V poradí tretia skupina účastníkov projektu organizovaného v rámci programu Európskej únie Leonardo da Vinci bude do mája pracovať vo vybraných nemeckých firmách, finančných inštitúciách a na mestsskej radnici, aby takouto formou získali pracovné a sociálne zručnosti. Už dnes možno na základe hodnotenia predchádzajúcich dvoch rokov a podľa vyjadrenia zúčastnených predpokladať, že vďaka tejto príležitosti mladí ľudia získajú cenné poznatky a skúseností, ktoré im pomôžu nájsť uplatnenie v slovenských firmách ako aj v podnikoch so zahraničnou kapitálovou účasťou.
Hlavným realizátorom a koordinátorom projektu je Podnikateľské a inovačné centrum – BIC Prievidza v spolupráci s Národným úradom práce – OÚP Prievidza, ktorý realizuje výberové konanie uchádzačov. Podľa platných kritérií musí mať uchádzač o stáž dlhodobo nezamestnaný vo veku do 29 rokov, musí byť absolventom strednej alebo vysokej školy a, samozrejme, mal by mať požadovanú úroveň znalosti cudzieho jazyka, v danom prípade nemeckého. Na základe pohovorov a vstupných testov bolo vybraných 10 účastníkov a traja náhradníci, ktorí následne absolvovali základný kurz o podnikaní zameraný na ekonomickú terminológiu, marketing, účtovníctvo, daňové zákony a právo. Súčasťou prípravy na pobyt je aj jazykový kurz zameraný na praktické využitie nemčiny a slovnú zásobu súvisiacu s budúcim pracovným zaradením.
Obsah pracovnej stáže je individuálny, prispôsobený potrebám podniku alebo organizácie, v ktorom bude absolvent pracovať a v súlade s jeho doterajšími pracovnými skúsenosťami a dosiahnutým vzdelaním.. Na konci stáže získajú certifikát o účasti, v ktorom bude okrem iného uvedená aj náplň pracovnej činnosti.
Podľa vyjadrenia Ing. Františka Vrtáka, riaditeľa BIC Prievidza, je jedným z cieľov projektu získanie odborných predpokladov i pracovných návykov, ktoré po návrate na Slovensko zvýšia šance zúčastnených mladých ľudí na získanie primeraného zamestnania. „Okrem toho účastníci získajú poznatky o firemnej kultúre zahraničných podnikov a jazykovú zdatnosť, ktorá im pri hľadaní zamestnania bude nepochybnou výhodou,“ hovorí Ing. Vrták a ďalej dodáva: „Projekty majú ambíciu povzbudiť u mladých ľudí záujem o podnikanie a napomôcť prílivu zahraničného kapitálu do regiónu hornej Nitry. Špecifické vzdelávacie potreby mladých je v dobe smerovania do EÚ nutné vidieť v prekonávaní jazykových a sociálnych bariér, čo sa najrýchlejšie dá dosiahnuť práve v priamom styku s ľuďmi z mnohonárodného prostredia.“
Zuzana ŠIMOVÁ