Zoologická záhrada Bojnice patrí bezpochyby k nájznámejším inštitúciám na hornej Nitre. Vlaňajší rok hodnotia jej pracovníci jednoznačne ako úspešný a to hneď z viacerých aspektov. I keď čísla sú zväčša nudné, predsa sú aj v prípade ZOO Bojnice objektívnym meradlom vlaňajšej úspešnosti.
Návštevnosť
sa v roku 2002 zvýšila o viac ako 56 tisíc ľudí, takže bránami záhrady prešlo presne 369 874 návštevníkov. "Nie je to samozrejmosť," hovorí Ivan Kmeť z bojnickej ZOO a dodáva: "V predchádzajúcich dvoch rokoch návštevnosť v našej záhrade klesala, vlani teda nastal pozitívny obrat." Doteraz najviac obdivovateľov zvierat prišlo do ZOO Bojnice v roku 1986 - viac ako 520 tisíc. Vlani dokonca bránami záhrady prešiel aj 18-miliónty návštevník. Jedenásťročného Petra Hlavačku z Prievidza čakala odmena v podobe prehliadky záhrady a jej zákulisia.
K úspechom vlaňajšieho roka v ZOO Bojnice treba zaradiť aj viaceré vzácne odchovy ohrozených druhov živočíchov. "Za mnohé vzácne živočíchy spomeniem napríklad päť mláďat chochlačky bielookej, po tri mláďatá lamy huanako a kozy bezoárovej krétskej. Na svet prišli aj mláďatá ocelota, paviána pláštikového, koňa Przewalského, zebry Chapmannovej, plamienky driemavej, ary modrožltej či korytnačky zelenkastej," vymenoval I. Kmeť aspoň niektoré mláďatá vzácnych živočíchov. Zoologická záhrada prevzala vlani do svojej starostlivosti 41 jedincov nájdených vo voľnej prírode. Z tohto počtu bolo až deväť myšiakov lesných, päť bocianov bielych, štyri jastraby krahulce, ale aj jeden medveď, tri labute hrbozobé alebo dva veľké jastraby. Späť do prírody pracovníci záhrady vrátili po štyri sliepočky zelenonohé a belorítky domové, jedného bociana bieleho a jastraba krahulca.
Zoologická záhrada má za sebou aj viaceré budovateľské úspechy. Výstavba Záchytného centra pre zhabané živočíchy bola ukončená v septembri. "V novembri a decembri sme už do centra postupne inštalovali klietky, voliéry a ostatné technické zariadenia, do ktorých sme už aj umiestnili živočíchy. Boli to najmä papagáje, ale aj vlk a makak rézus," doplnil I. Kmeť. Za významný deň vlaňajška považujú v ZOO aj 25. jún, keď bol slávnostne otvorený zrekonštruovaný pavilón opíc.
Nezanedbateľnou súčasťou činnosti záhrady bolo opäť aj vzdelávanie. Pre návštevníkov pripravili pracovníci ZOO 253 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo takmer 15 tisíc ľudí. Najväčšiemu záujmu sa tešila hlavne výčba pre školské kolektívy v zooškole, podujatia ku Dňu detí a výstava Korálky nádeje.
Záhrada pod snehom
je určite pokojnejšia ako napríklad počas letných mesiacov. V zime sem prichádza nielen menej návštevníkov, ale aj niektoré živočíchy sú vo vnútri, nie vo výbehoch. Napriek tomu má zima v ZOO svoje čaro. My sme sa zastavili pri našej návšteve v ZOO pri dvoch sloních dámach. Maja a Gula boli práve vonku a spokojne si pochutnávali na chladnom snehu. Ich ošetrovateľ Vladimír Pazdera pozorne sleduje teplomer, pretože slony púšťa v zime von len vtedy, ak teplota neklesne pod - 10 oC. Napriek tomu berie na zreteľ aj ďalšie poveternostné podmienky, teda sneženie alebo vietor. "V zimných mesiacoch ich púšťame von dvakrát za deň. Napriek tomu, že sú to slony africké, sneh im už vôbec neprekáža, zvykli si naň. No sú opatrnejšie, keď po ňom chodia, akoby sa báli, čo je pod ním," dodal V. Pazdera.
Rovnako ako ľudia, aj slony môžu prechladnúť. V bojnickej ZOO sa to zatiaľ nestalo, V. Pazdera pozná len prípad zo ZOO v Liberci. Slony majú na mráz citlivé hlavne uši, ktoré sú tenké ako papier. Slony by nemali ani dlho sedieť, či ležať na snehu, preto V. Pazdera púta ich pozornosť rôznymi spôsobmi. "Dávam im rôzne zelené konáre, ktoré ich nenechajú ľahostajné a postavia sa." Veľa možností na čerstvú zelenú stravu počas zimy slony nemajú, preto dostávajú viac mrkvy či červenej repy.
Ako vidieť, ani počas zimy sa život v ZOO Bojnice nezastaví. Naopak, zvieratá môžu návštevníci pozorovať v netradičnom zasneženom prostredí a sledovať ich pri hrách so snehom.
Marián KUCMAN
Snímky: autor
Text k snímke Somar4: Až k ohrade prilákal somára domáceho náš fotoaparát.
Text k snímke Slony4: Maja a Gula si už na sneh zvykli, v zime im chýba len viac zelenej stravy.
Txt k snímke Emu1: Emu hnedý sa pred zrakmi návštevníkov ZOO Bojnice neskýva ani počas zimy.