Boli to predovšetkým obyvatelia ústavu - dôchodcovia, ale aj zamestnanci. Diskusiu v súvislosti s ochorením, ktoré sa prejavovalo hnačkami a zvracaním, vyvolal fakt, že o epidémii ošetrujúci lekár včas neinformoval štátny zdravotný ústav.
Hlavná sestra ústavu Jana Súlovská a ani zdravotnícki personál nechcú súdiť, kto v tomto prípade urobil chybu a snáď aj porušil zákon. "My sme však svoju prácu v žiadnom prípade nezanedbali. Skôr naopak. Urobili sme všetko preto, aby sme šíreniu ochorenia zabránili a čo najlepšie sa o chorých postarali," konštatovala J. Súlovská. Ochorenie sa podľa jej slov objavovalo najskôr len sporadicky, zlom nastal až cez víkend 25. a 26. januára. Vtedy sa počet chorých zvýšil a privolaný bol aj pohotovostný lekár. "V nedeľu sme už ústav uzatvorili a zakázali návštevy. O situácii sme informovali ošetrujúceho lekára a odovzdali mu výterové odbery na vyšetrenie. Keď prišli vo štvrtok 30. januára pracovníci epidemiológie, všetky opatrenia, ktoré nám nariadili, sme mali už od nedele splnené," vysvetľuje J. Súlovská. Dokumentuje to aj zápisnica z návštevy pracovníkov Štátneho zdravotného ústavu Prievidza. Uzatvorenie ústavu, zákaz návštev a dezinfekcia boli v tom čase už vykonané.
Hlavná sestra Jana Sulovská zdôrazňuje, že zdravotníci vynaložili veľa psychických aj fyzických síl, aby celú situáciu zvládli. "Operatívne zareagovala aj diétna sestra a pracovníci kuchyne. Okamžite zmenili jedálny lístok a varili len diétne jedlá."
Choroba v strede minulého týždňa už bola na výraznom ústupe. J. Súlovská predpokladala, že aj zákaz návštev bude čoskoro zrušený. Situáciu by mohla zmeniť avizovaná chrípková epidémia. Obyvatelia ústavu sú však proti nej zaočkovaní.
Marián KUCMAN
Snímka: autor
Text k snímke: Hlavná sestra Jana Súlovská v rozhovore s jedným z obyvateľov ústavu, ktorý na Bôrik prišiel len pred niekoľkými dňami.