Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Zapojte sa aj vy do súťaže Moje mesto

Osobnosti známe i neznáme - II. časť

Medzi najcennejšie spevníky a zborníky, ktoré vznikali koncom 18. storočia patrí aj spevník Dionýza Ignáca Kubíka (1749 - 1811). Jeho spevník Slovenské piesne je najúplnejším zachovaným spevníkom z 18. storočia. Latinské piesne vojenského a študentského charakteru zapísal do spevníka Knižočka piesní.

Jozef Karol Pertes (1781 - 1822) narodil sa v Prievidzi, študoval na piaristických školách v Prievidzi, Nemeckom (dnes Nitrianskom) Pravne. Po štúdiách pôsobil ako učiteľ na piaristických gymnáziách. Je autorom veršovaného dramatického textu pre školskú mládež Slovenský rozhovor o voľbe povolania. V Prievidzi pôsobil aj profesor piaristického gymnázia Jozef Ignác Sakáloš (1780 - 1852). Bol autorom mnohých veršovaných školských drám, medzi ktorými má osobitné miesto protifeudálna školská veršovaná hra Ponosuvání sedlácké z roku 1815. V šesťdesiatych rokoch 19. storočia pôsobil v Prievidzi ako stoličný úradník slovenský spisovateľ Karol Alexander Modráni. Počas bratislavských štúdií napísal Štúrove poznámky o poézii. V rukopisoch zanechal básne, prózy i denník, v ktorom zachytil svoju činnosť v rokoch 1848 - 49.

Roky nástupu maďarskej vlády proti základným právam ostatných národov v Uhorsku dokumentujú aj osudy organizátora slovenského literárneho úsilia Andreja Truchlého Sytnianskeho. Vlastnú redakčno-edičnú činnosť začal vydaním vlastných básní Sirôtky. Publikoval početné životopisy slovenských a slovanských spisovateľov Štúra, Kalinčiaka, Palárika, Kollára, Němcovej. Významným jazykovedcom a prekladateľom bol Martin Hojič (1845 - 1912). Narodil sa v Prievidzi, základnú školu a gymnázium vychodil vo svojom rodisku. Teológiu študoval v Ostrihome. Do dialektológie prispel výskumom prievidzského nárečia, o ktorom publikoval viaceré články v Tovaryšstve. Väčšia časť jeho práce Nové náhľady o tzv. koreňoch reči sa stratila.

Doposiaľ neznámym encyklopedistom a všestranným vedcom bol Hieronym Néčei (1786 - 1849). Narodil sa v Oslanoch v okrese Prievidza. Od roku 1809 sa venoval literárnej činnosti ako básnik, prekladateľ, autor jazykových diel a učebníc, zostavovateľ slovníkov a kalendárov.

Významným fyzikom 18. storočia bol Eduard Bulla, prievidzský rodák. Jeho práca Fyzické a matematické úlohy predstavuje obraz celej vtedajšej fyziky. Náboženskú spisbu zo začiatku 20. storočia reprezentuje dielo Vavrinca Gramantíka a Štefana Drozda. Známym spisovateľom pre deti a mládež bol Jozef Stanček (Castor). Ľudové námety, motívy detstva a históriu hornonitrianskeho regiónu spracoval v knižkách pre deti a mládež: Castor rozpráva, Kráľ Matej v Bojniciach, Števko, slovenský Robinson, Biela pani Bojnického zámku a iné novielky, Z minulosti Slovákov a iné.

Významným literárnym historikom a kritikom, matičiarom a exilovým spisovateľom bol Stanislav Mečiar. Narodil sa v roku 1910 v Prievidzi. Od roku 1934 pracoval v Matici slovenskej v Martine, v rokoch 1940 - 1945 bol jej tajomníkom. Redigoval mesačník Slovensko a Slovenské pohľady. Ako literárny kritik a historik sa zaujímal o dielo J. Kráľa, Hviezdoslava, Beniaka, Rázusa a iných. V exile najväčšiu pozornosť venoval dielu Martina Kukučína, ktoré zhodnotil v dvoch zväzkoch Kukučín živý.

Medzi nemenej významných Prievidžanov 20. storočia patril historik, publicista a kňaz Mikuláš Mišík. Narodil sa 25. 11. 1907 v Prievidzi. Zaoberal sa problematikou husitského hnutia na Slovensku, osídľovaním hornej Nitry a Zvolena, ale najmä dejinami Prievidze, o ktorých po čiastkových štúdiách vydal obsiahlu publikáciu. Vydal publikácie: Husiti na Slovensku (1928), Prievidza v dobách husitských (1930) a Prievidza (1971).

