V atletickom klube Baník trénujú iba bežci

V poslednej dobe neprenikajú do naše redakcie okre

V minulosti sa atléti prievidzského klubu venovali rôznym disciplínam, skoku do diaľky, skoku do výšky, prekážkovému behu, vrhačským disciplínam, v podstate takmer všetkým „odvetviam“ atletiky. A aká je súčasnosť? To nám prezradil predseda Atletického klubu Baník Prievidza Ondrej Hanzlík, ktorý zastáva tento post od roku 1999, kedy prevzal predsednícku funkciu po Margite Bujnovej: „ Súčastnosť je, žiaľ, úplne iná ako bohatá história tohto klubu. V dnešnej dobe sa venujeme iba bežeckým disciplínam. V klube pôsobí približne 15 aktívnych členov, z čoho je prevažná väčšina mládežníkov a zvyšok sú vetráni.“

Prečo už vo vašom klube netrénujete aj iné atletické disciplíny?

„Je to spôsobené podmienkami, aké náš klub má. V Prievidzi boli vždy v popredí iné športy ako basketbal či futbal a atletika bola v úzadí aj u sponzorov. Ani v súčasnosti nie je situácia iná, nemáme adekvátne materiálne podmienky, ani finančné možnosti na to, aby sme sa venovali ostatným atletickým disciplínam. Nemenej významným dôvodom je absencia kvalifikovaných trénerov. V klube trénujem iba ja a tak by som sa jednak nestíhal venovať iným disciplínam a na druhej strane nemám na to ani potrebnú kvalifikáciu, čo by sa osrazili na kvalite tréningového procesu.“

Prievidzský atletický klub má vo svojich radoch iba mládežníkov a veteránov. Môžete nám vysvetliť, prečo úplne chýba kategória dospelých?

Na čele klubu ste od roku 1999. Ako hodnotíte činnosť Baníka od tohto obdobia?

S prihliadnutím na naše možnosti, som s činnosťou vcelku spokojný. Teší ma, že naši bežci zaznamenali viacero dobrých umiestnení na významných podujatiach, ako aj to, že sa nám podarilo v hodnotení slovenských klubov na majstrovských pretekoch výrazne napredovať. Veď v roku 1998 náš klub v hodnotení približne stovky atletických klubov na Slovensku ani nefiguroval. V nasledujúcom roku, keď som prevzal predsednícku funkciu, sme obsadili obsadili 71. miesto, v roku 2000 sme boli i dve priečky lepší a vlani to už bolo vynikajúce 29. miesto. A to sme si všetky body do hodnotenia, na rozdiel od iných klubov, vybojovali iba behmi. Suverénne najúspešnejším naším atlétom je Martin Urbanovský, ktorý pravidelne dosahuje popredné umiestnenia na pretekoch v našej krajine ale aj v zahraničí. Z množstva jeho úspechov je ťažké niečo „vypichnúť“, medzi najvýznamnejšie určite patrí minuloročný titul majstra sveta v behu do vrchu v kategórii do 17 rokov.“

Aké najvýznamnejšie umiestnenia ste získali v nedávno skončenej sezóne?

„O najväčšie úspechy sa opäť postaral Martin Urbanovský. Na majstrovstvách sveta juniorov v behu do vrchu obsadil 15. miesto, keď bol najlepší spomedzi bežcov ročníka 85. V tejto vekovej kategórii môže Martin behať ešte dva roky a tak má veľkú šancu získať medzi juniormi medailu. Martin zvíťazil aj na majstrovstvách Slovenska v behu do vrchu a vyhral Slovenský pohár. V Slovenskom pohári v behu do vrchu sa darilo aj veteránom Jánovi Meszárošovi a mne, keď sme dosiahli niekoľko zaujímavých umiestnení. Ján Meszároš získal aj medailu na majstrovstvách Slovenska v lesnom behu. V cezpoľnom sa opäť darilo Martinovi Urbanovskému, ktorý medzi dorastencami získal striebro a medzi juniormi bronz. Na halových majstrovstvách Slovenska sa výbornými výkonmi prezentovala Monika Bednáriková, ktorá obsadila v behoch na 60 m a na 200 m piate a ôsme miesto. Je potešiteľné, že výkonnostne napredovali aj ďalší naši bežci Juraj Chrenko ml., Ivan Homola, Michal Humaj, Martina Hanzlíková, Janka Píšová a Katka Uhliariková. Verím, že v budúcej sezóne nejeden z nich dosiahne pekné umiestnenia na dôležitých pretekoch.“

Text k foto: Ondrej Hanzlík je stále aktívným bežcom a pravidelne sa zúčastňuje na pretekoch veteránov.