Dotácie na nákup ďalšieho by mali mať podľa predsedu družstva Ladislava Mašlonku k dispozícii do 20. marca. "Neviem si predstaviť, čo by sme robili, keby v týchto dňoch bolo priaznivé počasie a mohli by sme výjsť do polí. V minulosti sa robilo už na prelome februára a marca. Teraz je zem ešte zamrznutá. Takže počasie a poveternostné podmienky stoja tentoraz na našej strane," dodal L. Mašlonka.
Samozrejme, poľnohospodári v tomto družstve by potrebovali vyjsť do poľa, pretože potrebujú prihnojovať a predovšetkým zistiť ako sa darilo oziminám v minulých chladných mesiacoch. Ladislav Mašlonka bude mať v tomto smere lepšie informácie až po inventarizácií osiatych plôch. "Uvidíme, ako to bude všetko vyzerať. Veľmi optimisticky to však nevyzerá. Pravdepodobne budeme musieť na niektorých plochách vykonať náhradný osev. Starosti nám robí aj repka, časť z nej asi zimu neprežila najlepšie."
L. Mašlonka sa posťažoval, že poľnohospodárstvo u nás má stále tie isté choroby. "Sme prvovýrobcovia a dodávame na základe dohodnutých kontraktov suroviny pre mliekárne, mäsiarne, či do cukrovarov. Žiaľ, peniaze za nami dodané komponenty neprichádzajú takmer nikdy včas. Komplikuje to zbytočne našu prácu a vždy sa musíme spoliehať len na dotácie. V tomto smere sa už roky nič nezmenilo a to je smutné."
Marián KUCMAM
Text k snímke: Netvá dlho, kým sa mlieko od dojníc dostane na naše stoly. Poľnohospodári však niekedy rátajú aj mesiace, kým za dodané mlieko získajú peniaze. To je aj prípad Roľníckeho družstva Čereňany. Snímka: - mak -