Druhú polovicu 19. a začiatok 20. storočia obsiahol život známeho publicistu a kultúrno-výchovného pracovníka Antona Miššutha (1868 - 1935). Od roku 1921 pôsobil ako farár v Prievidzi. Básne publikoval v Tovaryšstve a Katolíckych novinách. V Prievidzi organizoval divadelné predstavenia a spevácke vystúpenia. Samostatne vydal zbierku básní s náboženskými a sociálnymi motívmi Z víru života. Priekopníkom slovenskej robotníckej tlače je prievidzský rodák Gustáv Švéni (1870 - 1918). V Budapešti sa v roku 1897 stal iniciátorom a redaktorom prvých slovenských robotníckych novín Nová doba a Zora. Martin Falešník (1891 - 1978) patrí medzi významných ovocinárov a šľachtiteľov. Významne sa pričinil o rozvoj ovocinárstva na hornej Nitre, kde pôsobil takmer 50 rokov. Spisovateľ Janko Alexy popri literárnej práci sa stal výraznou osobnosťou moderného slovenského maliarstva 20. storočia. Do literatúry vstúpil zbierkami krátkych poviedok, súbežne s výtvarnou tvorbou sa venoval aj próze, písal romány a beletrizované autobiografie. Život nie je majáles, Profesor Klopačka, Ovocie dozrieva a iné. Básnik Štefan Atila Brezány v tridsiatych rokoch minulého storočia pracoval na Okresnom úrade v Prievidzi a v tom istom čase vstúpil do slovenskej poézie zbierkami básní Krvavé kulisy a Dom v ceste. Po tridsaťročnej odmlke sa o slovo prihlásil zbierkami básní Moje Kysuce, Stanica slova, Čistá obloha, Rovnováha a iné.

Prozaik Matúš Kravec (1989 - 1980) študoval na piaristickom gymnáziu v Prievidzi. Časopisecky uverejnil román o osudoch drotárskych učňov Svetom, moja, svetom, na ktorý nadviazal drotárskou prózou V rudých hmlách. Vrcholom jeho tvorby je román Grapy a psychologická próza Kuvik na plote. Básnik a prozaik Blažej Belák pracoval v Banskom výskumnom ústave v Prievidzi a od roku 1969 v Matici slovenskej v Martine. Po časopiseckých začiatkoch debutoval zbierkou básní Poľahčujúce okolnosti, po ktorej nasledovala zbierka intelektuálne ladenej poézie Postupne sa usmievam. Neskôr vydal knihu poviedok Postilión a reportáž z handlovskej bane Tvrdý sloj. Stredoškolské štúdiá v Prievidzi absolvoval Anton Baláž. V roku 1965 - 1970 študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte v Bratislave, pôsobil ako novinár. Je výrazným predstaviteľom realistickej tradície románovej tvorby. Napísal romány z histórie i zo súčasnosti: Tiene minulosti, Sen pivníc, Sklenníková Venuša, Tu musíš žiť, Chirurgický dekameron, Hijó, kone Stalinove, Tábor padlých žien, Kým žiješ, miluj, Kronika šťastných zajtrajškov a iné.

Od začiatku deväťdesiatych rokov žije v Prievidzi jeden z najvýznamnejších básnikov súčasnosti Milan Kraus. Debutoval protivojnovou a ľúbostnou lyrikou Stromoradie ticha, Vďaka a láska a Lístok za listom. Vydal zbierku Načatá pečať a knihu prírodnej a ľúbostnej lyriky Priateľstvo s chvíľou, zbierky: Spevokol, Vychádzky do pološera, Trpezlivosť kvetov, Ťažkopádne more, Zábery. Básnik, humorista a novinár Jaroslav Schut (1946 - 2000) absolvoval stredoškolské štúdiá v Prievidzi. Bol redaktorom novín Slovenská republika. Knižne debutoval básbnickou zbierkou Fialový hrom, posmrtne vyšla básnická zbierka Medzi nebom a ženou. Predstaviteľom poézie druhej polovice 20. storočia je Ondrej Čiliak. Narodil sa v roku 1951, od detstva žije v Prievidzi. Vydal desať básnických zbierok. Daniel Hevier sa narodil v r. 1955 v Bratislave, ale detstvo a mladosť prežil v Prievidzi. Napísal zbierky básní pre dospelých, knižky básní pre deti, prózu pre deti a dospelých a iné.

Otázka č. 9:

Historik, spisovateľ, publicista, narodil sa v roku 1907 v Prievidzi. Zaoberal sa problematikou husitského hnutia na Slovensku. Jeho meno je:

A. Daniel Hevier

B. Mikuláš Mišík

C. Jaroslav Schut

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 651
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 109
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 086
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 092
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 076
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 817
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 850
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

  1. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  2. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  3. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  4. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  6. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
  7. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
  8. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 437
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 746
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 292
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 17 821
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 16 138
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 251
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 844
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračné foto.

Na miesto smeruje zásahový tím.


SITA 1 h
Sklársky skanzen Sklenný dom.

Obyvatelia Valaskej Belej sa pôvodne živili pasením oviec a salašníctvom. Neskôr to bolo poľnohospodárstvo. Nízka kvalita pôdy, zaostalé poľnohospodárstvo a relatívna preľudnenosť kraja boli jednou z hlavných príčin, ktoré nútili obyvateľov hľadať iné formy existencie, ako bolo tradičné obrábanie zeme.


12 h
Ilustračné foto

Najkrajšia galéria týždňa.


12 h
Mestská polícia Prievidza. Ilustračné foto.

Prinášame prehľad z udalostí, ktoré riešila prievidzská mestská polícia.


MsP Prievidza 27. máj

Blogy SME

  1. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  2. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  3. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  4. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  6. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
  7. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
  8. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 437
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 746
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 292
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 17 821
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 16 138
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 251
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 844
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu