Azda každý z nás prešiel v čase detstva a dospievania obdobím zberateľských vášní. Odznaky, obaly zo žuvačiek, servítky, zápalkové a cigaretové škatuľky, odznaky, puky... Niektorým na takúto záľubu zostali len spomienky, iných vystriedali pri zbierkach potomkovia, v ďalších sa zberateľská túžba zrodila v čase zrelosti. K tým posledným patrí aj Ľubica Gregorová z Lehoty pod Vtáčnikom. Jej zbierka je skutočne ojedinelá - tvoria ju keramické, porcelánové, sklenené ale i kovové náprstky.
Impulz k tejto nezvyčajnej záľube jej dal nepriamo manžel. Z návštevy príbuzných v USA jej priniesol náprstok, darček od tety, ktorá ich zbierala. Do Lehoty pod Vtáčnikom síce "docestoval" v mnohých, nezlepiteľných kúskoch, ale... Vyvolal zvedavosť a záujem zároveň. Nečudo, že neskôr si z Londýna doniesla na pamiatku - náprstok. "Našinec je už taký, chce mať niečo konkrétne, hmotné, čo by mu pripomínalo, že v tej či onej krajine skutočne bol. A tak vznikol základ mojej zbierky, zo zahraničia ale i z ciest po Slovensku, samozrejme ak zoženiem, si prinášam náprstky. V zahraničí mám najväčšie problémy s prekladom tohto slova, ale väčšinou vždy v obchodoch so suvenírmi nájdem čo hľadám. Aj doma, nedávno v Bratislave ma zo stánku s keramikou, keď som pýtala náprstok, poslali do galantérky. Na trend už zareagovali vo Vysokých Tatrách, tam už kúpite náprstky, v Čechách už každé väčšie turistické či historické centrum ponúka takýto suvenír. S mapkou územia, hradom, či dominantou toho ktorého kraja," rozpráva Ľubica Gregorová.
Pani Gregorová je učiteľka. Keď so svojimi žiakmi preberali na rodinnej výchove šitie, priniesla im ukázať svoju zbierku. Pozreli si ju aj kolegovia a odvtedy na ňu pri svojich cestách v zahraničí myslia. Aj vďaka nim, že jej priniesli náprstok, sa ich počet znásobuje. "Rovnako aj priatelia a známi. Vedia, že takýmto darčekom, takouto, možno podľa niekoho drobnosťou až banalitou, mi urobia najväčšiu radosť. Doma má moja zbierka čestné miesto. Verejnosti som ich predstavila raz, v našej dedine počas výstavy venovanej šitiu. Veď náprstky k šitiu patria. Ľudia však nevedeli, čo to je. Počula som vety: Čo sú to za poháriky? Aké smiešne štamprlíky... Uznávam, prvý pohľad zvádza k takýmto súdom, najmä ak sa niekto s keramickými alebo porcelánovými náprstkami nikdy nestretol," povedala Ľ. Gregorová.
Nám v redakcii zase pripomínali poháriky pre bábiky. Stačilo vziať jeden do dlane, poobzerať si ho zo všetkých strán. Boli krásne, krehké, maličké umelecké dielka. Viera KLASOVITÁ
Texty k foto
1. Náprstok ako suvenír. Neuveriteľné, ale pravdivé. Mali sme sa možnosť presvedčiť na vlastné oči, na náprstku zo Sýrie dominovali draci, z Grécka pestrofarebné vtáčatá, z Česka zaujal ten z karlovarskej keramiky...
2. Ľubica Gregorová predstavuje svoju zbierku. Snímka: autorka