inaugurácie na obálku, kde bola po prvý raz nalepená.
Text k snímke 2: Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Jaroslav Dobrotka (vpravo) odovzdal dar čínskemu veľvyslancovi na Slovensku Yaunovi Guisenovi.