Bratislava mu nedala dýchať, hory určili jeho cestu

Stretneš človeka, roky sa s ním mínaš, slovko dve

Stačí však jedno zastavenie, keď čas je pozorne sa započúvať do rozprávania. Poznanie a údiv ti doširoka roztvoria oči, od prekvapenia nestíhaš všetko ani poriadne vnímať.

Stretávaš človeka, roky sa s ním míňaš a ani len netušíš o jeho nesplnenom sne z mladých liet, o láske k horám, dávnym predkom, črepine keramiky niekoľko storočí starej, čo z krtinca dostala sa na svetlo, alebo kúsku kameňa, ktorý pre neho nie je obyčajným. Vidí v ňom čosi viac, vie z neho čítať. Rovnako z hôr. Ty kráčaš lesnou cestou, azda príroda sama ju pre pocestných vytvorila, on však vie, že pred tisícročiami to mohol byť ochranný val, či vstupné brány k vysokohorským osídleniam, ktoré pochádzajú spred obdobia, kedy sa na našom území osídlili prví Slovania. A práve o tom období dokáže Lukáš GREŠNER, lebo o ňom je reč, zaujímavo rozprávať, prebudiť obrazotvornosť a to nielen slovami, pretože čo zaujímavé vidí, hneď aj odfotografuje. Nečudo, je známym prievidzským fotografom.

Bratislava ho dusila

Už ako malý chalan sa Lukáš Grešner odlišoval od svojich rovesníkov. Lákalo ho výtvarné umenie a modelovanie. Tieto dva odbory aj navštevoval u manželov Štrompachovcov v Ľudovej škole umenia v Prievidzi. To predurčilo i jeho pozdejšiu profesionálnu orientáciu. Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave výtvarnú fotografiu, maturoval aj z dejín umenia. Vždy k ním mal blízko, tu sa k dejinám jeho vzťah prehĺbil a zrodila sa túžba. Túžba, stať sa archeológom. Túžba však zostala túžbou, nesplneným snom. Dodnes na to obdobie nostalgicky spomína, na sklamanie, ktoré prežíva každý mladý človek, keď sa nemôže uplatniť v tom, čo mu je najbližšie.

Život sa však uberal ďalej. Ľukáš Grešner svoj záujmem o cestovanie a spoznávanie naplno uplatnil, keď pracoval v Československej tlačovej kancelárii. O tomto období hovorí: "V ČSTK som pracoval dva roky, dostal som sa na také miesta, kde obyčajný smrteľník nevkročí. Potom som však z Bratislavy odišiel. Možno som urobil chybu, nepremýšľam v týchto dimenziách. Nemohol som však v tomto meste žiť. Bratislava ma dusila, chýbali mi hory. Naplno som sa začal venovať hornej Nitre, tvoril publikácie o jej prírodných krásach." Nie je sa preto ani čo diviť, že Lukáša možno stretnúť takmer v každej obci, ktorá sa chystá oslavovať jubileum. Nielen z komerčných dôvodov, dominantný je jeho záujem o históriu, pamiatky, o osudoch našich predkov dokáže počúvať hodiny a hodiny. "Je tragédiou, že štát nedokázal v minulosti, a ani súčasnosť nie je o nič lepšia, finančne vykryť záchranu niektorých historicko-umeleckých pamiatok, mnohé sú v žalostnom stave. Žiaľ, niekedy ani v obciach nevedia doceniť hodnotu toho, čo im tam po predkoch zostalo. Nepochopím, kto napríklad mohol súhlasiť, aby pred najvýznamnejšou európskou barokovou pamiatkou v Prievidzi z papierníctva vznikla krčma."

Amatér s úžasným poznaním

Vždy keď mohol, Lukáš Grešner zvrtol reč na už spomínané historické obdobie, čo učarovalo mu. O sebe sa mu nechcelo vravieť, no o archeologických skvostoch hornej Nitry... Akoby bol živou encyklopédiou, keď začal hovoriť o jaskyni na Hrádku v Kamenci pod Vtáčnikom, o okresaných kameňoch, majúcich tvar prilby, o Malinovej, kde sa kedysi ryžovalo zlato, o tajomných ohradách z kameňa v Podhradí, ktorých pôvod a účel nevedia vysvetliť ani najstarší pamätníci, o najhustejšie osídlenom území nášho regiónu, podľa neho to boli Opatovce nad Nitrou, Kocurany, obe strany pohoria Magura až po Ovšiar. Je presvedčený, že archeológovia by tu našli svoj raj. "Zaujali ma informácie, že v historických dokumentoch nie je jasne zaarchivované, kde stál Prievidzský hrad. Mám silné indície, že to bolo niekde na Banskej. Našlo sa tu veľa úlomkov z keramiky, no nasvedčujú tomu aj terasy, smerujúce na Malú a Veľkú Lehôtku, ale aj prudký zráz na jednej strane kopca. I jeho zloženie ma v mojej domnienke utvrdzuje, je štrkovitý, rastú na ňom nezvyčajné rastliny," hovorí Lukáš Grešner.

Kto bol prvý

Na otázku, ktorá najviac vŕta hlavou Lukášovi Grešnerovi, či skutočne Kelti žili pred naším letopočtom na hornej Nitre alebo nie, môže priniesť jednoznačnejšiu odpoveď len dôkladný archeologický výskum. Osídlením nášho regiónu sa v minulosti zaoberali mnohí zaslúžili bádatelia, ktorí buď ako amatérski pamiatkári alebo profesionálni archeológovia zachraňovali pamiatky a zadokumentovali ich. Predsa však, podľa L. Grešnera existujú lokality, ktoré nie sú prebádané. Prečo, asi nie je ani potrebné hovoriť.

Za obdobie, počas ktorého sa venuje svojmu koníčku a čiastočne napĺňa svoj sen z ranej mladosti, nazbieral Lukáš mnoho úlomkov z keramiky i železa, kameňov, objavil zaujímavé lokality. Nie, sám sa nechytá žiadnych vykopávok. Keby ho však oslovili odborníci, rád by sa na arechoelogickom výskume zúčastnil. Naučil sa, ako s nálezmi narábať, ako ich ošetriť, uskladniť. "Je mi ľúto, že občania nemajú možnosť vidieť predmety, ktoré sú svedectvom našej histórie. Žiaľ, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi nemá svoje priestory a tak všetky vzácne nálezy ležia v depozite. Sú to nádherné veci, je mi z toho smutno. Predstavte si, v depozite je uložená čelusť z mamuta, ktorú našli v Bojniciach. Inde by sa ňou pýšili, pracovníci nášho múzea nemajú možnosť," s trpkosťou v hlase konštatuje L. Grešner. Nielen v depozite trávi svoj čas, i keď najviac ho to ťahá von, v dohľadnej dobe si chce zobrať pod drobnohľad Vtáčnik, rád sa "zahrabe" aj do archívnych dokumentov. "Sú tam skvosty", vraví, "a práve v archíve som sa dozvedel, že hrnčiarsky cech bol aj na dedine nielen v meste, konkrétne v Brezanoch."

Sám, po vlastných alebo na bicykli

Aspoň raz za štrnásť dní to ťahá Lukáša Grešnera von, do prírody. Jeho bádanie a hľadanie odpovedí je o niečom inom, než je bežná turistika. Najradšej má obdobie pozdnej jesene, keď stromy zhodia svoj šat, vtedy vidieť krivky prírody. Tie, čo sama vytvorila, ale i tie, čo podľa L. Grešnera boli dielom našich prapredkov. Nafotografuje, skontaktuje sa s odborníkmi, veľa mu pomohla, podporovala ho a usmernila archeologička PhDr. Marta Remiášová, konzultuje s nimi, tvorí si vlastný názor.

A viete, že poznávanie histórie v takom atraktívnom prostredí akým horná Nitra je, by mohlo pomôcť rozvoju cestovného ruchu, či agroturistiky? "Stačí, keby sme sa dali dohromady viacerí s rovnakým zanietením a záujmom, čo pre nás poznanie je najvzácnejšie, spojili sa s odborníkmi... Viem si to v reáli predstaviť, napríklad v miestach, kde sa ťažila ruda a vzácne kovy. No nesmeli by byť medzi nami zberatelia - vykrádači nálezísk, ktorí detektormi kovov hľadajú predmety v zemi a potom ničia, ničia. Na seriózny archeologický prieskum by postačili zanietení študenti, niekoľko odborníkov a mohli by sme byť o poznanie bohatší," s dávkou fantázie dodáva.

Zatiaľ fantázie, čas však možno ukáže, že mal pravdu, že jeho cesta za poznaním nebola márna. Viera KLASOVITÁ

Texty k foto

1. Nad Kamencom pod Vtáčnikom ho zaujala táto jaskyňu. Povedzte, nezdá sa vám, že tie kamenné kvádre sú tam umelo vložené? No nielen to ho trápi, ale fakt, že ten kto vedel o jaskyni, skôr ju dokonale vyplienil, znehodnotil. Predsa v nej našiel L. Grešner čosi čo ho zaujalo. Len v jednej časti jaskyne bola dokonale prepracovaná hrnčiarska hlina. Žeby niekdajšie skladisko?

2. Autoportrét - Lukáš Grešner

3. Môžu byť takéto ohrady dielom prírody, čo znamenajú? Na tieto otázky nepozná zatiaľ odpoveď.

4. Časť Malinovej zvaná Roboty. Kamene - pozostatok z čias, keď sa v tejto lokalite ťažilo zlato.

5. V Hradci učarovali L. Grešnerovi takéto kamene. Sú dva vedľa seba, pravdepodobne boli upevnené na pevných koloch a popísané. Podobajú sa na prilby, no povedzte dokáže to sama príroda vytvarovať?

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 048
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 013
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 250
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 454
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 569
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 077
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračná fotografia.

Cieľom je rozvíjať čitateľské zručnosti.


TASR
Obria stolička pri Lehote pod Vtáčnikom.

Obria stolička zastrešuje posedenie.


V Handlovej je rozmiestnených 39 nádob na kuchynský olej.

K dispozícii majú v meste 39 nádob.


TASR

LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 048
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 013
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 250
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 454
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 569
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 077
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu